Transakčná daň zasiahne aj ambulancie, no väčšiu ranu utrpia poisťovne. Zisťovali sme, ako ovplyvní pacientov

Transakčná daň zasiahne aj chod ambulancií. Zástupcovia sektora dúfajú, že ministerstvo prehodnotí toto konsolidačné opatrenie, aby sa ich netýkalo. Platiť má od apríla.

Výzvy pre slovenské ambulancie

Naše zdravotníctvo potrebuje finančnú injekciu, namiesto toho vláda nariadila konsolidovanie aj v tomto sektore. Transakčná daň, ktorá bude zavedená, môže podľa lekárov ohroziť chod ambulancií.

„Ambulantní poskytovatelia, ktorí sú kvázi súkromníci, si nemôžu dovoliť nezaplatiť transakčnú daň a nemôžu si dovoliť spraviť dlh voči Sociálnej poisťovni. Takže určite sa to musí odraziť niekde v tých príjmoch alebo výdavkoch,“ hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Oproti tomu transakčná daň nebude pre väčšinu ambulancií takou výraznou ranou ako pre zdravotné poisťovne, ktoré odhadujú, že zaplatia na tejto dani približne 10 miliónov eur.

„Transakčná daň sa bude týkať aj zdravotných poisťovní, ktoré sa ocitnú pred podobným výzvami,“ uvádza odborníčka z oblasti zdravotníctva Jaroslava Orosová.

Rastúce náklady

„Poisťovne sú vyňaté z úhrad za samotnú zdravotnú starostlivosť, no stále budú musieť hradiť transakčnú daň zo svojho správneho fondu,“ upozorňuje odborník na zdravotníctvo Martin Smatana.

Očakáva sa, že v februári bude jasné, ako sa budú financie v zdravotníctve rozdeľovať prostredníctvom rozpočtovej vyhlášky na tento rok. Ambulantný sektor sa obáva, že najviac utrpia práve ambulancie, ktoré majú menšie rozpočty. „To navýšenie na budúci rok nebude také vysoké, a preto budú musieť čeliť ešte väčšiemu tlaku,“ hovorí Smatana.

Možné zvýšenie poplatkov a doplatkov

Zdravotné ambulancie už teraz čelia vyšším nákladom v dôsledku novej 23-percentnej DPH, rastúcich miezd a zvyšujúcej sa inflácie. „Už toto nás postihne veľkou sumou, kdežto transakčná daň príde až 1. apríla. Takže to budeme riešiť až následne, pretože ešte budeme musieť zaplatiť dane,“ upozorňuje Šóth.

Súčasná situácia môže ešte viac eskalovať. Podľa odborníkov z oblasti zdravotnej starostlivosti sa môže stať, že zdravotníci v ambulanciách nebudú schopní ani ochotní pracovať za týchto podmienok.

„Tá situácia v ambulanciách sa začne eskalovať. Prevádzkovatelia týchto ambulancií a zdravotníci, ktorí v nich pracujú, jednoducho nebudú schopní pokračovať za takýchto podmienok,“ varuje odborníčka z oblasti zdravotného sektora.

Dôsledky pre pacientov

Prevádzkovatelia ambulancií budú musieť čeliť rozhodnutiu: buď ambulanciu zavrú, alebo zvýšia poplatky v hotovosti. Pacienti si to nakoniec odnesú – buď zaplatia viac, alebo sa zdravotná starostlivosť stane pre nich menej dostupnou.

„Zvýšia sa ceny existujúcich poplatkov a doplatkov v zdravotníckych zariadeniach, možno pribudnú ďalšie poplatky. Zvýši sa počet platieb v hotovosti a nie je vylúčené ani zvýšenie platieb mimo daňového systému,“ hovorí prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

Nerovnosť na trhu

„Každá negatívna emócia, ktorá sa prenáša medzi pacienta a ambulantného lekára, je v neprospech toho, aby ten ambulantný poskytovateľ zostal,“ prezident Asociácie súkromných lekárov Šóth.

Po zmene volajú aj súkromné nemocnice. Od transakčnej dane sú oslobodené iba štátne nemocnice, čo vytvorí nerovnosť na trhu a môže ohroziť konkurenciu a dostupnosť služieb.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO