Varím a upratujem peknučká. Ako sa trend z Ameriky ujal aj u krajnej pravice na Slovensku
30. dec 2024 o 11:05 I
Fenomén „tradičnej manželky“ sa prejavuje aj u nás.
Výrazný rúž, upravené vlasy, ideálne blond, a šaty zvýrazňujúce ženskosť. Usmievajú sa a pochvália mužov za to, že im pomôžu odniesť nákup. Sem-tam video nakrútia v kuchyni a zamyslia sa v ňom nad tým, aká má či nemá byť správna žena.
„Muži, chcem, aby ste vedeli, že stále sú tu ženy, ktoré si vás vážia, ktoré vedia oceniť vaše mužské vlastnosti a rolu,“ hovorí v jednom zo svojich videí na instagrame Lívia Pavlíková, kedysi jedna z hlavných tvárí dezinformačného kanála a kandidátka za hnutie Republika.
„Vieme, že by ste nám začali chýbať pri prvom ťažkom nákupe, ktorý by sme samy nevládali odniesť, a že to v živote nemáte ľahšie ako ženy,“ dodáva.
Podobné posolstvá majú na svojich instagramových účtoch ženy, predovšetkým Američanky, ktoré samy seba označujú ako „tradwife“. Ide o skratku anglického výrazu traditional wife, teda tradičná manželka.
Hoci krajná pravica bežne vo svojej rétorike útočí na Západ a špeciálne na Ameriku, aj ultrakonzervatívne hnutia preberajú trendy zo Západu a prispôsobujú ich lokálnym podmienkam. Takým je aj trend tradwife, ktorý má na sociálnych sieťach svoju vlastnú estetiku a spôsob komunikácie. Spája sa v ňom životný štýl vždy dokonale upravenej pani v domácnosti s podporou krajnej pravice, rasizmu, a protifeministických posolstiev.
Na Slovensku sa z feminizmu vysmievajú ašpirujúce političky ako Lívia Pavlíková či Romana Tabaková. To, že sa môžu slobodne verejne prejavovať práve vďaka výdobytkom feministického hnutia, nespomínajú.
Aj ony sú súčasťou vlny odporu, ktorú v časti spoločnosti vyvolala emancipácia žien a snaha o väčšiu rovnosť príležitostí. Politici a političky krajnej pravice tak imponujú ľuďom, ktorí chcú ženy vrátiť späť k ich tradičným rolám.
Historička Denisa Nešťáková pripomína, že tento trend sa aj cez zdanlivo nepolitické témy podieľa na prenikaní krajne pravicových ideí do mainstreamu.
„Okrem nejakého stereotypného zobrazovania mužov a žien sa do tradwife obsahu dostávajú témy rasizmu či ,white supremacy‘, nenávisti voči liberalizmu, LGBTQ+, feministkám alebo ženám, ktoré nereprezentujú ,tradičnú‘ ženskosť,“ hovorí Neštáková.
Dočítate sa:
- čo tým myslí krajná pravica, keď hovorí o príbehu červenej pilulky,
- ako vznikol trend tradwife a ako si ho prispôsobila slovenská krajná pravica,
- prečo to funguje aj u žien, ktoré nezapadajú do roly tradičnej manželky,
- v čom je trend tradwife pre ženy nebezpečný.
Červená pilulka
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO