USA volí prezidenta: Napínavý souboj do poslední chvíle
Snad žádné zahraniční volby nepřitahují takovou pozornost jako ty prezidentské ve Spojených státech amerických. Dle predikcí nás letos čeká pravděpodobně jeden z nejvyrovnanějších soubojů o Bílý dům. Usedne v jeho Oválné kanceláři historicky první žena Kamala Harrisová, nebo se do úřadu vrátí Donald Trump? Bude to napínavý souboj do poslední chvíle, ve kterém budou rozhodovat ty nejmenší detaily.
Americký volební systém se řídí jinými pravidly, než je tomu u nás. O vítězi nerozhoduje nejvyšší počet hlasů, ale úspěch v jednotlivých státech, který se pak přenáší na tzv. volitele. Každý stát má rozdílný počet těchto volitelů, který se odvíjí od jeho populace. Zatímco státy s menším počtem obyvatel mají kolem 3-4 volitelů, ty největší dosahují několika desítek. Jakékoliv vítězství v daném státě přiřkne kandidátovi všechny jeho volitele. Cílem kandidátů je tedy zisk většího počet volitelů, který nakonec rozhodne o vítězi.
Fenomén jménem „Swing States“
Historicky mají v USA Demokraté i Republikáni své bašty. Například v Kalifornii je téměř stoprocentně jisté, že zvítězí Kamala Harrisová díky liberálnějšímu a levicovějšímu obyvatelstvu. Naopak konzervativní a pravicovější voliči v Texasu budou chtít poslat do Bílého domu Donalda Trumpa. Rozhodovat se budou volby v USA jinde.
Klíčovou roli sehrají státy na severovýchodě USA a také například Florida. Právě zde se vždy rozhodovalo o vítězi. A dobře to vědí i oba kandidáti. Většinu kampaně a volebních meetingů směřují právě sem. Ukořistit tyto státy a jejich relativně vysoký počet volitelů je cílem Kamaly Harrisové (Demokratická strana) i Donalda Trumpa (Republikánská strana).
Kdo je skutečný favorit?
Před odstoupením současného prezidenta Joea Bidena z kandidatury vedl prakticky ve všech relevantních průzkumech Donald Trump. Nástup Kamaly Harrisové však poměr sil velice vyrovnal. Demokratická kandidátka se spoléhá na mladé liberální voliče a v neposlední řadě také na Afroameričany či LGBTQ+ komunitu. Donald Trump bude chtít zase vytěžit maximum z podpory vlivných osobností z oblasti byznysu. Stojí za ním například i druhý nejbohatší člověk na světě, technologický magnát a majitel sociální sítě X, Elon Musk.
Aktuální průzkumy stále mírně favorizují Trumpa. V dynamické americké společnosti se však preference mění ze dne na den. Vše může otočit jedna debata, jeden volební meeting či jeden post na sociálních sítích. Proto bude noc z 5. na 6. listopad velice zajímavá.
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.