Trump omilostnil zakladatele Silk Road Rosse Ulbrichta: ve vězení seděl 12 let
Americký prezident Donald Trump splnil svůj slib a omilostnil Rosse Ulbrichta, zakladatele online trhu s drogami Silk Road, který strávil přes jedno desetiletí ve vězení.
Trump udělil plnou milost Rossu Ulbrichtovi, který byl ve vězení 12 let za založení nyní již neexistujícího tržiště na darknetu Silk Road.
„Právě jsem zavolal matce Rosse Williama Ulbrichta, abych jí oznámil, že na její počest a na počest libertariánského hnutí, které mě tak silně podpořilo, jsem s potěšením právě podepsal plnou a bezpodmínečnou milost pro jejího syna, Rosse,” uvedl Trump ve svém příspěvku na platformě Truth Social.
Prezident dále uvedl, že Ulbrichtův trest 40 let plus dva doživotní rozsudky byl směšný.
Ulbricht byl zatčen v roce 2013 a v roce 2015 odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění za svou roli při provozování a vytvoření Silk Road
Propuštění Ulbrichta bylo jedním z Trumpových mnoha slibů kryptoměnové komunitě během jeho prezidentské kampaně. Trump slíbil, že zakladatele Silk Road omilostní první den po opětovném zvolení do úřadu.
Někteří příznivci bitcoinu dříve vyjádřili frustraci, že Trump 20. ledna tento slib nesplnil. Místo toho udělil milost asi 1 500 lidem zapojeným do útoku na Kapitol USA ze dne 6. ledna 2021.
Americký senátor Rand Paul rovněž vyzval Trumpa k udělení milosti Ulbrichtovi ve svém dopise z 21. ledna, pouhé hodiny před tím, než prezident oznámil milost.
Paul poukázal na to, že Ulbricht, jehož online tržiště používal bitcoin k platbám, dostal mnohem tvrdší trest než někteří uživatelé, například Matthew Verran Jones, který patřil mezi 5 % největších dealerů drog na stránce a dostal šest let vězení.
Některé zprávy dříve naznačovaly, že Trump sympatizoval s kampaní Free Ross a v roce 2020 zvažoval zmírnění trestu pro zakladatele Silk Road.
Proč podporovatelé bitcoinu požadovali propuštění Ulbrichta?
Kryptoměnová komunita dlouhodobě volala po propuštění Rossa Ulbrichta z různých důvodů.
Někteří zpochybňovali Ulbrichtovu klíčovou roli v provozování Silk Road. Tvrdili, že si nezaslouží strávit zbytek života ve vězení za to, že přispěl k vytvoření tržiště, kde si uživatelé mohli volně vyměňovat zboží, ať už legální nebo nelegální.
Jiní ho označovali za legendu bitcoinu díky jeho ranému přínosu k rozvoji bitcoinového trhu. Zatímco Ulbricht nepopíral svou účast na operacích Silk Road, opakovaně zpochybňoval obvinění, že byl jedinou osobou zodpovědnou za platformu nebo jejím původním tvůrcem:
Já jsem Silk Road nezačal, udělal to můj předchůdce. Podle toho, co vím, šlo o originální myšlenku spojit bitcoin a Tor k vytvoření anonymního tržiště. Vše bylo připravené, on jen poskládal dílky dohromady.
– uvedl Ulbricht v rozhovoru pro Forbes v roce 2013.
Ulbrichtova oběť pro adopci bitcoinu
Někteří podporovatelé bitcoinu obhajovali propuštění Rossa Ulbrichta kvůli jeho roli při šíření Bitcoinu. Silk Road bylo jedním z prvních peer-to-peer tržišť přijímajících bitcoin (BTC), byť za účelem nelegálních obchodů.
Ulbricht údajně spustil Silk Road v roce 2011, což pomohlo bitcoinu získat pozornost v jeho raných letech. Právě v tomto roce zažil bitcoin svůj první růst, když v červnu dosáhl tehdy rekordní ceny 32 dolarů.
„Vděčím za vše Rossovi Ulbrichtovi. Krypto mi změnilo život. Krypto se stalo velkým díky němu. Přinesl největší oběť. Všichni jsme profitovali z jeho práce,” napsal na X vývojář bitcoinového projektu Amir Taaki.
Bitcoinový miliardář a investor Tim Draper podpořil Ulbrichtovo propuštění už v roce 2019. Argumentoval, že Spojené státy potřebují podnikatele, jako je on.
Ulbrichtovy názory na svobodu rezonovaly s principy bitcoinu, což ještě více upevnilo jeho pozici jako polarizující postavy v kryptoměnové komunitě.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO