Velkolepý zážitek, říkají první návštěvníci opravené katedrály Notre-Dame. Podívejte se dovnitř
Francouzský prezident Emmanuel Macron si v pátek prohlédl zrekonstruovanou pařížskou katedrálu Notre-Dame, kterou v roce 2019 zničil rozsáhlý požár. Jednu z nejvýznamnější pamětihodnosti francouzské metropole otevře Macron slavnostně za týden v sobotu a od 8. prosince si ji bude moci opět prohlédnout veřejnost.
„Je to ohromující,“ prohlásil Macron podle agentury Reuters uvnitř zrekonstruované katedrály. Doprovázela ho manželka Brigitte a několik úředníků i mistrů řemeslníků, kteří se podíleli na obnově chrámu. Podle serveru BBC byl mezi nimi hlavní architekt pověřený rekonstrukcí ikonické památky Philippe Villeneuve. Ten upozornil na problémy, které způsobilo počasí či pandemie covidu-19, a při prohlídce krovů uvedl, že dřevo na ně pochází z celé Francie.
Pařížský zpravodaj BBC popsal návštěvu vnitřku obnovené katedrály jako „velkolepý zážitek“, prostory podle něj prosvětlilo i vyčištění a zrestaurování vitráží. „Jsem velmi šťastný,“ řekl agentuře Reuters architekt Sébastien Truchot, který bydlí nedaleko katedrály. „Ať už věříte v Boha, nebo ne, Notre-Dame je univerzální symbol a je úžasné ho mít zpět a moci ho znovu objevovat,“ dodal.
Na slavnostní otevření katedrály Notre-Dame příští víkend byla pozvána řada osobností, členů královských rodin i státníků, včetně amerického prezidenta Joea Bidena či jeho zvoleného nástupce Donalda Trumpa. Biden s manželkou podle Reuters už účast potvrdili, Trump zatím neodpověděl.
Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Požár podle BBC hasilo na 600 lidí asi 15 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.
Požár památky ze seznamu UNESCO, kterou proslavil i román Victora Huga Zvoník u Matky Boží, vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Do měsíce přislíbili jednotlivci i organizace na její rekonstrukci téměř miliardu eur (asi 25 miliard korun). Několik sbírek a benefičních koncertů se uskutečnilo také v Česku.
Příčina požáru dosud nebyla zcela objasněna, oheň mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Na centrální věžičce se tehdy dlouhodobě prováděly restaurátorské práce. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.
Na rekonstrukci se podílelo přes 250 firem a stovky expertů. Podle Elysejského paláce bylo na obnovu darováno přes 840 milionů eur (asi 21 miliard korun), využito bylo asi 700 milionů eur. Na východní straně památky ale zůstává lešení a rekonstrukce této části bude podle agentury AP pokračovat ještě tři roky.
Katedrála Notre-Dame, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a před požárem ji navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně. Nyní se očekává, že by památku mohlo ročně navštívit i 15 milionů lidí. Vstup je zatím zdarma, ale vedou se debaty, zda by neměl být zpoplatněn. Základní kámen Notre-Dame slavnostně položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 a stavba byla dokončena v roce 1345.