V zajatí DPH a Šimkovičovej sa ocitajú aj knižnice: “Stále verím, že budú príčetní a toto neprejde”

Členské poplatky knižnice odmietajú zvýšiť.

BRATISLAVA. Prvú hrozbu pre mnohé z približne 4500 verejných knižníc na Slovensku spustila ministerka kultúry z SNS Martina Šimkovičová.

Jej nominanti v Rade Fondu na podporu umenia dostali inštrukciu sabotovať svojou neúčasťou zasadnutia. Na neurčito tak odsunuli aj vyhlásenie nových výziev pre žiadateľov o dotácie, medzi ktorými sú aj verejné knižnice. Za peniaze kupujú nové knihy.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Keď minulý týždeň jeden zo spomínaných nominantov, filozof Ján Hrkút, napriek pokynu na zasadnutie prišiel, ministerstvo ho z funkcie odvolalo, hoci rada aj tak nebola schopná uznášať sa. Na jeho miesto ministerka vybrala Ivetu Babjakovú, riaditeľku Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici.

Po tom, ako premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický (obaja Smer) v utorok predstavili návrh konsolidácie štátneho rozpočtu, ktorého súčasťou je aj zvýšenie sadzby DPH na knihy z 10 na 23 percent, Babjaková sa ocitá v rozporuplnej situácii.

Nárast DPH ešte výraznejšie ohrozuje schopnosť knižníc nakupovať nové knihy, ktoré aj bez týchto vplyvov pre infláciu za posledných päť rokov priemerne zdraželi zo 14 na 17 eur.

Súvisiaci článok Sochorová z Krajiny čitateľov: Po zvýšení DPH bude ťažšie dostať knihy tam, kde chýbajú Čítajte 

Babjaková by tak ako šéfka knižnice mala mať záujem fond sfunkčniť, no ako nominantka ministerstva môže mať úlohu udržať fond paralyzovaný – ak bude vedenie ministerstva trvať na doterajšej praxi, ktorá trvá od polovice letných prázdnin.

Denník SME sa s Babjakovou skontaktoval, na otázky k jej novej funkcii členky Rady Fondu na podporu umenia, na jej postoj k zvyšovaniu DPH na knihy a rozpor, ktorý jej z oboch úloh vyplýva, však odmietla odpovedať.

Väčšina jej opýtaných kolegov z vedenia verejných knižníc zaujala jasné stanoviská. Vysvetlili, že najdotknutejšími skupinami budú seniori a deti.

Zajímavost :  Česko dostane z fondu EU na zvládnutí povodní dvě miliardy eur

Riaditeľ Mestskej knižnice v Bratislave Tomáš Štefek: „Cítime už ohrozenie z dvoch strán.“

„V súvislosti s hrozivým zvýšením DPH situáciu knižníc zhoršuje ešte aj ohrozenie fungovania Fondu na podporu umenia, z ktorého knižnice čerpajú časť zdrojov na nákup kníh. Ak sa tento mechanizmus nerozbehne, tak knižnice budú ohrozené z dvoch strán – neexistenciou dotácií a zvýšenými daňami.

Predovšetkým by sa u nás zvýšenie DPH na knihy prejavilo znížením nákupu nových kníh, a tým aj zhoršením ponuky pre našich čitateľov. V posledných piatich rokoch totiž náš rozpočet na knihy síce mierne rástol, ale aj tak sme schopní nakupovať stále menej kníh, keďže ich cena rastie aj bez zvyšovania DPH.

So zvýšením DPH budeme môcť klientom ponúknuť o pätinu až štvrtinu menej titulov než doteraz. Musím zdôrazniť, že naši čitatelia sú zvyknutí k nám chodiť práve pre knihy, ktoré práve prichádzajú na trh, aby si ich nemuseli sami nákladnejšie kupovať.

Registračný poplatok do knižnice nechceme zvyšovať, chceme ho držať na súčasnej hodnote za každú cenu. Knižnicu chceme udržať čo najdostupnejšiu. Ak by sme išli zo štyroch eur na päť či šesť eur, aj tak to nebude pomoc, ktorá by nám pokryla zvýšené náklady na nákup kníh.“

Súvisiaci článok Vláda konečne konsoliduje. Neskoro a zle, ale mohlo to byť aj horšie (píše Ivan Mikloš) Čítajte 

Riaditeľka mestskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Iveta Hurná: „Je to cesta do pekla.“

„Do poslednej chvíle úprimne verím, že tento návrh na vyššie zdanenie kníh neprejde. Dúfam, že politici budú takí príčetní, pri všetkých svojich iných lapsusoch.

Toto tak rozčúlilo verejnosť, že to v skutočnosti môže byť práve ten bod z celej konsolidácie, ktorý si nechali, aby mali z čoho ustúpiť. Neverím, že toto chcú urobiť, považujem to za katastrofu.

Ak sa tak ale stane, nebudeme dvíhať poplatky, ale budeme mať menej kníh v knižniciach. Ak sme doteraz ročne nakupovali 2000 kníh, tak teraz to môže klesnúť na 1000. Prejaví sa to pri nových tituloch.

Zajímavost :  Připravuje se cena bitcoinu na raketový růst? Známý analytik Chris Burniske odhalil klíčové signály, které naznačují blížící se bull run!

Ak sme jednu knihu nakúpili doteraz aj na pobočky, teraz už budeme mať len jeden kus. Prípadne niektoré nové knihy nebudeme mať vôbec. Veľkou skupinou čitateľov sú starší, ale aj mamičky s deťmi. Kupujeme preto veľké množstvo detských kníh.

Čítane je také dôležité, a v tejto krajine tak dlhodobo podceňované, napriek všetkým výskumom o tom, že naše deti nerozumejú textu. V škole ich naučia čítať, ale lásku k čítaniu získajú len knihami. Ak potom do tohto stavu príde bláznivé rozhodnutie zvýšiť DPH na knihy, je to cesta do pekla.“

Načítavam… Vyššia DPH bola nevyhnutnosť a to je len začiatok (19. 9. 2024)

Riaditeľka Považskej knižnice Mária Ružôňová: „Stále verím, že politici budú príčetní.“

„Zvyšovanie DPH na knihy vnímame veľmi negatívne.

Prídel financií na nákup kníh máme stanovený zriaďovateľom, ktorým je Trenčiansky samosprávny kraj. Bude nás to veľmi limitovať a kníh preto budeme môcť nakupovať výrazne menej. Vo veľkom nás to ovplyvní, rozsah nových kníh sa radikálne zmenší.

Vo veľkom našu hlavnú budovu navštevujú predovšetkým dôchodcovia. Ale pritiahli sme aj veľa detí, veľa je aj študentov, no starší ľudia chodia vo veľkom.

Ešte neviem definitívne povedať, či dôsledkom zvyšovania dane bude aj zvýšenie členských poplatkov pre ľudí za požičiavanie kníh. Po novom roku, keď nová sadzba začne platiť, uvidíme, aký skutočný vplyv to bude mať.

Na nové knihy rámcovo dávame ročne do 5000 eur. Využívame pritom aj Fond na podporu umenia a tiež rôzne granty, medzi nimi aj tie, ktoré poskytuje mesto Považská Bystrica.“

Súvisiaci článok Pre vládu je čítanie márnosť a luxus Čítajte 

Riaditeľka Krajskej knižnice vo Zvolene Milota Torňošová: „V kútiku dúfame, že to ešte skorigujú.“

„Dúfame v kútiku duše, že sa to verejným tlakom ešte skoriguje. Vládou predstavené opatrenia vo všeobecnosti budú mať negatívny dosah na väčšinu obyvateľstva a my máme ľuďom slúžiť. Aj preto neuvažujeme nad tým, že by sme v reakcii zvýšili poplatky, aby služby knižnice boli drahšie.

Zajímavost :  Jens Stoltenberg se loučí. Co čeká v čele NATO jeho nástupce Marka Rutteho?

Zvýšením cien by sme ešte viac odradili ľudí. Pre nich je prirodzenou prioritou bývať a jesť. Až keď po týchto nevyhnutných výdavkoch niečo zostane, môžu pridať niečo navyše. Pyramída potrieb funguje stále a pokiaľ nemáme uspokojené základné potreby, čokoľvek navyše nemá priestor.

Zvýšenie DPH na knihy sa však určite knižníc dotkne, najmä počtu nových kníh, ktoré si budeme môcť dovoliť. Budeme sa snažiť viac napĺňať náš knižný fond aj darmi od ľudí, čo využívame už aj dnes.

Nemôžeme očakávať, že dostaneme od Banskobystrického samosprávneho kraja viac peňazí na nákup kníh, keďže tie môžeme potrebovať pri zvýšených nákladoch na zaplatenie prevádzky.

Najviac čitateľov máme medzi deťmi zo škôlok a prvého stupňa základných škôl. Ostatné vekové ročníky, vrátane najstarších, tvoria približne 50 percent klientely.“

Riaditeľka mestského kultúrneho strediska v Snine Diana Turčík: „Poplatky už zvyšujeme pre infláciu.“

„Zvyšovanie dane nie je pre nikoho príjemné. Nežijeme síce len z nových kníh, ale, samozrejme, nás to veľmi ovplyvní.

Zatiaľ je náročné povedať, ako sa situácia vyvinie. Najpravdepodobnejší je však scenár, že budeme kupovať menej kníh. Poplatky už teraz zvyšujeme z roka na rok pre infláciu a rast cien.

Čiastočne zvyšovanie DPH na knihy budeme riešiť dôrazom na elektronické knihy. Systém k nim sme spustili teraz od septembra.“

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO