V chaotickej Sýrii sú aj desiatky Slovákov. Zisťovali sme, či chcú utiecť a čo im odporúča rezort zahraničia

Pád sýrskeho prezidenta Bašára Asada víta mnoho Sýrčanov, žijúcich doma aj v zahraničí, kam ušli pred Asadovým represívnym režimom a občianskou vojnou.

Spolu s radosťou a úľavou sa však objavujú aj obavy z budúcnosti ich krajiny. Situácia je totiž v súčasnosti stále nestabilná a objavujú sa aj názory, že nový režim by mohol byť rovnako krvavý, ako ten predošlý.

Z krajiny aktuálne odchádza aj mnoho Európanov. Napríklad, české ministerstvo zahraničia eviduje hneď tri rodiny, ktoré prejavili záujem o evakuáciu zo Sýrie.

Slovákom radia odísť

To, či sa z krajiny, ktorá zažila prevrat, snažia odísť aj Slováci, ta3 zisťovala na Ministerstve zahraničných vecí SR. Komunikačný odbor rezortu uviedol, že v Sýrii sa síce nachádza niekoľko desiatok Slovákov, no evakuáciu nežiadajú.

„Slovenské veľvyslanectvo v Bejrúte s pôsobnosťou aj pre Sýriu eviduje 30 občanov SR, ktorí v Sýrii žijú dlhodobo. Nikto z evidovaných slovenských občanov v Sýrii k dnešnému dňu neprejavil záujem ani nepožiadal o evakuáciu. Naše veľvyslanectvo v Bejrúte je s nimi naďalej v kontakte,“ informuje ministerstvo. Dodáva, že v súčasnosti neeviduje v krajine ani turistov.

Cesty do Sýrie zároveň neodporúča. „Rezort diplomacie jednoznačne neodporúča žiadne cesty slovenských občanov do Sýrie vzhľadom na celkovú destabilizáciu bezpečnostnej situácie a obmedzenej funkčnosti verejných inštitúcií. Všetkým občanom Slovenskej republiky, ktorí sa v Sýrii aj naďalej zdržiavajú, MZVEZ SR odporúča, aby krajinu opustili,“ zdôraznil komunikačný odbor.

Upozorňuje tiež na to, že hoci je rezort pripravený v spolupráci s relevantnými inštitúciami poskytnúť občanom SR prípadnú asistenciu, možnosti pomoci sú v krajine značne obmedzené.

Nádeje aj neistota

Asadov režim po bleskovej ofenzíve, ktorá trvala necelé dva týždne, cez víkend zvrhli rôzne skupiny povstalcov. Poprednou postavou je líder radikálneho islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad Džúlání.

Zoskupenie HTS vzišlo pôvodne zo sýrskej odnože teroristickej siete Al-Káida, ale Džúlání sa v posledných dňoch snaží ubezpečovať náboženské menšiny v Sýrii, že chce mierumilovné spolunažívanie všetkých.

Sever BBC v pondelok opísal, ako to vyzerá v Damasku deň po jeho dobytí povstalcami. „Ulice sú prázdne, obchody zatvorené. Ľudia majú strach, čo bude ďalej, či sa budú môcť vrátiť k normálnemu životu, poslať deti do školy,“ povedala BBC Suhajra Zakútová z Medzinárodného výboru Červeného kríža. Podľa nej majú Sýrčania milióny otázok. „Zmeny sa udiali tak rýchlo,“ dodala.

Zatiaľ, čo sa mnohí z vyše piatich miliónov Sýrčanov, ktorí kvôli vojne emigrovali, začínajú vracať domov, najmä z Turecka či Libanonu, niektorí už tiež krajinu opúšťajú.

Okrem prezidenta Asada a jeho rodiny podľa serveru The New Arab utieklo v nedeľu tiež vyše 1 000 sýrskych vojakov do Iraku.

Pozrite si reportáž o situácii v Sýrii:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO