Trumpova politika podľa analytika výrazne ovplyvní energetickú bezpečnosť Poľska

Donald Trump sa podľa svojho inauguračného príhovoru chystá posilniť politiku energetickej nezávislosti a expanzie ťažby fosílnych palív, čo by mohlo mať výrazný vplyv na energetickú bezpečnosť Poľska. Povedal to analytik verejnoprávneho Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov Mateusz Piotrowski v rozhovore pre TASR.

Podľa analytika by tzv. politika „drill baby, drill“ (politika neobmedzovania ťažby – pozn. TASR) mohla viesť k zníženiu cien skvapalneného zemného plynu (LNG) a ropy, ktoré Poľsko dováža zo Spojených štátov. „V tejto oblasti sme na veľmi stabilnej ceste,“ hovorí.

Od terminálu vedie plynovod na Slovensko

Poľsko v uplynulých rokoch investovalo viac než miliardu eur do rozvoja LNG terminálu v prístavnom meste Svinoústie. Od tohto terminálu bol v roku 2022 dokončený plynovod na Slovensko, ktorým k nám má tiecť skvapalnený plyn napríklad z USA.

Okrem fosílnych palív zohráva významnú úlohu aj spolupráca v jadrovej energetike. Poľsko, ktoré v súčasnosti vyrába väčšinu svojej elektriny z uhlia, totiž plánuje výstavbu svojej prvej atómovej elektrárne. Tá by mala byť uvedená do prevádzky do roku 2040 a bude stáť pri Baltskom mori. Okrem tejto elektrárne Poľsko plánuje výstavbu aj druhej a analytik predpokladá, že americká technologická spoločnosť Westinghouse bude ešte viac povzbudzovaná a podporovaná na politickej úrovni, aby sa uchádzala o projekt jej výstavby.

Napriek pozitívnym vyhliadkam v oblasti energetiky by však Trumpove politiky mohli zhoršiť vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, čo by malo nepriamy dosah aj na Poľsko. „Bude to náročná situácia. Nikto nechce konflikt so Spojenými štátmi, naším najdôležitejším spojencom. Na druhej strane však nikto nebude zaťažovať vzťahy s inými krajinami ani ohrozovať vnútornú spoluprácu v EÚ len preto, aby si lepšie nastavil vzťahy s Američanmi – to by bol krátkozraký prístup,“ vysvetlil analytik.

Vyvážený prístup

Podľa neho je dôležité, aby Poľsko v prípade napätí medzi Washingtonom a Bruselom volilo vyvážený prístup. „Riešením nie je vybrať si správnejšiu stranu, ale obratne balansovať medzi nimi,“ dodáva. Vzhľadom na povahu napätí, ktoré môžu vzniknúť, by malo podľa Piotrowskeho zachovanie európskej jednoty zostať prioritou, pokiaľ to bude v poľskom záujme. „Podľa môjho názoru je ešte príliš skoro jednoznačne povedať, či sa skutočne posunieme smerom k hlbšiemu poľsko-americkému partnerstvu,“ uzatvára analytik.

Donald Trump a jeho viceprezident James David Vance sa ujali úradu v pondelok 20. januára slávnostnou prísahou vo Washingtone.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO