Více míst pro děti. Sousedské skupiny mají u poslanců zelenou
V mateřských školách a dětských skupinách chybí v současnosti přes 70 tisíc míst pro děti ve věku od tří do pěti let. Ukazují to data ministerstva práce a sociálních věcí.
Situace se může ještě zhoršit. Od ledna 2024 se totiž změnila pravidla pro rodičovský příspěvek: celková částka sice stoupla o 50 tisíc korun, ale zároveň se zkrátila možnost jeho čerpání z maximálně čtyř na tři roky. Cílem změn u rodičovského příspěvku bylo motivovat rodiče k dřívějšímu návratu do zaměstnání.
Jak to mají ale udělat, když poptávka po místech v předškolních zařízení výrazně převyšuje nabídku?
Novela zákona o dětských skupinách, kterou schválili poslanci a bude ji ještě projednávat Senát, podporuje vznik nových dětských skupin i takzvaných sousedských skupin, které v Česku doposud nefungovaly. Společně tak mají doplnit nedostatečný počet míst v klasických mateřských školách.
Podle novely mají města a obce povinnost garantovat místa ve školkách dětem od tří let, a to od roku 2026. Pokud by se dítě do spádové školky nedostalo, musela by mu obec na žádost rodiče zajistit místo v dětské skupině do doby přijetí do školky. Nebo právě v sousedské dětské skupině.
V případě, že by místo zajistit nemohla, bude rodičům finančně kompenzovat to, že si budou muset najít místo sami – vyplatí jim měsíčně úhradu, kterou platí za místo v dětské skupině. V současnosti je to kolem 5 tisíc měsíčně.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni vyzval města, obce i občanský sektor k tomu, aby čerpaly dotace na vybudování či rekonstrukci dětských skupin z programu Národního plánu obnovy.
Česko nesplňuje unijní kritéria
Počet míst v předškolních zařízení musí Česko navýšit i kvůli evropskému závazku. Podle takzvaných barcelonských cílů totiž musí Česko do roku 2030 zajistit místa ve skupinách a v mateřských školách pro zhruba 12 procent dětí do tří let. V současné době má místa jen pro 6,3 procenta takto malých dětí.
Pro děti ve věku od tří let do zahájení povinné školní docházky by se měl počet míst v předškolních zařízení zvýšit o 20 procent, aby možnost chodit do školky či skupiny mělo 96 procent dětí v tomto věku.
Jak mají fungovat sousedské dětské skupiny?
Úplnou novinkou novely zákona jsou sousedské dětské skupiny, které se inspirují modelem takzvaných Tagesmutter. Ty fungují v Německu nebo v Rakousku. „Díky své flexibilitě má tato služba potenciál reagovat na regionální nebo finanční nedostupnost služeb péče o děti,“ uvedlo ministerstvo práce.
V sousedské dětské skupině mohou být maximálně čtyři děti ve věku od půl roku do zahájení povinné školní docházky, a to včetně dítěte rodiče, který skupinu případně povede.
Co je podstatou sousedských skupin? Například jeden z rodičů – po splnění zákonných podmínek – pečuje o ostatní zhruba stejně staré děti zaměstnaných rodičů. Stát i rodiče mu za to platí. Nemusí jít ale jen o rodiče malých dětí. Podle ministerstva by mohlo být řada zájemců zřad žen v předdůchodovém či důchodovém věku.
Pečovatelka či pečovatel musí nabídnou hlídání dětí minimálně na šest hodin denně, záležet bude na domluvě rodičů dětí ve skupině. Bude muset mít určitou kvalifikaci. „V zákoně jsou přesně definované kvalifikace v oblasti zdravotní, pedagogické a sociální. Další možností je získat si profesní kvalifikaci Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky a Chůva pro děti v dětské skupině,“ říká Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce.
Více informací včetně přehledu autorizovaných osob lze nalézt na webu Národní soustavy kvalifikací: pro chůvu pro děti v dětské skupině a chůvu pro děti do zahájení povinné školní docházky.
Náklady na získání kvalifikace si hradí zájemkyně či zájemce sám. Pokud je veden v evidenci úřadu práce, může mu kurz zaplatit stát.
Lidé, kteří se rozhodnou otevřít si sousedskou skupinu, budou o děti pečovat doma. Musí tomu ale určitým způsobem přizpůsobit prostor. „Musí splňovat technické požadavky na byt, obytnou místnost nebo pobytovou místnost. V rámci daného prostoru musí být také dostatek místa pro hry, odpočinek a zajištění potřeb dítěte. Plocha denní místnosti činí nejméně tři metry čtvereční prostoru na jedno dítě,“ vyjmenovává Augusta.
Nutné je také zajist dětem pobyt a hru venku – například na zahradě, ale i na veřejném dětském hřišti nebo třeba v parku. Sousedskou skupinu budou kontrolovat pracovníci úřadu práce, především vyhovující prostory.
Provozovatel dětské skupiny bude muset také prokázat bezúhonnost a dobrý zdravotní stav. A s ním i další dospělí členové domácnosti. Více informací pro případné zájemce o provozování sousedské skupiny je možné najít na webu ministerstva.
„Bezúhonnost v rámci žádosti o udělení oprávnění zjistí evidenční úřad sám z rejstříku trestů. Zdravotní stav bude posuzovat praktický lékař. Jelikož se další členové domácnosti mohou na místě po dobu poskytování služby vyskytovat, je nezbytné, aby rovněž prokázali bezúhonnost. Také musí udělit souhlas s poskytováním služby v dané domácnosti. Zdravotní stav členů domácnosti bude součástí písemného prohlášení, že poskytovateli nejsou známy skutečnosti, které by mohly ohrozit řádné poskytování služby péče o děti v sousedské dětské skupině,“ upřesňuje mluvčí ministerstva.
Za tuto službu bude stát vyplácet příspěvek na provoz (jako u klasických dětských skupin), a to ve výši 80 procent normativu pro soukromé mateřské školky, což by bylo v letošních cenách lehce přes 5000 korun za jedno dítě. Na dítě pečovatelky či pečovatele stát přispívat nebude.
Platit budou také rodiče, které děti do skupiny umístí. Maximálně by měli v příštím roce platit 318 korun za den. Pokud dítě využije skupinu méně než tři dny v týdnu, pak to bude 339 korun. Za méně než pět hodin péče denně by byla maximální cena poloviční.
Vzhledem k tomu, že stát s těmito skupinami zatím nemá žádnou zkušenost, rozhodlo se ministerstvo práce a sociálních věcí tuto formu péče o děti otestovat ještě před účinností zákona. Na Vysočině bylo na podzim na tři měsíce spuštěno šest sousedských dětských skupin. V těchto skupinách si péči o děti doma vyzkoušelo 23 rodičů a celkem 41 dětí.
Více jsme o pilotním projektu na Vysočině psali zde: Nedostalo se vaše dítě do školky? Vyzkoušeli jsme novou možnost.
Novela měla začít platit od ledna 2025, ale vzhledem k tomu, že míří ještě do Senátu a k podpisu prezidenta, její platnost se o něco posune. Sousedské dětské skupiny by mělo být možné zakládat od května 2025.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO