Trhy pod lupou: Čínské akcie pokračují ve zběsilém dvojciferném růstu. Silná americká ekonomika vzbuzuje optimismus

Máme za sebou relativně komplikovaný týden co do mnoha protichůdných tendencí. Na trzích se toho odehrálo opravdu dost, jen namátkou: vyšla celá série čísel z amerického pracovního trhu, přišel íránský útok na Izrael a poté odveta, pokračovala euforie na čínských akciích i krize evropského automobilového průmyslu, kterou odnesla akcie Stellantis.

Je opravdu těžké si udělat globální obrázek, zda jsou na tom světová či americká nebo asijská ekonomika dobře. Jedno je však jisté. Evropskou ekonomiku čekají velmi těžké časy.

Zde jen malé připomenutí. Mnoho levicových ekonomů učí, že státní dluhy nejsou důležité a obrovské zadlužení není u států nic neobvyklého. Stává se jen to, na co spousta ekonomů upozorňovala. Terapie zvýšených úrokových sazeb se projeví na státních deficitech, což se teď děje. Jelikož žijeme v době, kdy se řeší jen aktuální problémy, na tuto okolnost se jaksi zapomnělo.

Když předseda amerického Fedu Paul Volcker v 80. letech dramaticky zvedl úrokové sazby, státní dluh dramaticky narostl. Tehdy to však nebyla skutečná potíž, protože státy byly relativně málo zadlužené. To však není aktuální případ. Francie, ale například i Slovensko se potýkají s vysokým deficitem. Řešení je vždy stejné, zvednou se daně. Státní dluh tak zaplatíme všichni.

Na Slovensku například DPH vzroste z 20 na 23 %, tyto konsolidační balíčky budou nyní ve velké oblibě. To je důvod, proč nesmíte věřit nikomu, kdo říká, že se státní dluhy řešit nemusí. Vždy je nakonec uhradí daňový poplatník.

Video: Rally na čínských akciích pokračuje

Jak skončí příběh amerického dluhu?

V USA půjde o velký úkol pro nového prezidenta. Ten bude muset již první dny v úřadu řešit, jaký dluhový strop nastavit pro další období. Nyní má aktuální vláda vypsaný bianco šek, který také popravdě pěkně využívá. Americký státní dluh za poslední 3 dny vyskočil o 345 miliard dolarů a dosáhl dalšího rekordu: 35,7 bilionu dolarů. Od loňského června tak federální dluh vzrostl o neuvěřitelné 4 biliony dolarů, neboli o 14 %. Ve stejném časovém období stoupl americký HDP pouze o 1,5 bilionu dolarů, tedy zhruba o 6 %.

Tento stav je dlouhodobě neudržitelný. Je jen otázkou času, kdy se tak veliký dluh začne propisovat do výnosů na amerických státních dluhopisech. Zvláště investujete-li dlouhodobě, riziko státních dluhů nepodceňujte. Zde vidím velkou příležitost pro kryptoměny jako bitcoin pro případnou diverzifikaci portfolia.

Čínské akcie dál rostou

Již druhý týden jsme svědky dalšího růstu čínských akcií. Jen akcie Alibaba například za posledních pět dní přidala přes 9 %. Je škoda, že se toho nedožil Charlie Munger, který této akcii hodně věřil. Podle komise pro cenné papíry se letos v lednu v jeho pozůstalosti nacházelo 300 000 akcií Alibaby, což tehdy odpovídalo hodnotě 23 milionů dolarů. Dnes mají hodnotu přes 34 milionů dolarů. Pozůstalí po Mungerovi musejí mít radost, pokud se tedy nerozhodli tyto akcie prodat, hned jak je zdědili. V každém případě na tomto příkladu vidíme, že se vyplatí akcie držet hlavně dlouhodobě.

Zajímavost :  Náhrada za spořicí účet? Jak funguje podřízený vklad

Při pohledu na závratný růst čínských akcií je důležité si také uvědomit, že investoři již do cen nepromítají aktuální pomoc od čínské centrální banky. Už teď se spekuluje, že pokud bude Čína chtít dodržet svůj cíl, jímž návrat k pětiprocentnímu růstu HDP ročně, musejí stimuly dosáhnout 10 000 miliard čínských juanů za dva roky.

Jak naskočit na čínské akcie?

Ray Dalio přirovnal kroky čínské centrální banky k výroku bývalého šéfa ECB Maria Draghiho, že udělá všechno, aby zachránil euro. Ano, centrální banka má mocné nástroje, jak pomoci trhu a ekonomice, avšak vše má i odvracenou stranu mince.

Masivní zásahy provedly v minulosti Japonsko a eurozóna a dopadlo to velmi špatně. Z dlouhodobého hlediska se nepodařilo tyto země nastartovat k růstu. Trochu jiný příklad jsou USA, ale to je díky výsadnímu postavení amerického dolaru a technologické nadvládě Spojených států nad světem. Číně se tak její ekonomická transformace podaří, pokud i v tomto ohledu dožene USA. Jinak ji čekají ztracené dekády.

To však neznamená, že je čínský akciový růst u konce. Ten teprve začal a jestli přijdou další stimuly, může se znovu zopakovat. Čínské akcie jsou vzhledem k domácímu HDP velmi podhodnocené. Neznamená to ani, že se nedočkáme žádného poklesu. Poklesy by v jistém slova smyslu byly zdravé, protože by investoři vybrali zisky. Kdo nestihl naskočit na čínské akcie přímo anebo se jich obává a jeho světonázor mu zakazuje do nich investovat nemusí litovat.

Pořád je ještě několik investorů, kteří čínskému růstu akcií nevěří. Například miliardář Stanley Druckenmiller, který se bude čínským akciím obloukem vyhýbat, dokud bude u moci prezident Si Ťin-pching. Investiční banka Barclays vidí příležitost, jak spekulovat na růstu čínských akciích nákupem amerických akcií Wynn Resorts, Western Digital a Las Vegas Sands.

Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB

Makroekonomika: Zatraceně silný americký trh práce

Americký Fed nyní sleduje domácí pracovní trh víc než inflaci, která se zdá být prozatím poražena. Pro ty, kdo nemají přehled o makroekonomických datech, připomeňme, že z projekce Fedu vyplývá, že by nezaměstnanost v USA měla příští rok kulminovat na 4,4 %.

To je pořád velmi nízká hodnota. Kdyby pracovní trh začal mít problémy, je Fed připraven zasáhnout. Zásahem se myslí rychlejší snížení úrokových sazeb, než se doposud plánovalo. Z rychlého snížení by měli radost prakticky všichni, protože by to bezprostředně znamenalo růst cen akcií, zlata i dluhopisů. Jenomže americká ekonomika znovu všechny překvapila.

Zajímavost :  Dlouhodobí investoři Etherea prodávají své ETH pozice ve velkém

Vzhledem k tomu, jak dramaticky se Jerome Powell na posledních tiskových konferencích vyjadřoval k pracovnímu trhu, dalo by se čekat, že je na spadnutí velké propouštění. To se zatím neděje.

První čísla z amerického pracovní trhu byla tzv. jolts neboli počet volných pracovních míst. K překvapení všech v USA významně narostl z 7,71 na 8,04 milionu. To však nebylo všechno, v závěru týdne jsme se dozvěděli počet nových pracovních míst.

Nezaměstnanost v USA už dva měsíce klesá

Ten dosáhl v září překvapivých 254 tisíc. Trhy jich přitom očekávaly jen 140 000, tedy ještě o 19 000 méně než v srpnu. Zdá se tedy, že americký pracovní trh nezpomaluje, ale zrychluje. Tento trend potvrdily i údaje o nezaměstnanosti. Ta v září již po druhé za sebou klesla, a to na 4,1 %.

Tak silný pracovní trh měl dva dopady. Zaprvé se změnila očekávání ohledně úrokových sazeb. Fed zatím nemá důvod je snižovat o nadstandardních 50 bazických bodů. Na dvou posledních zasedáních, jež mu do konce roku zbývají, by se měl vrátit ke konzervativnímu snížení o 25 bodů.

Druhý dopad pozitivního stavu pracovní trhu je politický. Prezidentská kandidátka Kamala Harrisová využije nečekaně nízké nezaměstnanosti pro svou volební kampaň.

Na závěr bych chtěl zmínit jeden makroekonomický údaj, které v záplavě událostí zapadl. Tím byl ISM ve službách. Ještě před půl rokem se tento údaj sledoval velmi bedlivě, protože ochlazení sektoru služeb mělo znamenat zpomalení inflace. V září však tento ukazatel silně rostl. Americké služby zažívají skvělé časy. To znamená, že recese se znovu odkládá na neurčito. Na druhou stranu to může znamenat, že inflace není ještě úplně poražena. Makroekonomická situace v USA tak připomíná detektivku.

Akciové trhy: Asie dodávala světu optimismus

Trhy pod lupou nejsou natahovací, a tak se nemůžeme rozepsat o vlivu íránského útoku na Izrael. Trhům sice připomněl, že válečné napětí ve světě existuje, ale ty ho vytrvale ignorují. Jedinou výjimku tvoří trh s ropou, která pochopitelně roste. Pokud bude růst dlouhodobě, je to špatný signál pro centrální banky, protože inflace může znovu ožít.

Čínské indexy byly na výsluní. Hongkongský Hang Seng přidal znovu 10,22 % za týden, roční výkonnost již dosáhla krásných 33,37 %. Burza v Šanghaji přidala 8,06 %. Čínské indexy však už nedokázaly pomoci japonskému indexu, který odepsal 3,05 %.

Evropským trhům se moc nedařilo. Francouzský CAC 40 odepsal 3,21 %, německý DAX ztratil 1,81 %. Londýnská burza se tradičně vydala jiným směrem a oslabila jen o 0,48 %.

Zámořským trhům hodně pomohla závěrečná páteční seance, kdy rostly především díky dobrým zprávám z amerického pracovní trhu. Efekt stávky dokařů a možného rozšíření konfliktu na Blízkém východě byl eliminován. Průmyslový Dow Jones vzrostl o 0,09 %, technologický Nasdaq přidal 0,1 %. Nejlépe dopadl index S&P 500 s růstem o 0,22 %.

Zajímavost :  Adopce kryptoměn je na cestě k dosažení 8 % do roku 2025

Kryptoměny: Relativně klidný týden na bitcoinu

Zatímco akcie a dluhopisový trh zažívaly volatilní období, bitcoin znovu překvapil a v tomto nabitém týdnu se choval relativně stabilně. V době psaní článku se jeho hodnota pohybovala na 62 200 dolarech. To představovalo týdenní výkonnost -1,8 %. Z hlediska bitcoinu tedy žádný velký pohyb.

Bitcoinu nepomohla dobrá čísla z amerického pracovního trhu, protože pomalu vyhasíná naděje na další velké snížení sazeb v listopadu. Na druhou stranu nebyl jeho pokles dost výrazný na to, aby něco změnil na dlouhodobých trendech této kryptoměny. Bitcoin se v pásmu 58 000 až 63 000 dolarů nachází v konsolidaci a čeká na výraznější signál, který by naznačil jeho osud do konce roku.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Závěr: Výsledková sezona je už zase tady

Hlavním tématem pro trhy bude odplata Izraele Íránu. Ideální by bylo, kdyby po ní Írán už nemusel reagovat žádným dalším větším útokem. Joe Biden naznačil, že se zamýšlí udeřit na íránská ropná zařízení.

Toto prohlášení způsobilo růst ropy. Je otázkou, proč to americký prezident řekl. Možná chtěl jen připravit světové trhy s ropou na tuto možnost. Moment překvapení může způsobit paniku. Nyní již cena stoupla a pokud Izrael zaútočí na íránské rafinérie, nebude to takový šok. Anebo šlo jen o klamání soupeře a útok přijde odjinud. Následující týden ukáže, jaká hypotéza byla pravdivá. Tento konflikt má potenciál s finančními trhy do konce roku pořádně zatřást.

Čas neuvěřitelně rychle letí. Výsledková sezona za třetí čtvrtletí začne tento týden. Dozvíme se hospodaření Pepsi, Domino’s Pizza a tradičně jako první zveřejní své výsledky americké banky JP Morgan a Wells Fargo. Velmi důležité budou projekce do dalších měsíců, zvláště pak dopady snižování úrokových sazeb.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO