V novom roku cena vody pre domácnosti o niečo porastie, účtovať ju budú dvojzložkovo
Hľadajú peniaze na deravé potrubia.
KOŠICE. Cena vody sa od nového roka pre domácnosti zmení. Otázne je jej navýšenie, ktoré ovplyvní aj nový systém jej účtovania.
Pokiaľ doteraz boli náklady na prevádzku vodovodov a kanalizácií zahrnuté do jednozložkovej ceny vodného a stočného, od nového roka to bude inak.
Vodárenské spoločnosti totiž namietali, že pri jednozložkovej cene vody, ktorá zahŕňala aj náklad na spomenuté činnosti, neprispievali odberatelia s minimálnym odberom na údržbu.
Za pitnú vodu a stočné zaplatíme viac. Východoslovenské vodárne dvíhajú ceny Čítajte
Zmena výpočtu ceny
Dvojzložkové ceny majú po novom pozostávať z fixnej a variabilnej zložky, čo zahrnie nastavenie adresných úhrad za vodohospodárske služby na základe ekonomicky oprávnených nákladov.
Dvaja najväčší dodávatelia vody na východe: Východoslovenská vodárenská spoločnosť a Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť pripravované zmeny komentovať nechceli.
Odkázali nás na Asociáciu vodárenských spoločností. Tá tvrdí, že čo sa týka zmien v cene vodného a stočného, novela vyhlášky má byť účinná od januára 2025.
„Predpokladáme, že samotné uplatnenie dvojzložkovej ceny u odberateľov vody bude prebiehať postupne počas roka 2025. Ide o zmenu výpočtu ceny. Nová cena sa bude skladať z dvoch zložiek – z fixnej ročnej čiastky, ktorú platí každý odberateľ a variabilnej ceny, ktorá závisí od odobratého množstva vody,“ vysvetlila Martina Bujňačeková z Asociácie vodárenských spoločností.
Doplnila, že bude nutné urobiť mimoriadne odpočty vodomerov, keďže zákon o regulácii v sieťových odvetviach stanovuje, že do 30 dní od stanovenia novej ceny je potrebné odpočítať fakturačné meradlá.
„Aké budú ceny po novom, ešte nie je jasné, nakoľko novela vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Konečné znenie vyhlášky bude známe až po ukončení legislatívneho procesu,“ uviedla Bujňačeková.
Súčasný systém je vraj nespravodlivý
V praxi by to pri súčasných cenách vody a priemernej domácnosti s ročnou spotrebou 120 metrov kubických vody malo znamenať zvýšenie ceny o niekoľko eur.
Podľa momentálne platných cien a pri jednozložkovom vyúčtovaní, takáto rodina dnes zaplatí za spotrebovanú pitnú vodu 161,41 eura za rok. Pri dvojzložkovej cene a tom istom objeme spotrebovanej vody to podľa prepočtov za variabilnú zložku vychádza na 154,87 eura za rok. Po prirátaní fixnej zložky vo výške desať eur, to bude spolu 164,87 eura.
Asociácia tvrdí, že pôjde o zjednotenie spôsobu cenotvorby naprieč sieťovými odvetviami. V sektore energetiky a plynárenstva sa totiž dvojzložková cena uplatňuje dlhodobo.
Zároveň podľa asociácie ide o spravodlivé rozdelenie nákladov medzi odberateľmi.„Tí, čo vodu pravidelne odoberajú, nemôžu doplácať na tých, ktorí využívajú benefit pripojenia na sieť bez akejkoľvek platby.“
Dopady na domácnosti a vodárenské spoločnosti asociácia nekomentuje.
„Tie budú známe až po schválení novely vyhlášky. Finančné zdroje, ktoré zmena prinesie, budú využité na zabezpečenie obnovy vodárenskej infraštruktúry,“ uzavrela Bujňačeková.
Vodárne regulujú dodávky vody. Stráca sa v starých potrubiach, týždne pátrajú po chybe Čítajte
Katastrofálne rúry
Hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz sa nedávno vyjadril, že pri dvojzložkovej cene sa priemerná suma za vodné a stočné výrazne nezmení.
„Zavádza sa ale spravodlivejšie prerozdelenie nákladov medzi všetkých odberateľov, pretože sa odstraňuje stav, kedy za odberateľov s nulovou spotrebou, výdavky na údržbu ich pripojenia na vodovodnú a kanalizačnú sieť platili ostatní,“ uviedol Igaz.
Doplnil, že úrad považuje stav potrubí vodovodu a kanalizácie za katastrofálny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO