Trhy pod lupou: Jaký bude rok 2025 pro investory a jak se připravit?
Jelikož svátky, jako Štědrý den a Nový rok, připadly na středu, na světových trzích se nic významného nedělo. Manažeři investičních fondů tak prováděli jen nezbytné operace pro daňové optimalizace na závěr roku bez toho, aby přišly nějaké významné zprávy. Závěr roku je tedy nesmírně klidný.
Investoři mohou být spokojeni. Rok 2024 byl velmi dobrým rokem. Rostlo prakticky všechno, včetně akcií, zlata nebo kryptoměn. Velmi silný rok zažila i velmi defenzivní pražská burza. Pokud se započtou i dividendy, tak roční výnos pražské burzy dosáhl přes 30 %. To je více než třeba prestižní americký index S&P 500, který nyní všichni protežují při pasivním investování.
Zde je jasný důkaz, že investor nemusí vždy nutně sledovat hlavní trendy, aby byl úspěšný a dosahoval dobrých výsledků na burze. Pro toho, kdo chce uspět na finančních trzích, platí dvě jednoduché věci: mít plán a disciplínu při jeho vykonávání.
Mít investiční plán znamená především dlouhodobou vizi, kam bude směřovat svět a jeho vývoj. Kde budou nová centra inovací a technologií? Kam se posune společnost? Jak bude fungovat pracovní trh? Samozřejmě nikdo na tyto důležité otázky nemá přesné odpovědi. Jde především o to si uvědomit, jaké jsou hlavní tendence, které udávají rytmus. Následně podle těchto tendencí adoptovat svoje investiční strategie. Jelikož máme na trzích klid, můžeme se v dnešním dílu lupu věnovat těmto tématům.
Tomáš Vranka: Fundamentální analýza pro „Magnificient 7“
Francouzská srážka s realitou
Pro českého investora bude velmi důležité sledovat dění ve Francii. Proč? Protože ve Francii vidíme v přímém přenosu konec sociálního státu, jak jsme ho znali. Příchod covidu jen urychlil tendenci, která již byla přítomná. Konec sociálního státu je způsoben velkým deficitem státního rozpočtu.
První důležitá věc je, že tento schodek je strukturální. Ušetření několika miliard eur to nevyřeší, musí se změnit systém. To si sice ještě velká část francouzských politiků neuvědomuje, ale postupem času bude více či méně jasné, že aktuální systém je neudržitelný. Proč se tak stalo?
Je potřeba rozdělit problém státního rozpočtu na příjmovou a výdajovou část. Francie je typickou zemí, která trpí deindustrializovaní, tzn. přesunem výroby do zemí s nižší cenou práce. Vysoká cena práce je problém spojených nádob. Ve Francii je práce drahá, protože se musí platit z ní celý sociální systém.
Prozkoumejte české akcie na platformě XTB
Jak hrát konec sociálního evropského státu na burze?
Zde máme dvě možnosti pro budoucí investice. První bude spočívat v tom, že budeme sázet na návrat průmyslu do Evropy. Ten se nevrátí ve všech oblastech, ale politici budou nuceni se snažit o návrat výroby do Evropy. S příchodem Donalda Trumpa se do hry dostanou různá ekonomická cla.
Takže osobně se domnívám, že k žádné velké průmyslové renesanci v Evropě nenastane. Muselo by opravdu dojít k obrovské změně mentality ve prospěch podnikání. To se zatím neděje. Na druhou stranu, evropský průmysl na tom nemůže být hůře. Pořád existuje několik evropských globálních firem, které přežily.
Právě tyto firmy jsou pro dlouhodobé investory velmi zajímavé, protože se musí pohybovat ve velmi těžkém prostředí. Jestli fungují dodnes, je to samo o sobě známka velké odolnosti. Takže kdo hledá nápady pro stock picking, měl by hledat tyto společnosti. Velké množství firem tohoto zaměření najde investor například na švýcarské burze.
Stejně tak můžeme říct, že pohyb k levnějším destinacím produkce je nevyhnutelný. Důležitá centra budou Indie, Filipíny, Indonésie, Vietnam a další země asijského regionu, kde je život pořád velmi tvrdý a sociální stát je prakticky neexistující. Tím pádem je cena práce pořád velmi kompetitivní. A jelikož díky internetu je dnes demokratizace vědění, kvalifikace těchto pracovních sil bude rychle stoupat.
Konec důchodů, jak je známe
Druhá důležitá věc je, že dnes se otevřeně přiznává, že aby se mohl vyřešit schodek rozpočtů v západních evropských zemích, bude se muset říznout do největších výdajů a to je sociální systém a především důchody. Ještě tu je předehra v podobě reformy výplaty dávek z nezaměstnanosti, které se budou redukovat, ale samotná změna dávek z nezaměstnanosti problém nevyřeší, jen se získá trochu času navíc.
Takže je tu změna důchodového systému. Jelikož v demokracii velkou volební silou představují důchodci, je těžké představit si nějaký velký zásah do stávajících důchodů, kromě ukrajování důchodů skrze inflaci.
Důchody jsou neudržitelné především ze dvou důvodů: demografické krize a prodlužování věku do důchodu. Postupem času nezbude jiná možnost než návrat k myšlence, že důchod bude dávka pro lidi, kteří nebudou mít žádné prostředky k životu, což bude jistý druh životního minima. Kdo bude mít nějaký majetek, bude žít z něho.
Budoucnost patří investování
Zde je nejdůležitější sdělení pro investora: v následujících letech nás čeká přechod k důchodům pomocí burzovní kapitalizace. I v Česku tento rok testujeme první vlaštovku v podobě dlouhodobého investičního produktu. Ten sice ještě není úplně výhodný a šitý na budoucí potřebu, ale je to první změna.
Šetřit na stáří bude nutnost. A jediná možnost, která dává smysl, jsou investice do akcií, dluhopisů, kryptoměn a zlata. Samozřejmě někdo namítne, že velmi dobrou možností jsou investice do nemovitostí. Zde bych byl opatrný, protože roste chuť státu tyto nemovitosti více danit. Navíc v případě starších domů reálně hrozí, že v horizontu deseti let bude k pronájmu nemovitostí nutné zachovávat energetickou hospodárnost, což bude znamenat velké náklady pro majitele, pokud bude chtít nemovitost dále pronajímat.
Závěr je jasný. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. O investování to platí dvojnásobně. Zároveň je to globální trend, takže si jen těžko lze představit, kde budou ceny akcií, když celá Evropa přijme tuto myšlenku a bude investovat hromadně. Čekají nás roky, kdy investování mezi běžnými lidmi bude na vzestupu.
Vánoční rallye tento rok nebyla
Jerome Powell na poslední tiskové konferenci vzal investorům vítr z plachet. Těžko říct, jestli za to mohou přerušené svátky v obchodním týdnu, kdy na trzích zůstalo pouze tvrdé jádro investorů, nebo opravdu investoři věští těžký začátek nového roku. Index Dow Jones zažil už pět poklesových seancí. Velkou zásluhu na tom měly akcie ze skupiny Magnificent Seven.
Uvidíme, zda investoři chtěli před koncem roku vybrat zisky, nebo nás čeká přehodnocení investorských záměrů do těchto akcií. V poslední době se totiž vyrojily spekulace, že nákup různých ETF, kde mají velké zastoupení tyto akcie, nevede k diverzifikaci. A právě diverzifikace byla příčinou rozšíření tohoto přístupu k investování. Nákupem ETF indexu S&P 500 se nakupují především slavné technologické akcie.
Další znepokojující faktor brzdící vánoční rallye je růst výnosů amerických desetiletých dluhopisů. I přesto, že Fed v roce 2024 třikrát snížil úrokové sazby, výnosy dosáhly úrovně 4,64 %, což je nejvíce od května téhož roku.
Hlavním důvodem růstu výnosů jsou pozitivní vyhlídky na silný růst amerického HDP, což zvyšuje inflační očekávání pro nadcházející roky. Druhým faktorem je obava z řešení amerického státního dluhu a rozpočtového deficitu. Donald Trump se nechal slyšet, že by se o zvýšení dluhového stropu nemělo vůbec debatovat. Jinými slovy, Spojené státy by se mohly dále zadlužovat bez potřeby schválení nového dluhového stropu federální vládou.
V jistém ohledu má Trump pravdu – vzhledem k tomu, že republikáni mají většinu, by šlo o pouhou formalitu. To ovšem neznamená, že rostoucí americký dluh nebude mít v budoucnu závažné následky.
Akciové indexy: I přes negativní sentiment zůstaly týdenní výsledky v zelených číslech
Trhy v Asii zaznamenaly solidní růst. Japonský index přidal výrazných 4,07 %, šanghajská burza vzrostla o 0,95 % a hongkongský Hang Seng posílil o 1,87 %.
Evropské burzy vykázaly mírné zisky, i když politická situace nevypadá růžově. V Německu předvolební průzkumy nenaznačují šanci na stabilní vládu, zatímco nově jmenovaný francouzský premiér spoléhá na osvědčené, avšak staré kádry. Výrazná změna politiky se tedy neočekává. Přesto francouzský index CAC 40 těží z pozitivních makroekonomických zpráv z Číny a přidal 1,11 %. Londýnský index posílil o 0,81 %, zatímco německý DAX si během Vánoc připsal skromných 0,50 %.
V zámoří měly trhy pozitivní týden. Technologický Nasdaq přidal 0,76 %, index S&P 500 posílil o 0,67 % a průmyslový Dow Jones zaznamenal kosmetický růst o 0,35 %.
Kryptoměny: Bitcoin ovlivnily výprodeje akcií „Magnificent Seven“
V době psaní tohoto článku se cena bitcoinu pohybovala na úrovni 94 480 dolarů, což představovalo týdenní ztrátu 3,85 %. Návrat k hranici 100 000 dolarů se nekonal. Jak ukazuje graf, bitcoin zaznamenal výrazné poklesy 26. a 27. prosince. Zejména páteční pokles koreloval s propadem akcií firem skupiny „Magnificent Seven“.
Vánoční rallye se tak na bitcoinu neodehrála. Otázkou zůstává, zda převládne zklamání a dojde k dalšímu poklesu cen. Je však důležité připomenout, že všechny nedávné poklesy se ukázaly jako příležitost k nákupu. Investoři možná jen vyčkávají na lepší ceny, aby následně bitcoin hromadně nakoupili.
Osobně se domnívám, že k zásadní změně trendu může dojít až s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu. Pokud během prvního měsíce jeho funkčního období nedojde k významnému pokroku v projektu vytvoření amerických strategických rezerv, mohli by investoři ztratit iluze. Další možný faktor změny trendu je pokračování restriktivní měnové politiky Fedu.
Závěr: Rok 2024 byl pro investory snadný
Máme před sebou posledních pár dní roku 2024, během nichž se už pravděpodobně nic zásadního nezmění. Rok 2024 byl pro investory mimořádně příznivý. Najít ztrátového investora by bylo těžké najít, protože porazit inflaci bylo letos velmi snadné.
Tato jednoduchost dodala mnoha finančním influencerům nezdravé sebevědomí, protože si neuvědomují, že tento rok byl výjimečný. Nic však nezaručuje, že rok 2025 bude stejně úspěšný. Do příštího roku si proto přejme více pokory, realistické očekávání a nezapomínejme čas od času realizovat zisky.
Prozkoumejte ETF na platformě XTB
Využijte časového testu ve svůj prospěch.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO