Výnosová křivka signalizuje propad trhů. Bitcoin v medvědí vlajce, akcie pokračují v růstu
Akcie mají za sebou druhý obchodní den agresivní cenové price action. Kdežto bitcoin sice pokračuje v růstu, ale podle mého názoru se spíše schyluje k dalšímu ponoru. Ostatně, je častým jevem, že když akciové trhy posilují, bitcoin se spíše drží zkrátka nebo dokonce klesá.
Akciové trhy sice zaznamenaly v druhé polovině prosince jisté otřesy, ale jinak pořád platí, že rok 2024 byl jako celek vskutku úspěšný. Nicméně americký akciový trh stoupá nepřetržitě od října 2022. Samozřejmě se odehrály nějaké zastávky, ale většinou nedošlo k významnějším poklesům. Je třeba se proto smířit s možností, že rok 2025 donese klidně hlubší poklesy.
Video: Bitcoin chystá průlom
Výnosová křivka signalizuje propad trhů
Výnosová křivka je již téměř celá napřímená. Prismatem spreadu 10letých a 2letých splatností je výnosovka definitivně napřímená. Proč nás to zajímá?
Dle zkušenosti z předešlých několika dekád, mnoho měsíců po napřímení došlo ke znatelné změně v ekonomické aktivitě k horšímu. Respektive růst ekonomiky alespoň výrazně zpomalil. Ekonomická recese byla ta horší varianta.
Dobře je to viditelné na vývoji dynamiky celkové míry nezaměstnanosti. Inverze výnosové křivky, to znamená záporný spread, dlouhodobě vskutku pěkně fungoval jako předstihový ukazatel pro pády na akciových trzích.
Dluhopisový trh je je považován za ten chytřejší trh, který je schopen zpozorovat případné ekonomické problémy mnohem dříve než ten akciový. Uvidíme však, zda to bude fungovat i tentokrát a pokud ne, budeme se muset ptát, co bylo tentokrát jinak.
Od ekonomické krize z roku 1929 čelily Spojené státy hlubší ekonomické recesi akorát po roce 2007. Tehdy technicky trvala 19 měsíců a akciový trh ztratil přes 51 %. Za nějakého 1,5 roku jde o dost hluboký pokles. Pamatujte, že poklesy kurzů mohou být relativně krátké, ale většinou jsou mnohem dynamičtější.
Každý investor si musí ujasnit, zda je jeho portfolio připravené na něco podobného. Pokud je portfolio složené víceméně jenom z rizikových aktiv, pokles tržní hodnoty portfolia může být mnohem hlubší než u celkového trhu. Když je ovšem investor na oplátku moc defenzivní a akciové trhy pořád porostou, logicky nezíská příliš vysoké výnosy.
Bitcoin v medvědí vlajce
Bitcoin se po tom výprasku z půli prosince víceméně pořád drží stranově. Stále probíhá odraz od 92 000 dolarů, díky čemuž jsme zpátky v blízkosti 100 000 dolarů, ale prozatím to smrdí na týdenním grafu medvědí vlajkou.
Jakmile dochází na trhu k většímu výprodeji, bývá z technického hlediska zvykem, že se podobně hluboký výprodej zopakuje. Takové vyvrcholení, které však posléze může skončit medvědí pastí. Protože začnou prodávat panikáři, kteří dostanou strach. Aby brzy na to nakupovali zase zpátky, když cena začne růst.
Cenové grafy se jednoduše vyvíjí v určitých vzorcích, které se dají do jisté míry předvídat. Nikdy ovšem nemáme jistotu ohledně budoucího vývoje, protože nemáme nadpřirozené schopnosti.
Závěrem: Extrémní chamtivost na bitcoinu
Sentiment se tolik nezměnil. Pořád cítím velkolepá očekávání, že bitcoin půjde na 200 000 dolarů, protože jej začne nakupovat Donald Trump. Zkrátka je hamižnost všudypřítomná. Tím neříkám, že bitcoin končí svou cestu na vyšší cenové vrcholy. Jenom je třeba si uvědomit, že trh v minulém roce dosáhl dalšího enormního zhodnocení.
Jaká je pak pravděpodobnost, že to zase zopakuje v roce 2025? Současné ceny jsou již natolik vysoké, že relativní zhodnocení bude spíše nižší.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO