Tyto značky mají Češi nejradši. Žebříčku kraluje supermarket

Českým spotřebiteům je nejbližší značka Lidl. Ukázal to průzkum agentury Ipsos. Obchodní řetězec získal 7,1 bodu z deseti, přičemž desítka znamená nejpozitivnější očekávání.

Druhý skončil se sedmi body videokanál YouTube, na třetím místě je síť lékáren Dr. Max s 6,8 bodu.

Agentura zmapovala celkem 300 značek působících v Česku. Ukázalo se, že 62 procent z nich respondenti znají a z toho 13 procent je jim blízkých – tedy mají od nich pozitivní očekávání. 

Co o takovém pocitu blízkosti u spotřebitelů rozhoduje? Podle Ipsosu jde hlavně o tři faktory: očekávání – tedy lidé vědí, o čem značka je a co od ní mohou čekat. Dále jde o kontext – čili to, jak značka dokáže reagovat na aktuální trendy a potřeby zákazníků. A v neposlední řadě je to empatie – to znamená, že lidé mají pocit, že jim značka naslouchá a reaguje na jejich potřeby.

V první desítce najdeme supermarkety, lékárny, karetní společnosti, ale i média nebo sociální sítě.

Foto: Ipsos

TOP 10 nejbližších značek českému zákazníkovi.

Zajímavý je pohled také na jednotlivé kategorie. Mezi obchodními řetězci je zákazníkům nejbližší už zmíněný Lidl, následuje Kaufland, který spadá do stejné německé obchodní skupiny Schwarz. O třetí příčku se podělil Albert spolu s Penny Marketem.

U finančních služeb a karet vede společnost Visa, následuje konkurenční Mastercard, třetí je Air Bank. Mezi mobilními operátory je lidem nejblížší T-Mobile před O2 a Vodafone. A třeba u značek automobilů vede Škoda, druhý je Volkswagen a třetí Ford.

Foto: Ipsos

TOP 3 blízkosti ve vybraných kategoriích.

Foto: Ipsos

TOP 3 ve vybraných kategoriích blízkosti.

A které značky jsou zákazníkům nejbližší s ohledem na jejich věk? Nejmladší cílová skupina, která se kryje částečně s generací Z a Y, má více než starší zákazníci blízko k značkám sociálních sítí. Jde třeba o Discord, X, Snapchat nebo Reedit. Oproti tomu lidem starším 50 let je blízká třeba Nokia nebo módní značky Wrangler a Benneton.

Celkem šest procent značek začali zákazníci v posledním roce vnímat lépe. Vliv na to měla v první řadě podstata produktu nebo služby. Velkou roli ale hraje i nastavení ceny a to, že se z nějakého důvodu produkt stal pro zákazníka využitelným (tedy začal více naplňovat jeho potřeby). Lidé také hodně dají na péči, kterou jim značka věnuje, a rovněž na reklamu.

Nejvíce si v tomto ohledu podle průzkumu Ipsos za poslední rok polepšily značka piva Proud, colový nápoj Royal Crown a káva Eduscho. Dále také americký fastfood Popeyes a rozvozová služba Foodora.

Foto: Ipsos

Skokani roku z pohledu blízkosti pro zákazníka.

Mezi obchodními řetězci je skokanem roku Penny Market, a to hlavně u zákazníků mladších 35 let. Spotřebitelé u něj oceňují hlavně ceny a slevy. Blízko k této značce mají podle průzkumu především lidé z malých měst do 20 tisíc obyvatel, maximálně se středoškolským vzděláním a spíše nižším příjmem.

Naopak českým zákazníkům se za poslední rok odcizily značky řetězců jako Billa, Albert, Coop, ale třeba i online supermarket Košík.cz.

Foto: Ipsos

Zlepšení/zhoršení blízkosti konkrétně u supermarketů.

Pavla Adamcová

Autor článku Pavla Adamcová

Na Peníze.cz píše hlavně o spotřebitelských tématech. Začínala v roce 2006 v Hospodářských novinách, o rok později se připojila k ekonomické redakci Aktuálně.cz, kde s přestávkami působila deset let a poslední rok ji také… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO