V pražském dopravním podniku zasahuje policie, může jít o zabezpečení metra
V Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP) zasahuje policie. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej sdělil, že útvar provádí úkony trestního řízení. Doplnil, že podávání informací k věci si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Zásah potvrdila i mluvčí DPP. Podle médií se zásah týká mimo jiné starší zakázky na bezpečnostní systém v metru.
“Potvrzujeme, ze NCOZ provádí v DPP standardní úkony. Důvod zatím neznáme. Vyšetřovatelům DPP poskytuje plnou součinnost,” sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. “Mohu pouze v obecné rovině uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení,” komentoval situaci Ibehej.
Podle Seznam Zpráv se policie zajímá o zakázku na zabezpečení metra, která byla zadaná zhruba před 15 lety. Systém se v podzemní dráze stará o provoz tunelů, kamer nebo telefonů. Také server iDNES.cz napsal, že věc se týká IT smluv ohledně komplexního bezpečnostního systému metra. V té souvislosti zmínil personálního ředitele DPP a člena představenstva Jiřího Špičku. Pod řadou smluv je podle serveru podepsán také generální ředitel DPP Petr Witowski.
Zakázky DPP řeší policie opakovaně. Z poslední doby je nejznámějším případem tzv. kauza Dozimetr, v níž vrchní státní zastupitelství obžalovalo devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, úplatkářství a praní špinavých peněz. Obžaloba tvrdí, že skupina obsadila v DPP důležité pozice tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Praha podala kvůli kauze trestní oznámení, protože následné audity v DPP podle města ukazují na to, že některé zakázky byly předražené, že firma nevýhodně vynakládala finanční prostředky a že v ní byla korupce.
V minulosti se k soudu dostala také kauza údajně předražených jízdenek, v níž figuroval bývalý šéf DPP Martin Dvořák či lobbista Ivo Rittig. Justice ale všechny stíhané osvobodila.