Úspěch při získávání talentů závisí i na délce náboru. Firmy spoléhají na AI

Rychlost hraje v náborovém procesu stěžejní roli. Výzkumy ukazují, že až 82 procent uchazečů o práci dává přednost rychlejším náborovým procesům, protože dlouhé čekání často vede k frustraci. Až 57 procent kandidátů ztrácí o pracovní nabídku zájem, když nábor trvá příliš dlouho. A nejenže to odrazuje uchazeče, negativně to ovlivní i reputaci firmy. Pro víc než 60 procent uchazečů je délka náboru při rozhodování, zda nabídku přijmou, rozhodující.

Moderní technologie jako konkurenční výhoda

V České republice trvá náborový proces v průměru 30 až 45 dní, což je srovnatelné s ostatními evropskými státy. Například v Německu to je v průměru 28,8 dne a ve Francii 38,9 dne. Firmy, které jsou schopny tento proces zjednodušit a zrychlit, získávají v boji o talenty konkurenční výhodu. Pomáhají jim při tom moderní technologie, jako je umělá inteligence a automatizace. Technologie umožňují firmám zefektivnit předvýběr kandidátů, analyzovat jejich profesní a osobnostní profil, a dokonce naplánovat pohovory. To všechno jednak výrazně zkracuje náborový proces, jednak zlepšuje kvalitu výběru.

Studie společnosti McKinsey ukazuje, že firmy, které zavedly do svých HR procesů moderní technologie, můžou zkrátit dobu náboru až o 30 procent. I v Česku se tyto technologie postupně prosazují a firmy, které je implementují, získávají konkurenční náskok. Generativní umělá inteligence pracuje s obrovským množstvím komplexních informací o lidském vědomí i podvědomí. Kdyby tato data zpracovával člověk, trvalo by to tisíce hodin. AI nám však pomáhá tuto analýzu zpracovat za pár vteřin. Našim klientům tak můžeme poskytnout zjištění okamžitě a začít tak s nimi budovat skvělé týmy

Automatizace není jen o rychlosti. Jde o celkové zlepšení náborového procesu, který firmám umožňuje lépe vyhledávat talenty, které nejen splňují požadavky, ale také zapadají do týmové dynamiky.

Najít talenty a udržet si je

Je důležité podtrhnout, že nábor přijetím kandidáta nekončí. Klíčem k úspěchu je talenty udržet a zvyšovat jejich angažovanost. Podle výzkumu společnosti Gallup až 85 procent zaměstnanců necítí v práci plnou angažovanost, což vede ke snížení produktivity a vyšší fluktuaci.

Firmy proto musejí vytvářet prostředí, kde zaměstnanci můžou růst a rozvíjet se. Mentoring, školení, cross-training a interní mobilita jsou jen některé nástroje, které můžou angažovanost zlepšit. Podle našich dat až 94 procent zaměstnanců uvedlo, že by ve firmě zůstali déle, kdyby měli lepší možnosti osobního a profesního růstu. Firmy, které investují do rozvoje svých zaměstnanců, mají mnohem vyšší šanci dlouhodobě si je udržet.

Firmy, které dnes investují do automatizace a umělé inteligence, budou na pracovním trhu lépe vybaveny, aby nejen přitáhly, ale také udržely talentované zaměstnance. Technologie ale musí jít ruku v ruce se strategií zaměřenou na dlouhodobý růst a angažovanost.

Tom Zrubecký

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO