Už jsem se začala učit korejsky, na dostavbu bloků se těším, říká jediná žena, která řídí elektrárnu v Temelíně

Adéla Chalupová je jediná žena, která řídí jadernou elektrárnu v Temelíně. V létě skončila s náročným výcvikem na operátora sekundárního okruhu, kam nastoupilo osm lidí. „Bylo to složité, protože naučit se řídit elektrárnu za dva roky není hračka. Nebyl čas na nic jiného. Ale stálo to za to,“ vzpomíná na dvouletý výcvik, který přirovnala ke dlouhému zkouškovému období.

V elektrárně je podle ní skvělá atmosféra, možná i proto, že všichni prošli stejnými psychotesty. Při řízení elektrárny se podle ní lidé musejí umět stoprocentně soustředit, zachovat klid v krizových situacích, musejí být pečliví a umět dobře fungovat v týmu. 

Největší výzva při dostavbě Dukovan? Najít dost kvalifikovaných lidí 

„V elektrárně nám testují soustředěnost, musíme se umět stoprocentně soustředit dlouhou dobu i v případě, že se nic neděje. To je důležité hlavně na nočních službách,“ dodala Chalupová, která kromě práce v Temelíně na svém instagramovém účtu popularizuje obor, který je podle jejích slov fascinující. 

Dělá jí radost, že inspirovala další mladé lidi k tomu, aby šli studovat jaderné inženýrství. Takoví lidé budou v České republice potřeba i kvůli plánované dostavbě elektrárny v Dukovanech. A stále odborníci z oboru zoufale chybějí, a to nejen ženy, ale i muži.

Největší výzva při dostavbě Dukovan bude podle Chalupové sehnat dostatek kvalifikovaných lidí, kteří tam budou pracovat. 

Jak vypadá práce na blokové dozorně? Co se dělá v elektrárně během odstávky? Proč si vybrala zrovna tento obor? A proč mají operátoři Temelína k dispozici vlastní tělocvičnu?

Podívejte se na FLOW s jadernou inženýrkou a operátorkou sekundárního okruhu z jaderné elektrárny Temelín Adélou Chalupovou. 

Zdroj Zde