Úrad vlády za Eduarda Hegera obišiel zákon. V čase konsolidácie musí za pofidérny podpis zmluvy platiť pokutu (ekonomický výber)

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.

Úrad vlády pri podpisovaní zmluvy porušil zákon: Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) uložil úradu vlády pokutu vo výške 26 319 eur. Dôvodom je uzavretie dodatku k zmluve o elektronickom trhovisku bez vykonania riadneho verejného obstarávania. Úrad vlády sa týmto postupom podľa regulátora vyhol zákonnej povinnosti.

K porušeniu zákona došlo v júni 2022, teda v čase, keď vládu viedol Eduard Heger. Úrad vlády uzavrel dodatok k zmluve z roku 2014 o poskytovaní služieb elektronického kontraktačného systému s firmami Slovak Telekom a Anasoft Apr. Dodatkom predĺžil platnosť zmluvy o rok a rozšíril jej predmet o nové služby v hodnote takmer 850-tisíc eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Išlo najmä o migráciu systému a získanie licenčných práv.

„Účastník konania nepreukázal, že predmetom uzatvoreného dodatku boli doplňujúce plnenia, ktoré mali na zreteli účel pôvodnej zmluvy,“ uvádza sa v rozhodnutí ÚVO. Úrad vlády podľa kontrolórov nesprávne využil výnimku zo zákona, ktorá umožňuje zmeniť zmluvu bez súťaže.

K uplatneniu výnimky totiž môže dôjsť len z objektívnych dôvodov. Je však zakázané jej použitie s cieľom vyhnúť sa transparentným a súťažným postupom zadávania zákazky. Dôkazné bremeno odôvodnenia použitia výnimky pritom spočíva na verejnom obstarávateľovi, ktorý sa na ňu odvoláva.

Úrad vlády argumentoval, že zmena zmluvy bola nevyhnutná na zabezpečenie kontinuity elektronického trhoviska. Na podporu svojho postupu predložil aj znalecký posudok. ÚVO však jeho argumenty neuznal.

„Riešenie právnych nedostatkov pôvodných zmlúv a nečinnosti verejných obstarávateľov automaticky nezakladajú dôvod na oprávnenú zmenu zmluvy,“ konštatoval ÚVO.

Pri stanovení výšky pokuty úrad zohľadnil viaceré faktory. V prospech úradu vlády hovorilo, že podobné porušenie zákona v minulosti nespáchal. Proti nemu však stála závažnosť porušenia, a to úplné vylúčenie hospodárskej súťaže pri nadlimitnej zákazke. Ide o jedno z najzávažnejších porušení zákona o verejnom obstarávaní.

Aktuality.sk v tejto veci oslovili aj úrad vlády, ktorého sme sa pýtali, či už pokutu, ktorá mala byť uhradená do 15 dní od rozhodnutia ÚVO, zaplatil a či s ňou súhlasí. Úrad vlády nás odkázal na úrad podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku. Článok budeme aktualizovať o jeho stanovisko.

V rozhodnutí ÚVO sa uvádza, že úrad vlády sa so zistenými skutočnosťami síce nestotožňuje, no zároveň zvolený postup úradu považuje za správny a súladný so zákonom.

Andrej Danko a prázdny Chanel v Moskve: Ako je to s nákupom západných značiek v Rusku? Andrej Danko bol súčasťou šesťčlennej delegácie tvorenej poslancami Smeru a SNS, ktorá išla na návštevu Ruska. Predseda národniarov svoju pracovnú cestu využil aj na šírenie ruskej propagandy – na sociálne siete zavesil zábery potravín lacnejších ako na Slovensku, regálov plných jedla, auta Tesla či drahých západných značiek. Pochvaľoval si žemle za necelých 10 centov či maslo za približne jedno euro a 30 centov. A ukázal aj predajňu Chanel.

Na to, ako je to v skutočnosti s dostupnosťou tovaru v Rusku necelé tri roky od začiatku plnoformátovej vojenskej agresie na susednej Ukrajine, sa pozrela kolegyňa Kristína Braxatorová.

Andrej Danko v Rusku8fotiek v galérii Andrej Danko v Rusku Zdroj: Andrej Danko na sociálnych sieťach

Kataster by hackol aj amatér. Plán pre prípad útoku neexistoval alebo podľa neho nepostupovali: Katastrálny systém bol totálne deravý, obsahoval aj 15 rokov neopravené chyby. Rozšifrovať sa ho nemusí podariť nikdy. Horšie je, že podobných problematických a zraniteľných systémov má štát viacero, pričom dva z nich sú v zdravotníctve.

Aj o tom sa kolega Peter Hanák rozprával so šéfredaktorom technologického webu Živé.sk Filipom Hankerom. V rozhovore okrem iného zistíte, aký je aktuálny stav problému s katastrom, prečo je otázna kvalita záloh, či išlo o diletantský prístup k ochrane štátnych systémov, ale aj to, že oprava katastra môže trvať aj mesiace a teoreticky sa nemusí podariť nikdy.

Útok na kataster. (Ilustračná fotografia)8fotiek v galérii Útok na kataster. (Ilustračná fotografia) Zdroj: istock

Transakčná daň doviedla podnikateľa k tomu, že zrušil platby kartou: Turistická chata Javorina na Martinských holiach zrušila možnosť platieb kartou, pričom ako dôvod uvádza vysoké náklady spojené s transakčnou daňou. Informovali, že tento krok je dočasný a má za cieľ zmierniť finančný tlak na prevádzku.

„Z dôvodu zbytočných nákladov spojených s transakčnou daňou sme sa rozhodli dočasne zrušiť možnosť platby kartou. No nebojte sa, hladných a smädných vás nenecháme. Ďakujeme za pochopenie,“ oznámili chatári v oficiálnom vyhlásení na sociálnej sieti.

Odborník na daňové a odvodové tipy Jozef Mihál vysvetľuje: „Ja ako bežný klient, keď platím podnikateľovi za nejakú službu (kartou), jeho to nezaťažuje transakčnou daňou. Týmto spôsobom si však nazbiera hotovosť a môže svojim dodávateľom tiež platiť hotovosťou, čím ušetrí na transakčnej dani.“ Viac o tejto téme si môžete prečítať v článku kolegyne Juliány Hazuchovej.

Známy podnikateľ chce v Petržalke stavať byty, narazil na problém: Peter Štecko, ktorého meno si mnohí spájajú najmä s jednou z najsilnejších gastrosietí Medusa, sa aktuálne púšťa do developerstva. Na juhu Petržalky chce stavať stovku bytov, informuje portál Index.

Peter Štecko8fotiek v galérii Peter Štecko Zdroj: Medusa Group

Aj keď mestská časť Petržalka Šteckovi projekt odobrila, magistrát mu odkázal, že takýmto spôsobom to nepôjde. V rozhodnutí, ktoré podpísal hlavný architekt mesta Bratislavy Juraj Šujan, sa konštatuje, že „navrhovaná stavba nie je v súlade s obsahom záväznej časti územného plánu hlavného mesta Slovenskej republiky“.

Magistrát poukazuje na to, že developer má aktuálne platné povolenia na stavbu napojenia na existujúcu dopravnú a technickú infraštruktúru. Navyše predložená dokumentácia nie je dostatočná na to, aby bolo vyhodnotené dopravné napojenie.

Obrázok týždňa

Do roku 2030 by umelá inteligencia mohla globálnu ekonomiku obohatiť o takmer 20 biliónov dolárov. Na využitie jej potenciálu má najlepšie predpoklady generácia mileniálov, teda ľudí narodených v rokoch 1980 až 2000. Vizualizácia zobrazuje hlavné dôvody, prečo to tak je.

Tri dôvody, prečo dokážu mileniáli najviac vyťažiť z revolúcie v AI8fotiek v galérii Tri dôvody, prečo dokážu mileniáli najviac vyťažiť z revolúcie v AI Zdroj: Visual Capitalist

Číslo týždňa

V roku 2023 bolo v Európskej únii zaregistrovaných 1 548 417 nových osobných automobilov s nulovými emisiami. To zodpovedá podielu 14,5 percenta zo všetkých nových registrácií osobných automobilov v krajinách Európskej únie. Informuje o tom Eurostat.

Graf týždňa

Priemerná hodnota inflácie za celý rok 2024 dosiahla 2,8 percenta. Tempo rastu cien medziročne spomalilo najvýraznejšie za posledných 25 rokov, informuje štatistický úrad.

Priemerná ročná inflácia na Slovensku8fotiek v galérii Priemerná ročná inflácia na Slovensku Zdroj: Štatistický úrad SR

Zahraničie

Tiktok si už Američania neotvoria: Platforma, ktorá má viac ako 170 miliónov amerických používateľov, plánuje okamžité ukončenie svojej prevádzky namiesto toho, aby umožnila existujúcim používateľom nepretržitý prístup, ako sa očakávalo.

Zákon totiž zakazuje iba nové sťahovanie aplikácie Tiktok v obchodoch Apple alebo Google, pričom existujúci používatelia by mohli aplikáciu nejaký čas používať. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

TikTok8fotiek v galérii TikTok Zdroj: iStockphoto

Podľa plánov Tiktoku používatelia, ktorí sa pokúsia otvoriť aplikáciu, uvidia kontextovú správu, ktorá ich nasmeruje na webovú stránku s informáciami o zákaze, uviedli zdroje pod podmienkou zachovania anonymity, pretože informácia nie je verejná. Tiktok plánuje tiež poskytnúť používateľom možnosť stiahnuť si všetky svoje údaje. Viac si môžete prečítať na Aktuality.sk.

Citigroup prekročila očakávania analytikov a hlási zisk v miliardách dolárov: Americká banka Citigroup sa vo štvrtom štvrťroku 2024 vrátila k zisku a vykázala lepšie výsledky, ako jej predpovedali analytici z Wall Street. Vďačí za to najmä vyšším výnosom, nižším výdavkom a nižším nákladom na úvery. TASR o tom informuje na základe správ AP a DPA.

Logo spoločnosti Citi, ktorá je súčasťou Citigroup8fotiek v galérii Logo spoločnosti Citi, ktorá je súčasťou Citigroup Zdroj: REUTERS/Brendan McDermid

Citigroup vykázala za štvrtý štvrťrok 2024 čistý zisk 2,9 miliardy dolárov (v prepočte 2,81 miliardy eur) po čistej strate 1,8 miliardy dolárov v rovnakom období predchádzajúceho roka 2023. Zisk na akciu bol 1,34 dolára v porovnaní so stratou 1,16 dolára na akciu rok predtým. Analytici očakávali, že v priemere vykáže spoločnosť zisk 1,24 dolára na akciu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO