Trhy se připravují na prezidentské volby USA, co mohou investoři očekávat?

Den voleb se blíží. Stále přetrvává otázka, jak vítězství Donalda Trumpa nebo Kamaly Harris ovlivní trhy po zbytek roku a nadále. Oba kandidáti mají rozdílné politické plány, které mohou mít značný dopad na ekonomiku, a tím i na vývoj finančních trhů.

Investoři by se měli brzy dozvědět odpověď, protože Američané zamíří k volebním urnám v úterý dne 5. listopadu. V týdnu před volbami klesl index S&P 500 o přibližně 1,37 %, zatímco technologicky orientovaný Nasdaq Composite ztratil 1,5 %. Stalo se tak navzdory tomu, že dosáhl svého prvního rekordního uzavření od června.

Index Dow Jones Industrial Average klesl o něco více než 0,1 %. Vývoj ukazuje na zvýšenou nervozitu investorů, kteří se připravují na nejistoty spojené s volebním výsledkem a jeho možným dopadem na trhy.

Očekávané rozhodnutí Fedu ohledně úrokových sazeb

Není to jediná velká událost tohoto týdne. Ve čtvrtek Federální rezervní systém oznámí své nejnovější rozhodnutí o měnové politice. Trhy očekávají, že centrální banka sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí Fedu může mít zásadní vliv na další směřování trhů, protože nižší úrokové sazby zpravidla podporují ekonomickou aktivitu a růst investic. Očekávání snížení sazeb již ovlivnilo ceny aktiv, včetně akcií a dluhopisů, a investoři pozorně sledují další signály ze strany Fedu.

Ohlašování výsledků akciových společnosti pokračuje

Sezónní reportování o výsledcích pokračuje týdnem, který zahrnuje zprávy od společností Palantir (PLTR), Super Micro Computer (SMCI), Arm (ARM), Qualcomm (QCOM) a Moderna (MRNA). Všechny zmíněné společnosti patří mezi lídry ve svých odvětvích a jejich výsledky budou pečlivě analyzovány pro odhad dalšího vývoje technologického sektoru a celkového trhu.

Představují volby prezidenta/prezidentky USA riziko pro trhy?

Jedna z hlavních potenciálně tržně ovlivňujících událostí, kterou analytici diskutovali celý rok, konečně přichází s prezidentskými volbami naplánovanými na úterý 5. listopadu. Výsledek voleb může významně ovlivnit nejen americké trhy, ale i globální ekonomiku. Obchodníci sledují sázkové kurzy a průzkumy veřejného mínění, aby odhadli možné výsledky a jejich dopady na finanční trhy.

Zajímavost :  Vlak do Kyjeva už v decembri či zrýchlené hraničné kontroly. To sú niektoré zo záverov biznis fóra

Ale tento rok je pro trhy volební situace abnormální. Při analýze průměrného intradenního obchodního rozpětí indexu S&P 500 zjistil hlavní tržní stratég Carson Group Ryan Detrick, že letošní říjen byl druhým nejméně volatilním měsícem před volbami za posledních 50 let.

Podle výzkumu společnosti Bespoke Investment Group měl index S&P 500 nejlepší začátek volebního roku od roku 1932 s 20 % návratností od začátku roku do konce října. Silný start volebního roku může signalizovat optimismus ohledně dalšího růstu po volbách, ať už vyhraje kterýkoli kandidát.

Přesto je samotný den voleb považován za rizikovou událost pro trhy. Sázkové šance na vítězství bývalého prezidenta Trumpa rostou. Někteří tržní analytici ale nejsou přesvědčeni, že je jasné, který výsledek budou investoři podporovat v úterý.

„Myslím, že trh si poradí s Harrisovou i Trumpem,” řekl hlavní tržní stratég Yardeni Research Eric Wallerstein pro Yahoo Finance. „Myslím, že trh nepředpokládá žádné konkrétní prezidentské šance,” dodal. Mezi investory panuje také pragmatismus. Jednoduše věří, že trhy mohou růst i za různých politických scénářů, pokud zůstanou zachovány klíčové ekonomické politiky.

Hlavní tržní analytik Franklin Templeton Stephen Dover uvedl, že klíčem pro trhy může být prostě překonání samotné události. Nezáleží tolik na tom, kdo vyhraje, ale spíše na tom, že nejistota spojená s volbami bude ukončena, což umožní trhům opět se soustředit na fundamentální faktory.

Jakmile budou volby rozhodnuty, ať už to dopadne jakkoliv, bude to pozitivní.

– Stephen Dover, zdroj: finance.yahoo.com

Nejistota je pro trhy často větším problémem než samotný výsledek politické události.

Tržní analytik Baird Michael Antonelli se zmíněným výrokem souhlasil a uvedl, že nejrizikovější scénář voleb je ten, kdy neznáme vítěze.

Fed a očekávané snížení sazeb

Trhy obecně očekávají, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů, když oznámí své další rozhodnutí dne 7. listopadu. Tento krok by měl podpořit ekonomickou aktivitu a dále posílit důvěru investorů.

Zajímavost :  Poznejte pro-krypto kandidáty, kteří by mohli nahradit šéfa SEC Garyho Genslera

Klíčovou otázkou zasedání je, co Federální rezervní systém signalizuje ohledně svých plánů pro budoucí zasedání. Data ukazují, že ekonomika vykazuje solidní růst, zatímco cesta inflace k 2 % cíli Fedu zůstává nejednoznačná.

Trhy začaly očekávat méně snížení úrokových sazeb v příštím roce, než se původně předpokládalo, když Fed snížil sazby o půl procentního bodu 18. září. K pátku trhy předpokládají zhruba tři snížení sazeb do konce příštího roku méně, než se dříve očekávalo.

Hlavní globální ekonom Morgan Stanley Seth Carpenter nepředpokládá, že trhy dostanou příští týden větší jasno ohledně politiky Fedu:

Síla růstu dává Fedu trpělivost, protože umožňuje postupné uvolňování politiky. Ani inflace, ani nezaměstnanost nenutí Fed jednat. Neočekáváme, že Powell poskytne konkrétní vedení ohledně velikosti nebo tempa budoucích snížení. Politika zůstává závislá na datech a ani zářijové snížení o 50 bazických bodů, ani listopadové snížení o 25 bazických bodů nenaznačují budoucí tempo.

– Seth Carpenter, zdroj: finance.yahoo.com

Solidní výsledky akciových společností

Diskuze trhu ohledně toho, kolik uvolnění Fed provede v příštím roce, vyhnala výnos 10letých státních dluhopisů vzhůru od posledního zasedání Fedu v září.

Výnos 10letých dluhopisů přidal v pátek asi 7 bazických bodů a uzavřel na hodnotě blízko 4,36 %. Jedná se o nejvyšší úroveň od začátku července. Rostoucí výnosy státních dluhopisů naznačují, že investoři očekávají vyšší inflaci nebo riziko spojené s vládními dluhy.

Investiční stratég Baird Ross Mayfield řekl, že pohyb sazeb a celkový důraz na ekonomická data zastírají to, co se rýsuje jako další solidní čtvrtletí firemních výsledků.

S 70 % společností z indexu S&P 500, které již oznámily čtvrtletní výsledky, se index nachází na cestě k meziročnímu růstu zisku 5,1 %. To by znamenalo páté po sobě jdoucí čtvrtletí růstu zisků. Index pokračuje v oživení z recese zisků v roce 2023. Firemní zisky jsou klíčovým ukazatelem zdraví ekonomiky a jejich růst může podpořit další růst akciových trhů.

Prošli jsme dvouletým obdobím, kdy zisky stagnovaly. Byly volatilní. Nyní opět rostou. Překonávají očekávání analytiků celkem solidním tempem. Ziskové marže se rozšiřují. Celkově to vypadá docela dobře.

– Baird Ross Mayfield, zdroj: finance.yahoo.com

A zdá se, že tento příběh zůstává v platnosti i pro čtvrté čtvrtletí. Od začátku října analytici snížili odhady o 1,8 %, podle údajů FactSet. To odpovídá průměrnému snížení zisků zaznamenanému za posledních 10 let. Snížení odhadů může být reakcí na nejistoty spojené s volbami a měnovou politikou, ale dosavadní výsledky naznačují, že firmy mají potenciál překonat tato očekávání.

Zajímavost :  Nadace Ethereum investovala téměř 500 milionů USD do rozvoje ekosystému

„V určitém bodě musí převzít vedení zisky,” řekl Mayfield. „Myslím, že jsme v dobré pozici na to, aby se to stalo.”

Rostoucí zisky mohou podpořit další růst akciových trhů. A to zejména pokud se ukáže, že jsou schopny udržet růst i při vyšších úrokových sazbách a v době politických nejistot. Značný optimismus by mohl být klíčovým faktorem pro udržení pozitivního sentimentu na trzích i v následujících měsících.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO