Týmto ekonomikám sa najviac darilo v roku 2024. Slovensko medzi nimi budete márne hľadať

Iróniou osudu sa na čele ekonomického rebríčka OECD v roku 2024 ocitli práve krajiny, ktoré pred vyše desiatimi rokmi stáli na pokraji bankrotu. Španielsko, Grécko a Taliansko, ktoré v časoch dlhovej krízy zachraňovala Európska únia miliardovými balíčkami pomoci, dnes predstavujú najdynamickejšie ekonomiky vyspelého sveta. Španielsko obsadilo prvé miesto s výrazným rastom HDP 3,5 %, Grécko sa delí o bronzovú priečku s Dánskom a Taliansko uzatvára prvú päťku najúspešnejších ekonomík.

Vyplýva to z analýzy časopisu The Economist. Podľa neho svetová ekonomika v roku 2024 prekvapivo prosperovala aj napriek zložitým podmienkam, vrátane vojen, volieb a vysokých úrokových sadzieb. Medzinárodný menový fond (MMF) zaznamenal globálny rast 3,2 %, pričom inflácia klesala, nezamestnanosť zostala nízka a akciové trhy druhým rokom po sebe vzrástli o 20 %.

Bývalí rozpočtoví hriešnici

V hodnotení 37 členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Španielsko dominovalo na prvom mieste, nasledované Írskom (2. miesto, HDP rast 2,0 %). O tretie miesto sa delili Dánsko (HDP rast 2,5 %) a spomínané Grécko (HDP rast 3,7 %). Prvú päťku uzatváralo Taliansko (HDP rast 0,6 %).

V prvej desiatke sa ďalej umiestnili Kolumbia a Izrael (obe 6. miesto), Litva (8. miesto), Švajčiarsko (9. miesto) a Južná Kórea (10. miesto). Spojené štáty sa umiestnili na 20. mieste s HDP rastom 2,5 % a výrazným nárastom akciových trhov o 23,6 %.

The Economist pri tejto analýze vychádzal z 5 kritérií – reálny rast hrubého domáceho produktu (HDP), výkonnosť akciových trhov, jadrová inflácia (očistená o položky s regulovanými cenami či daňovými upravami), miera nezamestnanosti a rozpočtový deficit.

Rebríček krajín OECD, ktorým sa najviac ekonomicky darilo v roku 2024

(článok pokračuje pod tabuľkou)

Pozícia Krajina
1. Španielsko
2. Írsko
3. Dánsko
4. Grécko
5. Taliansko
6. – 7. Kolumbia, Izrael
8. Litva
9. Švajčiarsko
10 Južná Kórea
26. Francúzsko
27. Maďarsko
28. Poľsko
29. Slovensko
30. Belgicko
31. V. Británia
32. Rakúsko
33. Nový Zéland
34. Fínsko
35. Turecko
36. Lotyšsko
37. Estónsko
Zdroj: The Economist

Slovensko medzi poslednými

Naopak severná Európa, kedysi považovaná za ekonomický vzor, zaznamenala horšie výsledky. Nemecko skončilo až na 23. mieste s minimálnym rastom HDP 0,1 % a Británia sa prepadla na 31. priečku. Najhoršie sa darilo pobaltským štátom – Lotyšsku (36. miesto) s poklesom HDP o 1,1 % a dramatickým prepadom akciových trhov o 37,3 %, a Estónsku (37. miesto) s poklesom HDP o 0,2 % a poklesom akciových trhov o 6,2 %.

Slovensko sa umiestnilo až na 29. mieste (HDP rast 1,6 %) a zaznamenalo významný prepad akciových trhov o 8,5 %. Lepšie sa darilo Českej republike na 18. mieste, ktorá predbehla všetkých svojich susedov – vrátane Poľska (28. miesto, HDP rast 2,3 %) a Rakúska (32. miesto, HDP rast 0,6 %). V regióne strednej a východnej Európy dosiahla lepšie umiestnenie iba Litva (8. miesto, HDP rast 3,4 %).

Mimoriadne vysokú infláciu zaznamenalo Turecko (35. miesto) na úrovni 47,9 %, zatiaľ čo najnižšiu jadrovú infláciu mali Švajčiarsko (1,0 %) a Dánsko (1,1 %). Pozitívnym prekvapením bolo Slovinsko na 24. mieste, ktoré zaznamenalo najvyšší nárast akciových trhov v OECD o 37,1 %.

Pracovný trh na juhu konečne ožil

V oblasti nezamestnanosti excelovala práve južná Európa, kde Španielsko, Grécko a Taliansko dosiahli najnižšie hodnoty za posledné desaťročia – paradoxne práve v krajinách, ktoré boli počas dlhovej krízy symbolom vysokej nezamestnanosti mladých ľudí. USA a Kanada zaznamenali mierny nárast v dôsledku návratu ľudí na pracovný trh.

V rozpočtovej oblasti vyniklo Dánsko a Portugalsko s prebytkovými rozpočtami, rovnako ako Nórsko ťažiace z ropných príjmov a Írsko profitujúce z daňových príjmov a prítomnosti spoločnosti Apple. Naopak Poľsko a Japonsko zvyšovali svoje výdavky.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO