Vtáčia chrípka zasiahla našu najväčšiu farmu. Obchody vo veľkom sťahujú vajcia z pultov, ich cena vyletí (ekonomický výber)

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.

Obchody z pultov sťahujú vajcia, pred Vianocami to môže byť problém: Vo firme Novogal v Dvoroch nad Žitavou, ktorá je najväčším producentom vajec na Slovensku, sa objavila vtáčia chrípka. Ešte minulý týždeň o tom informoval portál Polnoinfo.sk.

Regionálna veterinárna a potravinová správa nariadila farme kompletnú likvidáciu sliepok, čo znamená, že musí utratiť až 400-tisíc kusov.

Ide o nepríjemnosť, ktorá prichádza v čase, keď s novými ohniskami vtáčej chrípky bojuje celá Európa. Výsledkom je už evidovaný výpadok vajec na pultoch obchodov a očakávaná vyššia cena, informuje portál Index.

Vajcia. Ilustračné foto.8fotiek v galérii Vajcia. Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/ Marjan Blan | @marjanblan

Kým ešte počas víkendu boli mnohé obchodné reťazce vajíčkami dobre zásobené, už v nedeľu sa objavili prvé výpadky, a to najmä v 10-kusových baleniach. Od víkendu sa dostupnosť tovaru v obchodných reťazcoch výrazne zhoršila a vo viacerých predajniach už dnes vajíčka zákazník nekúpi.

Únia hydinárov Slovenska odhaduje výpadok v trvaní približne štyroch mesiacov. Toľko totiž bude pravdepodobne trvať, kým sa chovateľom podarí obnoviť chov nosníc v Dvoroch nad Žitavou.

Podľa únie pôjde o výpadok v objeme zhruba 10 až 15 percent z celkovej produkcie slovenských vajíčok. „Ochorenie vtáčej chrípky tak pocítime nielen na množstve predávaných slovenských vajec, ale aj na znížení sebestačnosti v produkcii tejto komodity. V roku 2023 sme mali sebestačnosť v produkcii slovenských vajíčok na úrovni 89 percent,“ uvádza.

Hydinári zároveň potvrdzujú, že výpadok vajíčok sa bude nahrádzať produkciou zo zahraničia, čo je ďalším neželaným efektom vtáčej chrípky na Slovensku. Závislosť Slovenskej republiky od dovozu zahraničných potravín sa podľa nich bude naďalej prehlbovať.

Hydinári zatiaľ neozrejmili, do akej miery sa súčasná situácia odrazí na cene vajec. Významným faktorom bude podľa nich najmä situácia s vtáčou chrípkou v Európe a jej vývoj. Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje veľké zahraničné obchodné reťazce, však pre portál Index uviedol, že ak sa nepodarí stabilizovať objemy vajíčok na trhu aj za cenu dovozu zo zahraničia, môže to „nepriaznivo vplývať na cenu vajec“.

Cena 10-kusových vajec na maloobchodnom trhu8fotiek v galérii Cena 10-kusových vajec na maloobchodnom trhu Zdroj: ŠÚ SR/ČSOB

Nepríjemná situácia s vtáčou chrípkou navyše prichádza pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami, keď ceny vajec každoročne stúpnu v dôsledku vyššieho dopytu.

Zajímavost :  Minimálna mzda sa zvýši najviac v histórii. Čo ďalšie ešte ovplyvní?

Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša budú ceny potravín v najbližšom období okrem vtáčej chrípky ovplyvňovať aj faktory ako ohrozovanie čiernomorských potravinových prepravných trás zo strany Ruska či nevyspytateľné počasie ovplyvňované klimatickou zmenou.

Posledné údaje o vývoji svetového indexu cien potravín taktiež nedávajú nádej na skorú zmenu. Svetový index cien potravín organizácie FAO vzrástol v septembri najprudšie za rok a pol. Medzimesačne to na medzinárodných trhoch bolo zhruba o tri percentá. Potiahlo ho najmä zdraženie cukru o 10,4 percenta, obilnín o tri percentá, mliečnych výrobkov o 3,8 percenta, rastlinných olejov o 4,6 percenta a mierne sa zvýšil aj index cien mäsa.

„Naopak, v prospech zníženia by na domácom trhu mohol hrať faktor rastúcej konkurencie ako príchod nových hráčov na maloobchodný trh. Globálne faktory však budú veľmi pravdepodobne dominovať,“ dodáva Gábriš.

Vlastní jednu z najväčších víl v Bratislave, štátnemu Cargu nezaplatil za opravu rušňa: Meno bratislavského podnikateľa Ivana Líšku je pre slovenskú verejnosť neznáme, hoci dlhšie vlastnil známy skelet bývalého obchodného domu Prior v bratislavskom Ružinove, ktorý ľudia pre jeho vzhľad prezývali Hirošima.

Pohybuje sa aj v biznise so železničnou dopravou a jeden zo svojich rušňov si pred časom nechal opraviť v štátnej firme Cargo. Problém je v tom, že za zákazku dodnes nezaplatil a štátu tak jeho firma Yosaria Trains dlží státisíce eur.

Hoci má na krku obrovskú dlžobu, disponuje rozsiahlym majetkom. V lukratívnej okrajovej časti Bratislavy vlastní jednu z najväčšich víl. Tá je založená v práve jeho firmy Yosaria Trains.

Na otázky týkajúce sa jeho problematického biznisu však podnikateľ odpovedať nechcel. „Pýtate sa na veci, do ktorých vás nič nie je. Sú to moje osobné veci. My sme malá a poctivá firma, je zvláštne, že sa o nás zaujímate,“ uviedol Líška. Viac si môžete prečítať v článku kolegu Martina Turčeka.

Sme najchudobnejší z celej Európskej únie. Prečo sú Slováci na úplnom chvoste? Finančné bohatstvo Slovákov za posledné štyri roky značne utrpelo. Jednoducho povedané, od predpandemického obdobia sa naše finančné aktíva reálne zmenšili o deväť percent. V priemere tak čisté finančné bohatstvo (očistené od dlhov) dosiahlo vlani u nás 9 160 eur na jedného obyvateľa.

Peniaze Ilustračné foto8fotiek v galérii Peniaze Ilustračné foto Zdroj: Markus Spiske / Unsplash

Vyplýva to zo štúdie (Allianz Global Wealth Report) nadnárodnej poisťovacej spoločnosti Allianz. V rámci medzinárodného porovnávania sme sa zaradili na chvost krajín EÚ. Predbehli nás dokonca také krajiny ako Rumunsko či Bulharsko, kde priemerné finančné bohatstvo obyvateľa predstavovalo v minulom roku 9 440 eur, respektíve 16 400 eur.

Zajímavost :  Daňový raj aj problémový Ukrajinec. Čo sa skrýva za projektom zbrojovky v Sobranciach?

Kolega Martin Odkladal oslovil expertov a pýtal sa ich, aké sú dôvody našej chudoby a prečo Slováci nedokážu vyprodukovať viac bohatstva.

Dcéra veľkej slovenskej firmy má problém, mieri do konkurzu: Problémy významného zamestnávateľa na východe Slovenska pokračujú. Spoločnosť Bukóza Holding, pod ktorú patrí celulózka Bukocel neďaleko Vranova nad Topľou, sa nedávno pod vedením nového investora RIQ Investments vzdala energetickej divízie, ktorá zabezpečuje zásobovanie energie pre prevádzku.

Aktuálne Mestský súd Košice informoval o začatí konkurzu proti spoločnosti Bukóza Export-Import na návrh podnikateľa Maroša Kruľa, ktorý ju podal ako živnostník, informujú Hospodárske noviny. Podľa výročnej správy akciovky Bukóza Export-Import za rok 2022 patrí medzi najvýznamnejších dodávateľov drevnej hmoty.

Bukóza je pri Vranove už od roku 1955. Aké dopady má jej výroba na zdravie miestnych, hygiena nevie.8fotiek v galérii Bukóza je pri Vranove už od roku 1955. Aké dopady má jej výroba na zdravie miestnych, hygiena nevie. Zdroj: Aktuality.sk

„Situáciu aktuálne riešime, zatiaľ nemám bližšie informácie, až to celé vyhodnotíme, tak následne o podrobnostiach budeme informovať,“ zhrnul pre Hospodárske noviny šéf RIQ Investments Roman Staněk.

Video týždňa

Internetom sa šíri video Sochy slobody, ktorá je pri príležitosti blížiaceho sa Halloweenu zahalená do strašidelnej masky. Video je však výtvorom umelej inteligencie.

Číslo týždňa

Finančná hodnota aktív realitných fondov ku koncu júna 2024 dosiahla takmer 2,7 miliardy eur. Ide o historicky najvyššiu hodnotu objemu ich aktív.

Obrázok týždňa

Slovensko patrí v eurozóne medzi krajiny s drahšími spotrebiteľskými úvermi, ukázala nová analýza Národnej banky Slovenska. Kým v v auguste 2024 bola u nás priemerná úroková miera za nové úvery na spotrebu vo výške 9,8 percenta, v eurozóne výška ich priemernej úrokovej miery dosiahla 7,8 percenta.

Porovnanie úrokových sadzieb nových spotrebiteľských úverov v eurozóne (August 2024)8fotiek v galérii Porovnanie úrokových sadzieb nových spotrebiteľských úverov v eurozóne (August 2024) Zdroj: Národná banka Slovenska

Graf týždňa

Vizualizácia zobrazuje, kde medzinárodní spotrebitelia najradšej realizujú online nákupy.

Kde spotrebitelia najčastejšie nakupujú?8fotiek v galérii Kde spotrebitelia najčastejšie nakupujú? Zdroj: Visual Capitalist

Zahraničie

ČEZ kúpi za miliardy podiel v Rolls-Royce SMR, spolu vyvinú malý reaktor: Energetická spoločnosť ČEZ podpísala so spoločnosťou Rolls-Royce SMR strategickú spoluprácu na vývoji modulárnych reaktorov. V britskej firme kúpi zhruba 20-percentný podiel, za ktorý zaplatí jednotky miliárd korún. Prvý český modulárny reaktor by mal vzniknúť v prvej polovici 30. rokov v Temelíne, píše portál idnes.cz.

Zajímavost :  Nocujú aj na robotníckych ubytovniach. Študenti nemajú kde bývať, za krízu môže aj ministerstvo

Spolupráca počíta s tým, že ČEZ sa bude priamo podieľať na vývoji novej technológie modulárnych reaktorov aj na ich výrobe v globálnom meradle. Nepôjde tak iba o nákup či dodávku hotových zariadení.

Pomalá distribúcia proticovidových vakcín stála Austráliu miliardy dolárov: Austrália zaviedla počas covidovej pandémie jedny z najprísnejších obmedzení na svete. Na dva roky fakticky uzavrela svoje medzinárodné hranice a na celé mesiace utlmila život vo veľkých mestách.

Vyšetrovaním sa zistilo, že mnohé mestá boli opätovne otvorené „o niekoľko mesiacov neskôr“, ako mohli byť, čo podľa odhadov viedlo k „priamym ekonomickým nákladom“ najmenej 20 miliárd amerických dolárov.

mRNA vakcíny dokážu chorobám predchádzať aj ich liečiť.8fotiek v galérii mRNA vakcíny dokážu chorobám predchádzať aj ich liečiť. Zdroj: istock

„Tieto oneskorenia v obstarávaní nakoniec ovplyvnili načasovanie zavedenia vakcíny a predĺžili reštriktívne opatrenia v oblasti verejného zdravia, ktoré v tom čase platili už viac ako rok,“ uvádzajú vyšetrovatelia. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP. Viac si môžete prečítať aj na Aktuality.sk.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO