V klimaparku nevidia ekológiu, ale marketing. Najväčší projekt župy čelí kritike

12. okt 2024 o 19:00  I 

Je to hejterská aktivita, reaguje kraj.

KYSAK. V júni sa kraj pochválil otvorením envirocentra. Klimapark vznikol v Kysaku, v bývalom sklade školy v prírode. Košický župan Rastislav Trnka (nezávislý) v príspevku uviedol, že ide o jediné envirocentrum na východe krajiny.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Na klimapark dala župa vyše dva milióny eur a podľa Trnku je najväčším projektom, ktorý doposiaľ uskutočnili. Župa financovala výstavbu z Kohézneho fondu, z ktorého získala 1,9 milióna eur, ďalších približne 200-tisíc eur zaplatila zo svojho rozpočtu.

Klimapark je otvorený celoročne, slúži žiakom i verejnosti, ale aj na organizáciu konferencií, táborov, školských výletov či seminárov.

Centrum v Kysaku si nedávno všimli organizátori architektonickej anticeny Brutus, ktorá sa udeľuje v predvečer konania Ceny za architektúru Slovenskej komory architektov CE ZA AR.

Anticenu vyhlasujú anonymní profesionáli. Cenu verejnej ankety o podpriemerný, neinovatívny a neekologický počin v architektúre udeľovali šiestykrát.

Zajímavost :  Na „rychlé a těžké“ traktory se bude vztahovat mýtné. Novela zákona o silniční dopravě neřeší pouze vznik silniční inspekce

Organizátori označili župný klimapark ako „greenwashingový”. Takto sa označuje produkt, ktorý len marketingovo predstiera, že ide o ekologické alebo udržateľné riešenie.

Anonymní profesionáli napísali, že v časoch, keď vzdelávacie mimovládne organizácie obracajú každé euro, sa košický župan pochválil tým, že otvoril audiovizuálne centrum klimapark, v ktorom sa žiaci môžu vzdelávať o klíme. A že to postavili za viac ako dva milióny eur.

Hejterská aktivita

Župa reaguje, že to pôsobí skôr ako obyčajná hejterská aktivita, než seriózny odborný architektonický posudok.

Zajímavost :  Vláda vydá dlhopisy pre bežných ľudí. Koľko im sľubuje a aké sú riziká (odpovede)

Z kraja sa tiež odvolávajú na to, že budova klimaparku je po rozsiahlej rekonštrukcii certifikovaná v oblasti energetickej náročnosti ako A1, čiže ultra nízkoenergetická.

„Ide o certifikovaný príklad zelenej rekonštrukcie. Touto nomináciou si teda ‘anonymní architekti’ skôr strelili do vlastnej nohy,” konštatuje hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Katarína Strojná.

Zo župy tiež odpovedali, že si sami kladú otázku, akú váhu má anticena vyhlasovaná anonymnými profesionálmi.

„Samotná Komora architektov Slovenska sa od tejto ceny dištancuje,“ uviedla Strojná.

Funkčná budova

Z kraja sa ohradzujú aj voči tvrdeniu, že ide o „greenwashingové“ centrum. „Nejde tu o žiadny ekologický marketing, budova je naozaj ukážkou ekologickej a energeticky udržateľnej rekonštrukcie, a to certifikovanej,“ tvrdia.

Odvolávajú sa na to, že z polorozpadnutej budovy urobili funkčnú, modernú, architektonicky hodnotnú budovu, energeticky takmer sebestačnú.

„Toto by skutoční architekti naozaj skôr ocenili,“ odkazuje hovorkyňa Strojná.

Vymenúva, že v centre sa nachádza zelená strecha, ktorá pomáha zadržiavať vodu, chráni pred teplom a chladom, znižuje náklady na vykurovanie a pri horúčavách znižuje teplotu v interiéri.

Pasívne sledovanie obrazoviek

Organizátori anticeny Brutus uviedli aj reakcie, ktoré sa k nim dostali od učiteliek, napríklad o tom, že deti celý čas len sedia v budove a pozerajú sa na veľkoplošné obrazovky.

Zajímavost :  Moneta varuje před podvodnými investicemi využívajícími deepfake videa

Výhrady k župnému klimaparku sa objavujú aj k tomu, že v okolí nie sú vysadené žiadne stromy, kríky či žiadne vodné plochy, všetko je vydláždené a vykosené.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO