Vláda vytiahla atómovku (komentár)
Lekárom napriek všetkému stačí čakať.
Na vládu sa len brble a tá sa pritom tak usilovne stará o obohacovanie ústavnoprávneho poznania. Pri dekriminalizácii trestnej činnosti sme sa dozvedeli, že dôvody na zrýchlené konanie si môže autor vymyslieť a sťažnosť Andreja Kisku na odňatie renty bude vkladom do štúdia o retroaktivite.
Originálnu úvahu (čítaj chrapúnsku nehoráznosť) Adama Lučanského, aby vláda smela lustrovať činnosť svojvoľne vybraných občianskych kolektívov, zatiaľ odložili, ale legislatívny pokus o zastrašovanie lekárov vo výpovediach je dôstojná náhrada.
Vláda zatlačila lekárov do defenzívy. 120 dní odporu nedajú, myslia si analytici Čítajte
Tá totiž naraz vytvára priestor na obmedzovanie základných ľudských práv v podobe nútených prác, ich odmietnutie kriminalizuje, vandrácky to obchádza podústavnou normou a ešte to celé robí v skrátenom režime.
Vláda sa síce chváli, že jej dielo je ústavne v poriadku, ale to bude musieť povedať až súd, najlepšie ústavný.
Áno, vláda pod hrozbou basy prikázala lekárom prácu už pod vedením Ivety Radičovej. Ibaže to robila prostredníctvom ústavnej kompetencie pri vyhlásenom núdzovom stave. Tomu sa súčasná vláda chce vyhnúť, a tak si novú kompetenciu načarbala do mimoriadnej situácie podľa zákona o civilnej obrane.
A to je aspoň trochu problém. Nejde totiž o ústavný zákon a venuje sa živelným pohromám, nešťastiam a haváriám, ktoré sú spôsobené vyššou mocou a/alebo sa nedali predvídať a musia sa riešiť hneď a zaraz. Patria tam požiar, záplava, možno aj pokazená tepláreň, čerstvo aj výskyt medveďa – ale výpovede lekárov?
O tých štát vie najneskôr od chvíle, keď ich podali a ich účinky nastanú najskôr o dva mesiace. Taká núdza ťažko napĺňa význam slova „mimoriadna“ a na tento typ problému už tu máme ústavný zákon o bezpečnosti štátu.
To je osobitne významné vzhľadom na následky v podobe obmedzenia ústavných práv, nehovoriac o trestnoprávnych následkoch v kombinácii s možnou retroaktivitou (keďže tie výpovede podali pred schválením zákona).
Platí, že tieto nuansy budú mať na samotnú krízu len minimálny vplyv, vláda si tento atómový bič na lekárov pripravila, aby ho nemusela použiť. Keby to totiž urobila, v skutočnosti by okrem iného povedala, že ona sama vlastnou nečinnosťou ohrozila zdravie občanov.
Situácia sa teda v jadre nemení, všetko majú v rukách lekári, ktorým stačí vydržať, keďže nie je sily, ktorá by ich za toto poslala do väzenia. Pre nás bude zaujímavé pozorovať, o čo a akými spôsobmi sa vláda pokúša a kedy jej to Ústavný súd rozšklbe.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO