Trhy pod lupou: Pozor na býčí předpovědi! Několik důvodů být skeptický
Nic finanční trhy nezastaví. Poslední průzkum mezi bankéři v City ukázal, že medvědi prostě umřeli. Nikdo nepočítá s tím, že by býčí trend na trzích mohl přestat ze dne na den. Naopak, všichni čekají, že Donald Trump zvládne nemožné a vše vyřeší. Americké indexy lámou každý den rekord za rekordem.
To by ještě nebylo tak překvapivé, když připočteme efekt Trumpa, ale že i německý DAX překoná tento týden hranici 20 000 bodů, může být považováno za malý zázrak. Německo zažívá ekonomickou, energetickou a politickou krizi. A i přes toto všechno frankfurtská burza jen kvete. Už dávno neplatí, že by burza odrážela stav dané ekonomiky.
Na druhou stranu je to přesně doba, kdy může dojít k nečekanému zlomu. Když se člověk ohlédne dozadu, zjistíme, že většina analytiků předpovídala, že rok 2024 bude katastrofický.
Jedna z mnoha předpovědí od profesionálních analytiků mluvila o tom, že centrální banky budou muset v roce 2024 radikálně snížit své sazby. Předpovědi byly od šesti až po dvanáct snížení. Důvodem bude silný propad indexů a ekonomika v recesi.
Video: Krvavý konec pro bitcoin
Pesimistické předpovědi na rok 2024
Když vidíme roční výkonnost amerického indexu S&P 500, investor, který poslechl tyto rady, musí být velmi zklamaný. Tato předpověď nebyla jediná. Vysoké úrokové sazby měly přiškrtit ekonomiku. Zpětně bude velmi zajímavé hledat důvod, proč to nenastalo, ale to je práce spíše pro historiky ekonomiky než pro investory. Investoři se dívají do budoucnosti.
A to je důvod, proč tu různé předpovědi a hypotézy budou pořád. Bohužel platí, že čím je předpověď bombastičtější, tím víc lidí se na ní chytá. Tím víc se o ní píše a tím má i větší vliv na myšlení investorů. Zatímco na začátku roku 2024 bylo mnoho důvodů k obavám, tak na konci roku 2024, jako by žádné nebyly.
Přitom hlavní strašák v podobě růstu amerického státního dluhu je pořád přítomný. K tomuto velkému problému se pak dá přičíst ještě desítky menších, které jsou však prakticky všechny hlavolamy. Jako například návrat inflace pod 2 %, nebo dedolarizace světa, nebo ekonomická válka mezi Čínou a USA, konflikt na Blízkém východě – a takto bych mohl pokračovat ještě velmi dlouho.
Důležité investorské poučení
Z výše řečeného vyplývají dvě podstatné věci: mějte především svou hlavu a pracujte s více protichůdnými hypotézami. Nespoléhejte se výlučně na názory specialistů a odborníků. Málo kdo je opravdu nezávislý. Většina velkých influencerů má své zájmy. A i když to často nemusí být pouze finanční zájmy tak může jít často pouze o touhu být ve světle mediální pozornosti.
Nikdo z povahy věci nemůže přečíst budoucnost. Tuto větu si můžete opakovat, když si budete myslet, že víte něco na sto procent. Trh je ze své podstaty nepředvídatelný. Nikdy nezapomínejte na burzovní psychologii. Důležité je naučit se pracovat s pravděpodobností, a tudíž s různými možnostmi předpovědi trhů. Myslet si, že trh půjde jedním směrem, který navíc vy předpovíte, je opravdu naivní.
Samozřejmě, investor si může položit legitimní otázku, co vlastně tedy má dělat? Má být neustálý schizofrenik, který bude sázet na všechny možné vývoje a nakonec stejně nic nevydělá, protože, když někde vyhraje, tak jinde ztratí?
Mít investorský plán
Nejdůležitější je mít plán a ve svých rozhodnutích se neukvapovat a neměnit svoje názory jak ponožky podle eventuálních nálad trhů. Co znamená mít plán?
Plán neznamená mít jedno řešení, a to aplikovat neustále. Plán je, že když trhy porostou, tak vím, jak se budu chovat. Vím, jak velké zisky si chci vybrat, když akcie rostou. Když naopak trhy budou klesat, tak se zaměřím na nákup těchto kvalitních akcií.
Stejně tak mám plán, když centrální banka bude sazby snižovat, nebo naopak je bude nechávat na stejných úrovních. Dalším kritériem je ekonomický vývoj podle regionů. Nyní budou hlavním motorem Čína a USA.
Takže hlavní zájem by měl být upřen tímto směrem, ale zároveň je dobré nezapomínat na Evropu, protože třeba klesající francouzský index má v sobě několik zajímavých firem. Těchto strategických plánů můžete mít hned několik, záleží na vaší oblasti zájmu a investování. Důležité je mít víc než jeden.
Makroekonomika: Silný americký pracovní trh, pouze na první pohled
První prosincový týden se nesl v očekávání čísel z amerického pracovního trhu. První čísla padla v úterý, kdy byly reportovány čísla JOLTS, která mapují počet pracovních nabídek. Počet volných pracovních míst se v říjnu 2024 zvýšil o 372 000 na 7,744 milionu ze 7,372 milionu revidovaných směrem dolů v září a překonal očekávání trhu ve výši 7,48 milionu.
Takže by se zdálo, že není se čeho obávat. Práce v USA je dost. Avšak při bližším studiu raportů se zjistilo, že opravdu nových atraktivních míst není hodně. Tato statistika má problém, že velkou část nabídek tvoří tzv. ležáci, tedy pracovní místa, která je těžké obsadit. Na tyto zpochybňující informace trh znovu reagoval pozitivně, protože se znovu vytáhla logika, že špatná zpráva je vlastně dobrá zpráva. Jelikož pracovní trh není až tak silný, může Fed snížit své sazby.
Stejná logika platila i u dalších čísel, které jsme se dozvěděli na závěr týdne. Payrolls v listopadu byly na úrovni 227 000 nových pracovních míst oproti očekávaným 200 000.
Americká nezaměstnanost stoupla z 4,1 % na 4,2 %. Takže nic dramatického. I když pro Fed platí stále, že krizová míra je 4,4 %, kdy nezaměstnanost začne být pro Fed problém. Reakce trhů byla pozitivní, protože trhy dostaly přesně to, co čekaly. Situace je pořád solidní na to, abychom vyloučili hlubší finanční krizi.
Na druhou stranu situace se pomalu zhoršuje, což bude v posledku nutit Fed k dalším snížení sazeb. Trhy tedy rostly spolu s pravděpodobností, že Fed v prosinci znovu sníží sazby o čtvrt procentního bodu. S velkou pravděpodobností to Fed udělá, protože tímto gestem vyjde vstříc jak politikům, tak trhům.
Prozkoumejte defenzivní akcie na platformě XTB
Několik důvodů být skeptický
I když několik pochybností nad americkým pracovním trhem se objevuje. Analytička Julia Pollak ze ZipRecruiter upozorňuje, že růst nových pracovních míst přichází především z necyklických sektorů jako je sektor zdravotnictví nebo státní sektor. Takže z růstu uzavřených pracovních kontraktů se nedá jednoznačně usoudit, že americká ekonomika je na tom dobře.
Cyklický sektor stagnuje. Když se k tomu připočte, že Elon Musk chce masivně propouštět ve státním sektoru, tak statistiky z amerického pracovního trhu se můžou v následujících týdnech radikálně proměnit.
Kdo chce si nechat zdravý skeptický odstup od makroekonomických čísel, ten by měl sledovat na X účet The Kobeissi Letter. Prakticky na každý zveřejněný údaj tu najdete správnou medvědí repliku. Což pěkně můžeme ilustrovat na americkém pracovním trhu.
Většina ekonomických webů soudí, že americký pracovní trh je velmi solidní. The Kobeissi Letter však upozorňuje, že podíl nezaměstnaných Američanů, kteří hledají práci alespoň 15 týdnů, je více než 40 %. Tedy nejvíc za poslední tři roky. Roste také podíl dlouhodobě nezaměstnaných.
1,6 milionu Američanů je nezaměstnaných déle než 27 týdnů. Podle The Kobeissi Letter nárůst nezaměstnaných v těchto kategoriích znamená jediné: americký pracovní trh slábne. A slabý americký pracovní trh implikuje recesi. Až tento účet se stane býčím, bude to opravdu znamenat, že konec medvědů nastal.
Akciové indexy: V Evropě překvapí růst
V uplynulém týdnu se dařilo čínským akciím. Důvodem byl příslib čínské centrální banky, že i v roce 2025 bude pokračovat měnová politika příznivá pro firmy a domácnosti. Čínská centrální banka chce navýšit objem peněz v ekonomice. Burza v Šanghaji rostla o 2,08 %. Hongkongský Hang Seng připsal 2,28 %. Dařilo se i japonskému indexu Nikkei, který připsal 2,25 %.
V Evropě byla situace velmi zajímavá v tom, že trhy se chovaly zcela nezávisle od politické situace. Paradoxní byl růst francouzské burzy. Index CAC 40 vzrostl o 2,65 % i přesto, že padla francouzská vláda. Zákon o rozpočtu pro rok 2025 s největší pravděpodobností nebude schválen.
Francouzský prezident musí nejdříve jmenovat nového premiéra, ten musí vytvořit vládu a následně představit rozpočet na příští rok, který neodhlasuje parlament. Takže se to nestihne.
Nikdo přesně neví, jaká situace bude po prvním lednu. Jsme svědky všech možných scénářů: od scénářů, že se nic absolutně nestane, až po katastrofické scénáře, že za několik měsíců nebude na výplaty důchodů. Ještě silněji rostl německý DAX, který si připsal 3,86 %. Londýnská burza se k silnému růstu nepřidala a zakončila týden s růstem 0,26 %.
Silně rostl technologický index Nasdaq a přidal přes 3,34 %. Technologickým akciím se daří. Hodně společností jako Fortinet, Palantir, Palo Alto, Cisco a mnoho dalších pokračuje v silném růstu. Americký technologický trh očekává brzké snížení sazeb, které ještě více podpoří zájem investorů o tento sektor.
Index S&P 500 rostl pouze o 0,96 %. Průmyslový Dow Jones ztratil dokonce 0,60 %. Důvodem byl silný propad akcií pojišťovny UnitedHealth, jejíž CEO byl zastřelen na ulici v New Yorku.
Kryptoměny: Bitcoin za 100 000 dolarů
Samozřejmě hlavní událostí týdne bylo překonání dlouho očekávané hranice 100 000 dolarů. Po pravdě znovu tak rychlé překonání čekal jen málokdo. Po dvou neúspěšných pokusech o tuto úroveň se začalo spekulovat, že investoři, kteří kupovali bitcoin s vidinou rychlého výdělku, ztratí nervy a rozhodnou se bitcoin prodat.
Například Robert Kiyosaki předpovídal, že nás čeká ještě jeden výrazný pokles do konce roku. Ten ještě samozřejmě může přijít, ale nyní všichni vědí, že 100 000 dolarů není pouze sen nebo nějaká utopická vize, ale jedna z mnoha met, kterou bitcoin překonal.
Hlavní důvod, který nakonec bitcoinu pomohl překonat tuto psychologickou hranici, bylo nominování Paula Atkinse na šéfa americké Komise pro cenné papíry. Jmenování Atkinse totiž bylo velmi pozitivním překvapením ze dvou důvodů. První je, že Atkinse patří k odborníkům, které budou všichni respektovat. A druhý důvod je, že je velmi otevřený ke kryptoměnám.
V době psaní článku byla cena bitcoinu znovu pod hranicí 100 000 dolarů. Výkon 99 654 dolarů stačil na týdenní výkonnost 3,81 %. Zajímavou otázkou je, kde se nyní nachází nové maximum pro bitcoin. Nejvíc často zaznívá, že nová hranice je na 200 000 dolarech. Tak schválně napište vaše tipy do komentářů, kdy by bitcoin měl překonat tuto hranici.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Závěr: Poslední makroekonomické údaje před zasedáním Fedu
Údaje z pracovního trhu máme za sebou. Trhy je vyhodnotily jako dobré a daly zelenou pro další snižování sazeb. Poslední zkouškou ohněm před dalším zasedáním Fedu bude zveřejnění obecné a jádrové inflace za listopad. Předpokládá se, že jádrová inflace zůstane stabilní. I kdyby byl výsledek horší než se očekává, trhy si to můžou ospravedlnit tím, že tyto inflační údaje pro americký Fed nejsou zavazující.
Dozvíme se taky tento týden, jaké budou sazby na kanadském dolaru a euru. Rozhodnutí ECB bude zajímavé hlavně proto, jestli se Christine Lagardová vyjádří k francouzské politické krizi. Francie ještě může zatopit evropským dluhopisovým trhům.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO