Vláda chce zabavovat špinavé ruské peníze prané v Česku. Mají končit ve státním rozpočtu

Na přelomu roku předloží ministerstvo spravedlnosti návrh nového zákona, který má zabránit praní špinavých ruských peněz přes fiktivní firmy založené v Česku. Ve většině případů mohou nyní české orgány tyto prostředky jen načas zmrazit. Napříště by ale po soudním prokázání, že pocházejí z trestné činnosti, putovaly do státního rozpočtu.  

Na přelomu dekády se objemy podezřelých ruských peněz proudící přes Českou republiku pohybovaly v řádu desítek miliard korun ročně, plyne z odhadů specializovaných policejních složek. Od vpádu Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 částky kvůli sankcím a odstřižení ruských bank od systému SWIFT klesly až na třetinu.

Přes Česko měl legalizovat peníze například syn ruského exministra dopravy Denis Kacyv, jehož vyšetřovaly prokuratury USA, Izraele a Moldavska. Kacyv podle amerických detektivů využíval účty čtyř bank a jedné firmy v Česku. „Vyprané finanční prostředky investoval mimo jiné do luxusních bytů na Manhattanu,“ uvedl před časem web Investigace.cz.

Nová norma o odčerpání majetku protiprávního původu se kromě problematiky průtokových účtů, přes něž se peníze perou, zaměří i na zabavení takzvaného nevysvětlitelného bohatství. Jde o požadavek směrnice Evropského parlamentu a Rady EU z letošního dubna o vymáhání a konfiskaci majetku.

VIDEO: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová pro FLOW

Video placeholder

FLOW: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová • e15

Odsouzení pachatele nebude nutné

„Připravovaný návrh zákona má umožnit odčerpání majetku bez ohledu na odsouzení pachatele, a to v návaznosti na trestní řízení, které se povede o některých závažných trestných činech, které typicky generují majetkový prospěch,“ popsala podstatu chystaných opatření mluvčí rezortu spravedlnosti Markéta Poslušná.

O tom, aby stát mohl finanční prostředky zajistit, bude muset rozhodnout trestní soud. „Podmínkou odčerpání majetku ve zvláštním řízení nemá být identifikace konkrétního trestného činu, z něhož majetek pochází. Majetek bude v tomto řízení možné odčerpat za předpokladu, že soud dojde na základě všech podezřelých skutečností, jejichž existenci prokáže státní zástupce, k závěru, že jde o majetek protiprávního původu,“ vysvětlila Poslušná.

Exemplární trest pro Global Payments. Má zaplatit miliony za porušení zákona o praní peněz

Praxe je už dlouhodobě taková, že se přes účty firem bez jakékoliv historie založených v Česku posílají peníze, které je potřeba vyprat. Zatímco dříve putovaly z Ruska, nyní proudí ze zemí, na něž se nevztahují sankce. 

Podezřelé prostředky zachytí a zmrazí Finanční analytický úřad (FAÚ). Následně se dotáže jejich majitele, aby objasnil, jak je získal. Potenciální pachatelé ale často nereagují a úřad vzhledem k důkazní nouzi musí peníze zase uvolnit. Následně zamíří zpravidla do západoevropských bank a tím, že prošly Českem, jsou už čisté.

Finanční analytici mají svázané ruce

„Často se setkáváme s případy, kdy vysoké objemy peněžních prostředků procházejí legalizačními schématy, jsou různými způsoby převáděny, transformovány a ukládány, a to na základě transakcí bez zjevné ekonomické podstaty,“ uvedla Petra Vodstrčilová z ministerstva financí.

Kvůli aktuální právní úpravě má ale FAÚ svázané ruce. „Na základě našich současných možností a nástrojů nejsme schopni spolehlivě zjistit původ podezřelých prostředků a případný predikativní trestný čin. Zejména jde o situace, kdy prostředky pocházejí ze zahraničí. Nová právní úprava by měla uložit držiteli prostředků aktivně a spolehlivě prokázat jejich původ,“ věří Vodstrčilová.

Přípravu nového zákona má od minulého roku na starosti pracovní skupina složená ze zástupců ministerstev spravedlnosti, vnitra, Národní centrály proti organizovanému zločinu, FAÚ a dalších institucí. Skupina vypracovala rozsáhlou analýzu, která doporučuje tři možné cesty – civilní, správní nebo trestní. 

Vláda zvolila třetí variantu, tedy trestní. Právě ta umožňuje, aby zmrazené peníze s nejasným původem na základě několika kritérií stanovených paragrafy propadly státu. 

V tuzemsku se častou perou i peníze vytunelované z ruského státního rozpočtu. V posledních letech se však podařilo zablokovat pouze zlomek kapitálu napojeného na režim Vladimira Putina. „Hodnota tohoto majetku, který se pohybuje v tuzemském finančním systému, je v řádu stovek miliard korun,“ řekl už dříve odborník na boj proti praní špinavých peněz a bývalý detektiv Kamil Kouba.

Zdroj Zde