Trumpovi pomohli vyhrať mladí muži. Za úspešnou stratégiou bol jeho syn

Barron Trump otcovi odporučil rozhovory so známymi podcastermi.

Načítavam… Trumpovi pomohli vyhrať mladí muži. Za úspešnou stratégiou bol jeho syn

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Donald Trump si počas svojej víťaznej reči po znovuzvolení za amerického prezidenta pozval na pódium viacerých rečníkov. Jedným z nich bol Dana White, riaditeľ UFC, najväčšej spoločnosti zameranej na zmiešané bojové umenia (MMA).

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Rýchlo by som sa chcel poďakovať viacerým ľuďom. Sú to NELK Boys, Adin Ross, Theo Von, Bussin With the Boys a v neposlednom rade, mocný a silný Joe Rogan,” povedal.

Načítavam video…

Mnohí ľudia v USA, rovnako ako na Slovensku, nemusia tieto mená poznať. Podľa viacerých analytikov však práve oni dopomohli Trumpovi znovu sa dostať do Bieleho domu.

Ide o internetové osobnosti, ktorých videá či podcasty vo veľkom sledujú najmä mladí muži. Ich podpora bola pre Trumpa kľúčová.

Na Trumpovej predvolebnej kampani pracoval veľký tím ľudí, zásluhu si však vyslúžil aj tínedžerský syn novozvoleného prezidenta. Práve on totiž svojmu otcovi odporučil účinkovanie v spomínaných podcastoch.

Úspech vďaka synovi

Osemnásťročný Barron je najmladší z Trumpových piatich detí. Sám sa považuje za fanúšika spomínaných pravicových influencerov.

„Klobúk dole pred týmto mladým mužom. Každé jedno z jeho odporúčaní prinieslo absolútny rekord v sledovanosti,” povedal o Barronovej stratégii pre magazín Politico Jason Miller, jeden z Trumpových hlavných poradcov.

Nápad zamerať sa na populárne internetové osobnosti sa páčil aj Susie Wilesovej. Ide o vedúcu Trumpovej kampane, z ktorej novozvolený prezident po voľbách urobil šéfku svojho prezidentského tímu.

Wilesová preto poverila Alexa Bruesewitza, 27-ročného republikánskeho konzultanta, aby vytvoril zoznam podcasterov, ktorí by s Trumpom mohli urobiť rozhovor. Keď mu Bruesewitz zavolal, Trump práve hral golf, píše magazín Time.

Zajímavost :  ČEZ koupí podíl v britském Rolls-Royce, podepsali spolupráci o vývoji modulárních reaktorů

Poradca mu začal predstavovať svoj plán, Trump ho však prerušil. „Rozprávali ste sa o tom s Barronom? Zavolajte mu, spýtajte sa ho, čo si o tom myslí, a dajte mi vedieť,” povedal Trump.

Podpora známych influencerov

Jeho syn odpovedal, že sa mu pozdáva najmä podcaster Adin Ross. Trump sa v podcaste 24-ročného influencera objavil v auguste. Viac ako hodinové video z Trumpovej rezidencie Mar-a-Lago na Floride má na youtube zhruba 2,7 milióna pozretí.

Ross získal popularitu najmä hraním videohier, ktoré naživo vysielal na platforme Twitch. Odtiaľ ho však vlani vykázali za homofóbne poznámky či ukazovanie pornografických materiálov.

Mladý influencer je tiež priateľom ďalšej internetovej osobnosti Andrewa Tata, ktorý je známy nenávistnými výrokmi proti ženám. V Rumunsku, kam sa presťahoval z USA, ho dokonca obžalovali zo znásilnenia a obchodovania s ľuďmi.

Trump v priamom prenose odpovedal na otázky o politike, s Rossom si však aj zatancoval. Podcaster kandidáta nazval „hrdinom” a okrem luxusných hodiniek Rolex mu daroval aj vozidlo Cybertruck od spoločnosti Tesla. Tú vlastní Elon Musk, kontroverzný podnikateľ, majiteľ sociálnej siete X a jeden z Trumpových najvýraznejších stúpencov.

Len krátko pred voľbami sa Trump objavil u Joea Rogana, ktorý má na platforme Spotify najpočúvanejší podcast. Video ich viac ako trojhodinového rozhovoru má na youtube vyše 49 miliónov pozretí.

Americké médiá písali, že v rámci kampane môže v podcaste vystúpiť aj Kamala Harrisová v snahe zacieliť na mladších mužských voličov. Nakoniec tak neurobila.

Vystúpenie v Roganovom podcaste sa však ukázalo ako dôležité. Zhruba 80 percent jeho poslucháčov sú totiž muži, pričom polovica z nich spadá do vekovej kategórie 18 až 34 rokov, vyplýva z informácií spoločnosti Edison Research.

Rogan krátko po ich rozhovore podporil Trumpa za prezidenta. Podľa vlastných slov ho presvedčil Elon Musk. „Musk podľa mňa predkladá najpresvedčivejší argument na podporu Trumpa. Vo všetkom s ním súhlasím. Na záznam hovorím, že áno, toto je podpora Trumpa,” napísal Rogan na sieti X.

Súvisiaci článok Trumpa podporili bieli aj hispánski muži. Ako v USA volili na základe pohlavia či etnicity Čítajte 

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: První vojáci z KLDR jsou na západě Ruska. Podle Ukrajiny budou brzy nasazeni

Ignorovanie tradičných médií

Za Trumpa vo voľbách hlasovalo 56 percent mužov pod 30 rokov. Kamala Harrisová získala 42-percentnú podporu, vyplýva z údajov CIRCLE, výskumnej organizácie zameranej na občiansku angažovanosť mládeže v Spojených štátoch.

Medzi mladými sa mu však darilo všeobecne. Z údajov stanice NBC News vyplýva, že získal väčší podiel voličov mladších ako 30 rokov než ktorýkoľvek republikánsky prezidentský kandidát od roku 2008.

Voliči najmladšej vekovej kategórie sa zvyčajne prikláňajú ku kandidátom Demokratickej strany. Bolo to tak aj v týchto voľbách, Kamala Harrisová však u nich vyhrala len o 11 percentuálnych bodov. Je to o 13 menej ako v roku 2020 medzi nimi získal Joe Biden a o osem menej ako v roku 2016 získala Hillary Clintonová.

Moderátori spomínaných podcastov sa líšia vystupovaním aj vekom. Zatiaľ čo 57-ročný Joe Rogan má umiernenejší prejav, mladší podcasteri sú známi arogantnejším správaním či kanadskými žartíkmi.

Dôležité však je, že s Trumpom viedli dlhé a neformálne rozhovory, kde hovorili aj o témach, ktoré mladých Američanov zaujímajú. Ide o športy ako bojové umenia a americký futbal či kryptomeny.

Trump a jeho tím vedeli, že takýto priestor by v tradičných médiách nedostal, preto ich v predvolebnej kampani ignorovali. Táto taktika sa im vyplatila.

„Barron Trump chápe, že tradičné médiá sú mŕtve alebo ledva prežívajú. Jeho brilantným odporúčaním, aby sa jeho otec objavil v niektorých z najdôležitejších podcastov generácie Z, priniesol prezidentov vlastenecký odkaz úplne novému publiku,” povedal pre denník Telegraph Sebastian Gorka, Trumpov bývalý stratég.

Súvisiaci článok Ochrana interrupcií nestačila. Prečo Kamala Harrisová prehrala voľby? Čítajte 

Výhra cez ekonomiku

Mladí Američania sa podľa prieskumov v posledných rokoch prikláňajú k pravicovej politike, ktorú zastávajú najmä republikáni. Napriek tomu mnohí z nich nechodia voliť.

Trumpovi sa ich však podarilo presvedčiť, aby hlasovali zaňho. „Tento rok rok je to prvýkrát, čo som prejavil záujem o politiku,” povedal pre magazín Newsweek 27-ročný fotograf Alan Shindelman z New Yorku. V predchádzajúcich dvoje voľbách síce volil demokratov, ale len preto, že „tak urobili ľudia, ktorých som sledoval online”.

Zajímavost :  Je lepší papier alebo plast? Takto môžeme minimalizovali negatívny vplyv obalov na životné prostredie

Pre Trumpa bolo kľúčové, že spomínané podcasty nepočúvajú len belosi, ale mladí muži všetkých etnicít. Viac ako identitárske otázky je pre nich totiž – rovnako ako pre ostatné vekové kategórie – dôležitá ekonomika.

„Páči sa mi, že nechce zdaňovať prepitné a nadčasy. Osobne som veľký fanúšik znižovania daní,” povedal pre stanicu NBC News 21-ročný Ryan Jones z Pensylvánie.

Dodal, že ak by takýto zákon platil počas toho, ako bol na strednej škole, z brigád by si vedel našetriť omnoho viac na univerzitu. Mladík má na sebe povestnú červenú šiltovku so sloganom MAGA (Make America Great Again, vo voľnom preklade Urobme Ameriku opäť skvelou), ktorý používajú Trumpovi stúpenci.

Trumpovi sa podarilo osloviť mnohých študentov vysokých škôl, ktorí pravicových internetových moderátorov počúvajú a majú pocit, že prišli o ekonomické príležitosti, povedal tiež pre NBC News Anil Cacodcar, študentský predseda projektu verejnej mienky na Harvarde.

„Posolstvo, ktoré má Trump pre mladých mužov, je veľmi jednoduché. Hovorí, že administratíva Bidena a Harrisovej im ublížila, pretože štát na nich uvaľuje príliš veľa daní a nezarobia toľko peňazí ako pred pandémiou. Na predstavenie tejto politickej vízie využil podcasty,” uzatvoril Cacodcar.

Prezidentské voľby USA 2024

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO