Viedenská električka oslavuje 110 rokov. Historické spojenie s Prešporkom prinieslo hospodársky rozmach

Viedenská električka oslavuje 110 rokov. Spojenie Viedne s Prešporkom električkovou dráhou malo hospodársky prínos. Bola to jedna z najdôležitejších tratí Uhorskej centrálnej železnice.

Prepojiť sieť mestských električiek dvoch hlavných miest bol v 19. storočí nápad viedenského inžiniera Josefa Taubera. S pochopením sa nestretol na uhorskej strane. Odporcovia sa obávali, že obyvatelia vtedajšieho Prešporku stratia svoju kultúru či jazyk.

“Keď hovoríme o viedenskej električke, tak ten symbol tej slobody reprezentovala toto obdobie,” uviedol podpredseda Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy Roman Delikát.

Viedenská električka počas prvého roka prepravila tri milióny cestujúcich.

Zajímavost :  Slováci na Floride opisujú chvíle pred hurikánom: Všetko sa zastaví, ľudia opevnia svoje domy a čakajú, čo prinesie búrka

Prešporčania chodili do Viedne na nákupy, do divadla či na výlety. Počas prvej svetovej vojny ju opačným smerom využívali mnohí Viedenčania, kvôli zlej hospodárskej situácii v Rakúsku.

Snažili sa pašovať aspoň základné potraviny, aj keď to bolo zakázané. Korunný princ Karol a jeho manželka Zita habsburskí cestovali druhou triedou v utajení ako obyčajní cestujúci.

“Pre ľudí to bola naozaj veľká sláva, takže mnohí fotografi aj prišli moderným automobilom a fotili si či už príchod kráľovského páru či už iné záležitosti, ktoré sa v tej krátkej histórii, kedy viedenská električka spájala tieto dve metropoly, udiali,” povedal predseda Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy Michal Milata.

Zajímavost :  Výjazdové rokovanie v Modre: Vláda sa bude zaoberať regiónom i výnosom z emisných kvót

Nemci počas druhej svetovej vojny trať prerobili a električku za hranicou zastavili. Trať sa zmenila na čisto železničnú. Viedenská električka je teraz súčasťou bratislavskej histórie a jej pamiatka je zachovaná v Múzeu dopravy v Bratislave.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO