Vítězem se spolu s Trumpem stává i bitcoin, prolomil rekord. Koruna patří mezi poražené
Finanční trhy mají o výsledcích amerických voleb jasno, i když sčítání hlasů ještě neskončilo. Prvotní výsledky z jednotlivých států ale naznačují celkové vítězství Donalda Trumpa. Na to reaguje prudkým růstem cena bitcoinu i alternativních kryptoměn, naopak síla řady státních platidel včetně české koruny oslabuje.
Cena bitcoinu v noci na středu posílila o téměř deset procent a vystoupala až na 75 tisíc dolarů za virtuální minci, čímž o zhruba tisíc dolarů překonala jarní historické maximum. Kryptoměna solana vzrostla během několika hodin o patnáct procent, další alternativní virtuální měna ether přidala zhruba polovinu.
Z desítky největších digitálních aktiv ale posiluje nejvíce parodický dogecoin, a to o dvacet pět procent. Kromě bitcoinu ale žádná z virtuálních mincí ještě nepřekonala své cenové rekordy z roku 2021.
Kryptospekulanti sázejí na to, že Trump vytvoří v USA příznivější podmínky pro byznys kolem virtuálních měn. V předvolební kampani sliboval volnější přístup k jeho regulaci v porovnání s administrativou Joea Bidena, zajištění ještě levnějších energií k těžbě digitálních měn a v neposlední řadě i zařazení bitcoinu do národních strategických rezerv.
Trump o sobě dokonce letos prohlašoval, že bude „kryptoprezident“. Pozitivně ale reagují i akcioví investoři, v mimoburzovním obchodování přidávají hlavní americké indexy kolem 1,5 procenta. Od Trumpa očekávají snížení korporátních daní.
Naopak pravděpodobné vítězství kandidáta, do jehož politického programu patří i zavádění cel, oslabuje státní měny středoevropského regionu. České platidlo se vychýlilo o dvě procenta až ke kurzu 23,7 koruny za dolar. Podobně předběžné výsledky prezidentských voleb v USA dopadají i na maďarský forint.
V tuto chvíli se tak nenaplňuje scénář, který by podle portfolio manažerů společností Cyrrus a Metatron Capital trhy s akciemi a kryptoměnami potopil. „Nejhorší kombinací by bylo těsné vítězství Kamaly Harrisové následované přepočítáváním hlasů a neuznáním porážky ze strany Donalda Trumpa. To by pak šlo dolů asi všechno,“ uvažoval před volbami portfolio manažer fondu Metatron Capital Aleš Vávra.
Podle Tomáše Pfeilera z Cyrrusu by se nyní mohlo dařit hlavně těm menším titulům. „Platí, že firmy s nižší tržní kapitalizací se zaměřují hlavně na domácí americký trh a jsou proto imunní vůči Trumpově politice cel a tarifů,“ uvedl již dříve pro e15 Pfeiler.
Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu
Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.
2010
„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.
2011
„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
2014
„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.
2015
Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích.|
„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst.” Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.
2017
„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.
2018
„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.
2021
„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.
2023
„Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS.|
„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský.|