Virus HMPV: Příznaky, výskyt v Česku a jak se liší od covidu-19

V Číně poslední dobou výrazně narostl počet případů nákazy virem HMPV. Jsou namístě obavy z opakování covidového scénáře? Přinášíme přehled nejdůležitějších informací, které je třeba o viru HMPV znát.

Co je to virus HMPV?

HMPV neboli lidský metapneumovirus je jeden z řady respiračních virů, které mají příznaky podobné běžnému nachlazení. Nejedná se o nový virus. Objeven byl již v roce 2001 v Nizozemsku, v populaci se však vyskytuje minimálně od roku 1958. Zmapován je i genom viru. Blízce příbuzným je mu respirační syncyciální virus (RSV).

Jaké má nákaza virem HMPV příznaky?

Příznaky nákazy virem HMPV jsou podobné jako u celé řady dalších respiračních virů. Mezi ty nejčastější patří:

  • kašel
  • horečka
  • rýma nebo ucpaný nos
  • bolest v krku
  • sípání
  • dušnost
  • kožní vyrážka

HMPV může způsobit zánět průdušek (bronchitidu), zápal plic (pneumonii) či astmatické záchvaty. V jeho důsledku může taktéž dojít ke zhoršení chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Poměrně častou komplikací bývá u závažnějších případů zánět středního ucha. Vyšší riziko těžšího průběhu onemocnění mají malé děti, lidé nad 65 let, případně ti s dýchacími problémy nebo s oslabenou imunitou.

Jak se HMPV šíří?

HMPV se šíří buď přímo kapénkami, které vznikají při kašli a kýchání, nebo nepřímo prostřednictvím předmětů kontaminovaných těmito kapénkami. Inkubační doba po nákaze virem je jeden až deset dnů, obvykle mezi třemi a šesti dny. Zdrojem infekce je nemocný člověk.

Jaká je prevence nákazy HMPV?

Prevence nákazy HMPV je stejná jako v případě ostatních respiračních onemocnění. Doporučuje se zejména:

  • zakrýt si nos a ústa při kýchání nebo kašli loktem, nikoli dlaní
  • důkladně větrat
  • pravidelně a pečlivě si mýt ruce
  • nedotýkat se obličeje, očí, úst a nosu před umytím rukou
  • posílit imunitní systém pomocí vyvážené stravy, pravidelného cvičení, pobytu na čerstvém vzduchu, dostatku spánku

Je virus HMPV nebezpečný? Jak se liší od covidu?

Podle virologů a epidemiologů nevyžaduje virus HMPV z hlediska ohrožení zvýšenou pozornost. Experti také upozorňují, že na rozdíl od covidu je HMPV virus přítomný v populaci již desítky let a existuje vůči němu určitá míra imunity. Většina dětí do pěti let si nákazou tímto virem projde, uvádí Státní zdravotní ústav.

Jak četný je výskyt viru HMPV v Česku?

Od 40. kalendářního týdne loňského roku, tedy začátku října, do druhého týdne letošního roku eviduje Státní zdravotní ústav 42 případů nákazy HMPV virem. Pro srovnání – v předchozí sezoně respiračních onemocnění bylo ve stejném období zaznamenáno 12 případů. Nejvíce nákaz pak bylo loni evidováno v 11., 12. a v 19. týdnu, shodně vždy 24. Naprostá většina případů nákazy virem HMPV tak zůstává neodhalená. „Vzhledem k neexistenci specifické léčby i patogenitě není důvod každého na tento typ patogenu vyšetřovat,“ uvedla pro server vitalia.cz viroložka Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.

Jak se nákaza virem HMPV léčí?

Léčba nákazy HMPV je pouze symptomatická. Využívají se léky proti bolesti a horečce, nakaženým se doporučuje zvýšený příjem tekutin a odpočinek. Žádná antivirotika ani očkovací látka k dispozici nejsou.

Jak častý je výskyt viru HMPV?

Nákazy virem HMPV se vyskytují celosvětově a mají sezonní charakter. Častější výskyt je v zimě a na začátku jara. Nejspolehlivější metodou diagnostiky nákazy HMPV virem je PCR test.

Jaká je situace okolo viru HMPV v Číně?

Současné rozšíření nákazy virem HMPV v Číně souvisí s nízkými teplotami na severu země, které by v lokalitě měly trvat až do března. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedly čínské úřady, že nedochází k přehlcení systému tamní zdravotní péče a úřady nevyhlásily ani žádná mimořádná opatření v souvislosti se šířením HMPV. V neděli agentura AP s odkazem na čínské úřady uvedla, že počet případů nákazy HMPV v Číně klesá.

VIDEO: Kdo se o mě postará, až bude třeba? Ztráta soběstačnosti ve stáří trápí stále více lidí, říká Tereza Slavíková v pořadu FLOW

Video placeholder

Rozhovor: Tereza Slavíková v pořadu FLOW • e15

Zdroj Zde