V Tatrách založil symbolický cintorín, chatárčil a po skalách liezol s maliarskou výbavou

V Martine vystavujú obrazy Otakara Štáfla.

MARTIN. Krása Vysokých Tatier zamotala hlavu nejednému umelcovi. Rodákovi z Havlíčkovho Brodu Otakarovi Štáflovi ju poplietla dvojnásobne.

Ako maliar a vášnivý horolezec totiž dokázal zachytiť jej veľkoleposť vo svojich dielach. Len málokto liezol po skalách s maliarskou výbavou.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Výstava Tatranský sen Otakara Štáfla, ktorá bude v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu kultúry Čechov na Slovensku, prístupná do 28. augusta 2025, predstavuje výber reprodukcií z jeho cyklu akvarelov Vysokých Tatier vydaných v roku 1928.

Skalná veža jeho manželky

Otakar Štáfl (1884 – 1945) v roku 1903 napriek nesúhlasu rodičov opustil gymnázium a odišiel do Prahy, kde študoval na krajinárskej škole Ferdinanda Engelmüllera.

Jeho fantázia a láska k prírode sa najviac prejavili v kresbách, drevorytoch i akvareloch ako ilustráciách desiatok kníh, určených hlavne deťom a mládeži.

Otakar Šláfl bol ženatý s autorkou českých rozprávok, dievčenských románov a horolezkyňou Vlastou. Vo Vysokých Tatrách bola po nej niekoľko desaťročí pomenovaná skalná ihla Veža Vlasty, avšak po čase sa vrátilo k pomenovaniu Ihla v Patrii. Bola členkou slovenského horolezeckého spolku JAMES.

Chatár v Tatrách

Otakar Štáfl si ako milovník prírody i vášnivý horolezec zamiloval Vysoké Tatry, v ktorých prežil značnú časť svojho života. Na Štrbskom plese si prenajal ateliér a maľoval. Až do núteného odchodu zo Slovenska pred druhou svetovou vojnou bol s manželkou nájomcom Chaty pri Popradskom plese a krátko aj najvyššie položenej a novootvorenej Chaty pod Rysmi.

Prečítajte si aj S deťmi zostala sama. Uživiť rodinu z jedného platu nebolo to najťažšie, vraví Veronika Čítajte 

Spolu s priateľmi založili Symbolický cintorín obetiam Tatier. Žiaľ, krátko po vojne naň pribudla aj tabuľa venovaná Otakarovi a Vlaste Štáflovcom, ktorí zahynuli pri bombardovaní Prahy.

Jeho Tatry na poštových známkach

Krásu Tatier zachytil Štáfl v nespočetných akvareloch i monumentálnych olejoch, ktoré sú dnes súčasťou zbierok slovenských i českých galérií. Dva obrazy s motívom Vysokých Tatier boli dokonca vydané na poštových známkach.

Nemaľoval však len Tatry, akvarelovou technikou zachytil aj údolie Váhu, Dunaj a Vltavu. Počas druhej svetovej vojny sa zdržiaval hlavne v Prahe.

Maľoval a ilustroval knihy, vrátil sa k téme rodnej Vysočiny, hlavne okolia Havlíčkovho Brodu, Humpolca a Chotěboře a Slovensko sa z jeho námetov vytratilo.

Krvavý deň

Do života Štáflovcov tragicky zasiahol 14. február 1945. Počas leteckého útoku bol Štáflov ateliér na pražských Vinohradoch zasiahnutý bombou spojeneckých lietadiel určenou mestu Drážďany a v troskách domu obaja manželia zahynuli. Spolu s nimi zahynulo aj 701 Pražanov.

Prečítajte si aj Trinásť rokov hľadali budovu na kultúrny dom, za štyri mesiace nakoniec postavili vlastnú Čítajte 

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO