Vlastník TikToku ByteDance plánuje v roku 2025 minúť 12 miliárd dolárov na čipy pre umelú inteligenciu
© The Financial Times Limited 2025.Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.
Vlastník TikToku, spoločnosť ByteDance, plánuje v tomto roku vynaložiť viac ako 12 miliárd dolárov na infraštruktúru umelej inteligencie. Spolieha sa na to, že najmodernejšia technológia mu prinesie nový rast, no zároveň je pod tlakom Washingtonu, aby v Spojených štátoch predal svoju populárnu aplikáciu na zdieľanie videí.
Nakupovať chce doma i v zámorí
Podľa dvoch osôb oboznámených s jej plánmi, spoločnosť so sídlom v Pekingu vyčlenila 40 miliárd renminbi (5,5 miliardy dolárov) na nákup čipov umelej inteligencie v Číne v roku 2025. To by znamenalo zdvojnásobenie sumy, ktorú minula v uplynulom roku. Skupina tiež plánuje investovať približne 6,8 miliardy dolárov v zámorí, aby posilnila svoje kapacity na trénovanie základných modelov pomocou pokročilých čipov Nvidia.
Približne 60 percent domácich objednávok spoločnosti ByteDance na polovodiče by išlo čínskym dodávateľom, ako sú Huawei a Cambricon. Zvyšok by sa podľa spomínaných zdrojov minul na čipy Nvidia, ktoré majú znížený výkon, aby sa zosúladili s americkými vývoznými reguláciami.
Peking dal čínskym technologickým spoločnostiam neformálne pokyny, aby nakupovali aspoň 30 percent svojich čipov od vlastných dodávateľov, dodali zdroje Financial Times. Zahraničné investície vo výške 6,8 miliardy dolárov boli v rozpočte vyčlenené na vybudovanie výpočtovej kapacity spoločnosti ByteDance v oblasti umelej inteligencie určenej na trénovanie modelov.
Táto investícia by mohla naraziť na problémy vyplývajúce z nedávno rozšírených amerických vývozných regulácií, ktorých cieľom je brániť čínskym spoločnostiam vo vytváraní citlivých technológií.
Trump nevylučuje clá
Táto snaha prichádza v čase, keď spoločnosť ByteDance čelí tlaku vo svojom hlavnom podnikaní v oblasti sociálnych médií. TikTok v nedeľu obnovil služby pre 170 miliónov amerických používateľov po tom, ako nastupujúci prezident Donald Trump prisľúbil, že voči spoločnostiam, ktoré distribuovali a hosťovali túto platformu, nevyvodí zodpovednosť za porušenie amerického zákona o predaji alebo zákaze tejto videoaplikácie.
Trump síce v pondelok podpísal výkonné nariadenie na zachovanie prevádzky TikToku na 75 dní, ale zároveň uviedol, že chce, aby v budúcnosti vlastnila 50 percent akcií TikToku americká spoločnosť. Trump povedal, že by mohol „určite“ uvaliť na Čínu clá, ak by odmietla dohodu.
Každá takáto transakcia by mohla ovplyvniť plány na primárnu verejnú ponuku akcií spoločnosti ByteDance, ktorá sa počas nedávneho programu spätného odkúpenia akcií sama ocenila na 300 miliárd dolárov. Spoločnosť zostavila svoj obrovský rozpočet na nákup grafických procesorov v roku 2025 ešte pred nedávnymi intervenciami v Spojených štátoch.
ByteDance je lídrom v umelej inteligencii
Spoločnosť ByteDance, ktorá sa pod vedením zakladateľa technologickej skupiny Zhanga Yiminga stala lídrom v čínskych pretekoch v umelej inteligencii. Zdvojnásobuje prostriedky na vybudovanie vlastnej infraštruktúry umelej inteligencie na trénovanie svojho základného modelu, ako aj na implementáciu funkcií umelej inteligencie na rôznych platformách.
Zvýšila výpočtovú kapacitu v juhovýchodnej Ázii, najmä v Malajzii. Hoci čínske spoločnosti majú od roku 2023 zakázané nakupovať čipy Nvidia mimo Spojených štátov, dokázali si zabezpečiť prístup k čipom prostredníctvom nájomných zmlúv s externými poskytovateľmi dátových centier, uviedli viacerí zasvätení ľudia z odvetvia.
Túto medzeru minulý týždeň odstránila odchádzajúca Bidenova vláda. Vydala nové pravidlá, podľa ktorých musí identita vlastníka aj prevádzkovateľa čipov prejsť preskúmaním. Trump by mohol zaujať iný postoj ku kontrole vývozu, no ak by sa tieto predpisy dôsledne uplatňovali, spoločnosti ByteDance by sťažili nákupy čipov v zahraničí viac ako kedykoľvek predtým.
Podľa jedného zo zdrojov Financial Times spoločnosť už tento rok uskutočnila veľké objednávky na vybudovanie zámorskej kapacity umelej inteligencie, napríklad prostredníctvom zmlúv o prenájme. Tá by mala postačovať na väčšinu potrieb spoločnosti v roku 2025, ale čo sa stane potom, zostáva neisté, dodal zdroj.
Populárny chatbot
O rozpočte spoločnosti ByteDance na nákupy čipov umelej inteligencie v zahraničí predtým informoval spravodajský portál The Information. Spoločnosť ByteDance v reakcii na správu FT uviedla: „Informácie z anonymných zdrojov o našom pláne sú nesprávne.“
Spoločnosť ByteDance čelí aj tlaku solventných lokálnych konkurentov, ako sú Baidu, Alibaba a Tencent, ktorí výrazne investujú do generatívnej umelej inteligencie. Spolu s týmito rivalmi presadzuje schopnejšie modely a znižuje náklady pre vývojárov.
Čínske spoločnosti musia ešte vybudovať kapacitu domácich dátových centier umelej inteligencie, aby podporili používanie aplikácií umelej inteligencie aj po vyškolení modelov. Spoločnosť ByteDance plánuje využívať väčšinu čínskych čipov umelej inteligencie – vrátane Ascend a Cambricon od Huawei – na úlohy „inferencie“, teda výpočty, ktoré vykonávajú veľké jazykové modely na generovanie odpovede na požiadavku.
Spoločnosť ByteDance vydala svojho chatbota Doubao v auguste 2023 a táto aplikácia sa podľa analytického webu Aicpb.com stala najpopulárnejšou aplikáciou AI v Číne. Doubao, čo v čínštine znamená „sedací vak“, malo v decembri 71 miliónov pravidelných mesačných aktívnych používateľov. OpenAI má 300 miliónov týždenných aktívnych používateľov na celom svete.
Vedú Microsoft a Amazon
Spoločnosť Nvidia podľa firemných dokumentov zaznamenala počas prvých troch štvrťrokov roka 2024 príjmy z Číny vrátane Hongkongu vo výške 11,6 miliardy dolárov, čo predstavuje približne 13 percent jej celosvetových príjmov.
Spoločnosť ByteDance je zďaleka najväčším klientom spoločnosti Nvidia v Číne. Materská spoločnosť TikToku môže pre čínske dátové centrá nakupovať len menej pokročilé čipy, ako napríklad H20 od spoločnosti Nvidia, špecializovanú a menej výkonnú verziu jej GPU, ktorá je prispôsobená tak, aby vyhovovala americkým reguláciám vývozu.
Podľa odhadov technologickej konzultačnej spoločnosti Omdia si v roku 2024 objednala približne 230-tisíc čipov Nvidia, väčšinou H20. Pre porovnanie, minulý rok kúpila spoločnosť Microsoft 485-tisíc pokročilejších čipov Hopper a 224-tisíc čipov získala spoločnosť Meta.
Podľa spoločnosti Omdia technologické spoločnosti na celom svete vynaložili v roku 2024 na servery odhadom 229 miliárd dolárov. Najvyššie boli kapitálové výdavky spoločnosti Microsoft vo výške 31 miliárd dolárov a spoločnosti Amazon vo výške 26 miliárd dolárov.
Doplňujúce informácie poskytli Ryan McMorrow v Pekingu aDemetri Sevastopulo vo Washingtone.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO