Trump i jeho manželka spustili vlastní kryptoměnu. Expert varuje před znaky podvodu

Donald Trump přes víkend papírově zbohatnul o miliardy dolarů. Jedna z firem jeho korporátního impéria spustila kryptoměnu nesoucí jméno zvoleného amerického prezidenta. Virtuální měna $Trump během několika dní svůj kurz posílila více než stonásobně, v noci na pondělí prodej podobné kryptoměny oznámila prostřednictvím účtu na síti X i Trumpova manželka Melanie. Experti ale před nákupem podobných virtuálních mincí varují, šanci na dechberoucí zbohatnutí mívá jen několik vyvolených šťastlivců.

Nová měna se řadí mezi takzvané memecoiny, které jsou vytvářené často spíše pro zábavu než jako seriózní investice. Tyto měny často získávají hodnotu jen díky komunitě a popularitě na sociálních sítích.

Jsou extrémně nestabilní investicí a Trumpův projekt není výjimkou. Když v noci na sobotu začalo obchodování s „Trumpcoinem“, ti nejrychlejší šťastlivci jej mohli nakupovat za cenu pod půl dolaru mimo velké burzy virtuálních měn, což vyžaduje mimo jiné i relativně vyšší technické dovednosti.

VIDEO: Jak funguje dosud nejznámější memecoin s názvem dogecoin?

Video placeholder

Co je kryptoměna dogecoin? • Videohub

„Trump se svým tokenem začal docela vysokou a rizikovou hru,“ upozorňuje profesor ekonomie a prorektor Karlovy Univerzity pro vědu a výzkum Ladislav Krištoufek. Během víkendu, kdy došlo k zařazení $Trump na největší kryptoburzy jako Coinbase nebo Crypto.com, ale vystoupala cena digitální mince až přes 70 dolarů. V pondělí ráno oslabila na 50 dolarů, když část spekulantů začala sázet na digiminci se jménem Melanie Trumpové.

Ty skutečně pohádkové zisky byly aspoň prozatím běžným nepříliš zkušeným spekulantům nedosažitelné. Ostatně z analýzy blockchainových dat je patrné, že k masivním nákupům $Trump došlo již v první minutě po spuštění projektu, o němž až do jeho startu neměla širší veřejnost žádné informace.

Inaugurace Donalda Trumpa 2025: Přímý přenos a program ceremoniálu

Vydávání $Trump koordinuje společnost CIC Digital, pobočka Trump Organization, která již dříve prodávala boty a parfémy se značkou Trump. Spolu se společností Fight Fight Fight, což jsou slova, která pronesl Trump krátce poté, co ho střela atentátníka zasáhla do ucha, vlastní 80 procent virtuálních mincí $Trump. 

„Těch 80 procent je na jedné adrese, která nevypadá nijak zamčená a opět drží další bizarní tokeny. Prostě musíme věřit, že těch 80 procent oběhu nikdo nehodí na trh,“ upozorňuje Krištoufek.

Digitálních tokenů bylo vydáno asi 200 milionů. Dalších 800 milionů bude vydáno v příštích třech letech, uvádí se na internetových stránkách nové mince.

Píše se zde také, že kryptoměna nemá být předmětem investiční příležitosti nebo cenného papíru, není politická a nemá nic společného s žádnou politickou kampaní, politickým úřadem nebo vládní agenturou. „Tento Trumpův mem oslavuje vůdce, který neustupuje bez ohledu na nepřízeň osudu,“ píše se na stránkách mince.

Kromě Muska i Gates či Zuckerberg. Miliardáři přehodnocují svůj vztah k Trumpovi

Kritici obvinili Trumpa, že vydělává na prezidentském úřadu a považují to za porušení etických norem. „Trump vlastní 80 procent a načasoval spuštění několik hodin před inaugurací, to je dravé a mnoho lidí to pravděpodobně poškodí,“ uvedl kryptoměnový investor Nick Tomaino ve svém příspěvku na sociálních sítích.

Investoři do kryptoměn doufají, že Trumpova vláda toto odvětví podpoří. Loni Trump na konferenci o bitcoinech řekl, že Amerika bude po jeho návratu do Washingtonu kryptoměnovým centrem planety. Podle serveru Politico utratily kryptoměnové společnosti za Trumpovu inauguraci deset milionů dolarů. Do čela Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) má být jmenován Paul Atkins, který je ke kryptoměnovému průmyslu vstřícný.

Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu

Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.

2010

„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.

2011

„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.

2014

„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.

2015

Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích. | archiv E15

„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst.“ Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.

2017

„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.

2018

„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.

2021

„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.

2023

 „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. | e15 Michaela Szkanderová

„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský. | E15 Michaela Szkanderová

Zdroj Zde