Umelá inteligencia odhaľuje rakovinu. Pomáha včasnej diagnostike a upozorňuje lekárov na podozrivé bunky
Pomáha včasnej diagnostike, upozorňuje lekárov na podozrivé bunky, skracuje čas vyšetrenia. Hovoríme o umelej inteligencii v medicíne.
Genetická diagnostika robí analýzy desiatok až stoviek génov. Kedysi trvala mesiace, dokonca roky. Teraz je všetko inak.
„Po zavedení umelej inteligencie do hodnotenia týchto údajov sa táto doba skráti na rádovo týždne až mesiace. Závisí to samozrejme od typu vyšetrenia,“ povedal hlavný odborník MZ SR pre lekársku genetiku Martin Mistrík.
Pacient dostane odpoveď skôr
Vďaka včasnej diagnostike pacient skôr dostane odpoveď, čo mu vlastne je, aké má riziká a vie sa na základe toho, či už on alebo jeho lekár dobre rozhodnúť.
„To znamená nasadiť mu dobrú liečbu alebo rozhodnúť sa o nejakých preventívnych zákrokoch a vyšetreniach, ktoré môže použiť,“ dodáva Mistrík.
Využitie aj v diagnostike buniek z krčka maternice
Svoje využitie našla umelá inteligencia aj v diagnostike buniek z krčka maternice.
„Zvyšuje záchytnosť relevantných nálezov, upriamuje pozornosť diagnostika na abnormálne bunky. Nielen označí tie políčka, ale teraz už vlastne v celej tej skrumáži buniek vyberie relevantné obrazy a zoradí ich podľa závažnosti nálezu do kategórií,“ vysvetlila prednostka Ústavu patologickej anatómie LF SZU Henrieta Šidlová.
Špeciálne trénovaný skener, teda človek, ktorý analyzuje vzorky, pozrie za 8 hodín približne 100 sklíčok. Umelá inteligencia to robí dvojnásobne rýchlo.
„Celosvetovo sú negatívne výsledky cytológie pri rakovine krčka maternice naozaj relatívne vo vysokom percente okolo 15 až 20%. Práve umelá inteligencia zabraňuje tomu, aby boli tieto výsledky takzvane falošne negatívne. To znamená, že lekár alebo vyšetrujúca osoba si nevšimne, že u danej pacientky vzniká rakovina. Umelá inteligencia práve napomáha práve k zlepšeniu tej diagnostiky,“ dodáva lekár a riaditeľ CYTOPATHOS spoločnosti s.r.o. Ivan Uhliarik.
Čítajte viac
Niektorí ambulantní lekári porušujú zákon. Ak nezaplatíte, nevyšetria vás alebo vás nechajú čakať
Výsledky umelej inteligencie si pochvaľujú aj v rádiológii
V rádiológii si výsledky umelej inteligencie tiež veľmi pochvaľujú. Využíva sa napríklad pri kolonoskopii. Je to vyšetrenie, ktoré je odporúčané hlavne po 50. roku života a vyhľadáva karcinómy hrubého čreva.
„Pomáha ošetrujúcemu lekárovi lepšie zachytiť rôzne polypy alebo útvary, ktoré sú v čreve. Práve tá umelá inteligencia vyznačí takéto časti v čreve a už potom sa na ne vie ten vyšetrujúci lekár zamerať,“ povedala medicínska riaditeľka skupiny Agel Slovensko Beata Havelková.
Skrátený čas vyšetrenia
Podľa odborníkov umelá inteligencia skráti čas vyšetrenie pacienta približne o tretinu. Čiže keď lekár vyšetroval klasickou metódou 100 minút, tak teraz bude len niečo vyše hodiny. Treba však povedať, že vždy budeme potrebovať aj skúseného lekára. Umelá inteligencia mu len pomáha.
Včasná diagnostika ku ktorej nám umelá inteligencia pomáha potrebuje v prvom rade pacienta. Preto je dôležité preventívne prehliadky u odborníkov absolvovať pravidelne.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO