Tunely plné zbraní. Izraelčanov prekvapilo, koľko toho našli na juhu Libanonu

Izrael obviňuje OSN, že militantov kryjú.

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Na úseku zarastenej hranice necelých 300 metrov severne od betónového múru, ktorý oddeľuje Libanon od Izraela, stoja dvaja izraelskí velitelia na nepriateľskom území a nazerajú do vytesanej kamennej šachty. Diera, dostatočne veľká pre muža s batohom, klesá asi sedem metrov, kým vyústi do tmavej predsiene.

O niekoľko metrov ďalej štvorcový kovový poklop na povrchu odhaľuje podobnú dieru.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ide len o dve spomedzi desiatok prepojených šácht a tunelov Hizballáhu spolu so skrýšami protitankových striel, výbušnín a pancierov, ktoré tu podľa izraelských veliteľov postupne objavovali ich vojaci od 30. septembra, keď vtrhli cez libanonskú hranicu.

Dole na strmom svahu, na druhej strane múru, sa nachádza prevažne prázdne izraelské mesto Šlomi, ktoré evakuovali pred viac ako rokom, keď bojovníci Hizballáhu začali odpaľovať rakety na Izrael v rámci solidarity s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Izraelské obranné sily (IDF) priviedli v nedeľu do juhozápadného kúta Libanonu malú skupinu novinárov, aby im ukázali to, čo velitelia opísali ako rozsiahlu a zakorenenú infraštruktúru militantov.

„Predstavte si, že by sa tu stalo niečo podobné ako 7. októbra,“ povedal pri šachte veliteľ generál Yiftach Norkin. „V Hizballáhu nečelíme teroristickej skupine, ale teroristickej armáde.“

Novinárom v denníku The Washington Post sa nepodarilo nezávisle potvrdiť, že tunelové šachty, vojenské vybavenie a palebné pozície, ktoré ukázali IDF, boli majetkom Hizballáhu. Väčšina spomenutých zbraní už bola odstránená a novinárom nedovolili opustiť spoločnosť izraelských vojakov.

The Post súhlasil, že v tomto príbehu nezverejní polohu ani totožnosť izraelských vojakov s výnimkou Norkina. Text a obrázky izraelská armáda nekontrolovala.

Odstránenie hrozieb

Z blízkej vzdialenosti sa ozývajú zvuky vojny – výbuchy a hukot dronov a občasné rachotenie automatických zbraní –, kým izraelské jednotky a jednotky Hizballáhu bojujú po celej dĺžke poničenej pohraničnej oblasti.

Južný Libanon a severný Izrael boli konfliktnými zónami už pred nedávnym prechodom do totálnej vojny. Hizballáh a izraelská armáda po sebe strieľajú už viac ako 11 mesiacov, čo spôsobilo vysídlenie desiatok tisíc civilistov na oboch stranách hranice.

Zajímavost :  ČSÚ zveřejní zářijovou inflaci, podle analytiků proti srpnu zrychlila

Podľa IDF bolo od októbra minulého roka pri útokoch Hizballáhu zabitých 28 izraelských civilistov a viac ako 40 príslušníkov izraelských ozbrojených síl.

Patovú situáciu na hranici minulý mesiac Izrael prelomil sériou vojenských a spravodajských operácií – vyhodil do vzduchu komunikačné zariadenia Hizballáhu, zabil dlhoročného vodcu skupiny Hasana Nasralláha, dramaticky rozšíril letecké útoky po celej krajine a prvýkrát od roku 2006 vyslal na juh vojenské jednotky.

Celkový počet obetí, ktorých je od 16. septembra najmenej 1696, je pre Libanon ničivý, uvádza libanonské ministerstvo zdravotníctva. Štatistika však nerozlišuje medzi civilistami a militantmi, ale tvrdí, že medzi mŕtvymi sú stovky žien a detí.

Svetová zdravotnícka organizácia minulý týždeň uviedla, že za rovnaké obdobie došlo k 16 útokom na libanonský systém zdravotnej starostlivosti, pri ktorých zahynulo 65 zdravotníckych pracovníkov.

Izraelskí predstavitelia tvrdia, že útok bude pokračovať dovtedy, kým nebudú bojovníci Hizballáhu vytlačení z juhu a kým sa vysídlené rodiny na severe nebudú môcť bezpečne vrátiť do svojich domovov. Ak by Izrael neposlal do Libanonu pozemné sily, opotrebovávacia vojna pozdĺž hranice by sa podľa izraelského predstaviteľa zo spravodajskej komunity mohla pretiahnuť na roky.

Izraelské jednotky teraz odstraňujú stromy a krovie zo strmých libanonských svahov v nádeji, že odstránia hrozbu dobre ukrytých bojovníkov Hizballáhu, ktorí by mohli prelomiť hranicu.

„Vedeli sme o plánoch [Hizballáhu], ale som prekvapený, koľko sme toho našli,“ povedal Norkin.

Súvisiaci článok OSN karhá Izrael za ohrozovanie mierovej misie v Libanone Čítajte 

Vzájomná paľba

Napriek veľkým stratám Hizballáh preukázal, že stále dokáže útočiť hlboko vo vnútri Izraela. Skupina sa v nedeľu prihlásila k útoku bezpilotným lietadlom na Binyaminu, 40 kilometrov južne od Haify, ktorý bol podľa nej zameraný na vojenskú základňu. Podľa IDF pri útoku zahynuli najmenej štyria vojaci a desiatky ďalších boli zranené.

Izraelskí politickí a vojenskí predstavitelia obviňujú Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) z toho, že umožnili Hizballáhu budovať svoj arzenál na dohľad od izraelských štvrtí.

Zajímavost :  Státní pokladna přichází o miliardy kvůli nelegálním cigaretám. Nejsme v krizi, tvrdí Kupka

Norkin ukázal na vežu základne UNIFIL, vzdialenú asi 60 metrov od jednej zo šácht, a čudoval sa, ako si vojaci vnútri mohli nevšimnúť výstavbu tunelov v blízkosti.

„UNIFIL hlási všetky porušenia, ktoré zaznamenáme,“ povedal Andrea Tenenti, hovorca UNIFIL v Bejrúte. „Ak by sme videli tunel, nahlásili by sme to Bezpečnostnej rade,“ dodal s tým, že sily OSN nemajú „termovízne senzory alebo radar na zisťovanie podzemných aktivít“.

Napätie medzi Izraelom a OSN vzrástlo minulý týždeň po tom, ako UNIFIL odmietol izraelské požiadavky na stiahnutie sa z pohraničnej oblasti. Od štvrtka IDF spustili paľbu na viaceré pozície UNIFIL, pričom zranili päť príslušníkov mierových síl.

Súvisiaci článok Izraelské tanky prerazili bránu jedného zo stanovíšť mierovej misie OSN Čítajte 

Izraelskí predstavitelia a velitelia sprevádzajúci v nedeľu novinárov odmietli tvrdenia OSN, že sa zameriavajú na jej jednotky.

„Nie sme vo vojne s UNIFIL,“ povedal Norkin. „Povedal som to svojim vojakom.“

Za zranenia, ktoré utrpeli príslušníci mierových síl, je podľa neho zodpovedný Hizballáh, ktorý operuje príliš blízko zariadení a personálu OSN.

V nedeľu podľa UNIFIL dva tanky IDF zničili hlavnú bránu a „násilne vnikli“ do pozície OSN pri libanonskej dedine Ramyeh. „Každý úmyselný útok na mierové sily je vážnym porušením medzinárodného humanitárneho práva,“ uviedla UNIFIL vo vyhlásení.

IDF uviedla, že k incidentu došlo po tom, ako sa jej sily dostali pod paľbu, a že tank sa snažil evakuovať zranených vojakov, keď zacúval do stanovišťa.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vo videu zverejnenom na internete priamo vyzval generálneho tajomníka OSN, aby stiahol mierové jednotky z južného Libanonu. „Vaše odmietnutie evakuovať vojakov UNIFIL z nich urobilo rukojemníkov Hizballáhu,“ povedal.

Okupácia na neurčito

Bližšie k libanonskému pobrežiu izraelské jednotky v nedeľu zaviedli novinárov na zarastenú lesnú cestu. V lese sa nachádzala barikáda z vriec s pieskom a z košov naplnených kameňmi, zamaskovaná stromami. Podľa IDF išlo o palebnú pozíciu, z ktorého celý rok militanti strieľali na izraelské kamery a jednotky.

Ide len o jednu z desiatok lesných ciest, ktoré vedú zo severu na juh a ústia do blízkosti hranice, tvrdí IDF. Velitelia tvrdia, že po týchto cestách prichádzali stovky bojovníkov Hizballáhu, aby sa dostali k otvorenému úseku pozdĺž hraničného múru.

Súvisiaci článok Dronový útok Hizballáhu na izraelskú základňu neprežili štyria vojaci Čítajte 

Zajímavost :  Čínské akcie prudce klesají, některé tituly klesly o více jak 20 % během několika dnů

O sto metrov ďalej je zase v lesnej pôde zasypaná umelo vytvorená jaskyňa. Vnútri boli debny, v ktorých sa kedysi nachádzali rakety, uviedla IDF.

Neďaleko boli naukladané plastové vrecia s nábojmi do pušiek a koše naplnené nepriestrelnými vestami. V dvojitých stojanoch boli po štyri kanistre, ktoré vyzerali ako plechovky s farbou naplnené sivým materiálom – výbušninami, teraz už zneškodnenými, určenými na rýchle pripevnenie k bariérovej stene a vyhodenie do vzduchu, uviedli vojaci.

Jeden z izraelských dôstojníkov žije v jednom z pohraničných miest. Vraví, že už roky sleduje, ako sa na týchto svahoch hromadí hrozba.

„Mohlo OSN nevidieť, čo sa tu deje?“ spýtal sa Ariel, ktorý hovoril pod podmienkou, že v súlade s vojenským protokolom bude identifikovaný len krstným menom.

On a jeho spolubojovníci tvrdia, že tu zostanú, kým pásmo nevyčistia od zbraní, bojovníkov a vegetácie. Nie je jasné, ako izraelská armáda udrží hraničné pásmo čisté bez toho, aby Libanon okupovala na neurčito.

Je na diplomatoch a politikoch, aby prišli s dlhodobým riešením, povedali vojaci. Oni však pokračujú ďalej.

„Moja rodina žije priamo tam dole,“ povedal Ariel. „Nemôžeme dovoliť, aby sa [Hizballáh] vrátil.“

Na tejto správe sa podieľali aj Abbie Cheeseman a Meg Kelly.

Izrael

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO