Výpovede dali stovky lekárov na východe. Podľa odborára vláda šetrí na nich, nie na sebe

Začne im plynúť výpovedná doba.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Najprv podávali výpovede z nadčasov, teraz už výpovede z pracovného pomeru. Ku koncu októbra sa rozhodlo z 35 slovenských nemocníc odísť vyše 2 700 lekárov.

Desiatky lekárov dávajú výpovede aj v dvoch najväčších nemocniciach na východe. Od novembra im začne plynúť výpovedná doba.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Porušenie zmlúv

Lekári podávali hromadné výpovede aj v roku 2022 keď bol premiérom Eduard Heger (vtedy OĽaNO, teraz Demokrati). Medzi ôsmimi požiadavkami mali napríklad opatrenia pri vzdelávaní lekárov či financovaní nemocníc.

Problém pri dosiahnutí dohody bol však najmä v otázke platov a výsledkom rokovaní bolo memorandum.

Hlavným dôvodom, prečo dnes lekári podávajú výpovede je, že štvrtá vláda Roberta Fica (Smer) im nechce od budúceho roka zvýšiť platy tak, ako si to dohodli v memorande na konci roku 2022.

Naopak, v rámci konsolidačných opatrení chcela Ficova vláda obmedziť nárast platov zdravotníkov. Namiesto automatického zvyšovania miezd o 9,6 percenta navrhla, aby rástli len o tri percentá.

Neskôr minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) navrhol, aby sa po novom spomalenie valorizácie miezd dotklo len lekárov a navrhol 6,4 percenta. Sestrám a zdravotníckemu personálu by sa mali platy zvyšovať tak, ako to dohodli ešte za Hegera, teda o necelých desať percent.

Predseda Lekárskeho odborového zväzu Košice Peter Zimmermann hovorí, že vláda chce šetriť na lekároch, ale nie na sebe. „Nevidíme inú možnosť, ako im dať vedieť, že je to veľmi zlý krok. Je to porušenie všetkých zmlúv. Memorandum je zmluva s vládou Slovenskej republiky,“ hovorí.

Súvisiaci článok Lekársky odborár: Dolinková nemá našu dôveru, vláda porušila všetky zmluvy, ignoruje nás Čítajte 

Čo sa zmení v Košiciach

Vo štvrtok už poznal odborár Zimmermann definitívne číslo lekárov, ktorí podali výpovede z pracovného pomeru v štátnej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Na ukrajinskou frontu by mohli být přemístěni vysocí důstojníci KLDR

Zatiaľ čo v stredu hovoril o približne 270 lekároch, o deň nato sa k nim pridalo ďalších 60. „Finálne číslo výpovedí, ktoré sme dostali, je 330. Možno pribudnú ešte nejakí dvaja alebo traja, ale už sa to veľmi meniť nebude,“ povedal odborár.

Pre predstavu, v nemocnici pracuje približne 800 lekárov. Patria k nim aj tí, ktorí pracujú v administratíve či v laboratóriách. Odhadom je v košickej štátnej nemocnici 500 slúžiacich lekárov.

„Sme presvedčení, že pri tomto množstvo výpovedí bude zložité zabezpečiť prevádzku nemocnice. Zapojili sa všetky oddelenia, s výnimkou dvoch či troch,“ konštatuje odborár.

Myslí si, že na začiatku výpovednej lehoty sa pre chod nemocnice a pacientov veľa nezmení, otázne je skôr obdobie od ďalšieho mesiaca.

Dá sa podľa neho predpokladať, že sa bude posúvať na neskôr plánovaná zdravotná starostlivosť ako napríklad termíny operácií či diagnostické hospitalizácie.

Zimmermann hovorí aj o možnosti, že ku koncu decembra budú prepúšťať pacientov, ktorí sú schopní ísť domov, plánované hospitalizácie sa zastavia, nemocnica sa bude pripravovať na odchod lekárov a hospitalizovaní budú len naozaj veľmi akútni pacienti v ohrození života.

Podanú výpoveď môže lekár kedykoľvek stiahnuť, no problém by bol, ak by počas novembra a decembra nedošlo k dohode a lekári by výpovede nestiahli.

Výpovede dali aj v Prešove

V tretej najväčšej štátnej nemocnici na Slovensku, Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove, dostalo vedenie v stredu 184 výpovedí lekárov.

Zajímavost :  Posílit domácí výrobu léčiv. Podle Dvořáčka je Hospodářská strategie dobrým odrazovým můstkem

Ku koncu minulého roka ich nemocnica zamestnávala zhruba 500. Od novembra im začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota.

Podľa hovorkyne nemocnice Martiny Pavlikovej preto výpovede zatiaľ nijako neovplyvňujú chod nemocnice. Zo strany sestier nemá vedenie žiadne výpovede.

Výpovede doručili lekári aj vedeniu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Marketingová špecialistka Zuzana Baníková hovorí, že ide o 92 lekárov na všetkých odborných pracoviskách.

„Riaditeľstvo Detskej fakultnej nemocnice Košice pripravuje varianty na zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, ktoré predloží na posúdenie zriaďovateľovi,” uviedla.

Z Nemocnice Poprad konkrétny počet lekárskych výpovedí neuviedli.

Informovali, že vedenie nemocnice je v intenzívnom kontakte s ministerstvom zdravotníctva a robí všetko pre to, aby vzniknutá situácia nemala vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Zdravie pacienta je pre nás prvoradé, preto popri aktuálne realizovanej náročnej rekonštrukcii nášho zdravotníckeho zariadenia sústredíme všetky sily na zvládnutie tejto úlohy bez dopadu na pacientov,” odpovedali z popradskej nemocnice.

Prístup vlády

Výpovede sú podľa Zimmermanna jednoznačným odkazom lekárov vláde, že dohody sa musia dodržiavať.

Situácia s lekármi bola na začiatku októbra ešte taká, že vládni predstavitelia odborárov v podstate ignorovali.

S bývalou ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou (Hlas) sa síce odborári viackrát stretli, no po jej krokoch najmä v prospech finančných skupín už podľa Zimmermanna stratila ich dôveru.

Hovorí, že rokovania s ňou neprinášali žiadne výsledky, aj preto žiadali o stretnutie s Ficom.

„Odborári žiadali o stretnutie s premiérom, nakoľko memorandum bolo podpísané predsedom vlády a teda je legitímne chcieť jeho riešenie od premiéra. Pán premiér naďalej na nás nemá čas, ostatne sa vyjadril, že to nie je premiérska téma,“ konštatuje.

Čo bude ďalej

Opakovane sa odborári stretli aj s novým ministrom Šaškom, podľa Zimmermanna to však boli skôr informačné stretnutia ako rokovania.

Minister vraj opakovane súhlasil s ich požiadavkami, označil ich za legitímne, ale len čo prišla reč na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, nedostali podľa Zimmermanna žiadnu reálnu odpoveď.

Zajímavost :  Dobré ráno: Kauza AllatRa pokračuje. Zrazu stopli stíhanie a končia prokurátori

„Predpokladáme, že na ministerstve zdravotníctva čakajú, aké budú reálne počty výpovedí, ako vždy,“ dodal.

Šaško sa vyjadril, že sa bude pripravovať na všetky scenáre. „Budem rokovať s riaditeľmi nemocníc. Som pripravený rokovať o všetkom. U mňa je červená čiara, že stav verejných financií ma ďalej nepustí,” uviedol pre TASR.

Viackrát zopakoval, že nedopustí, aby bol slovenský pacient v neistote alebo ohrození. Verí, že s lekárskymi odborármi nakoniec dospejú k dohode.

Minister tiež povedal, že jediný ústupok, o ktorý odborárov žiadal, bolo prijatie kompromisu v otázke rastu ich platov.

„Pochopil som, že akékoľvek zmiernenie tohto tempa je jednoducho červenou čiarou a akékoľvek spomalenie rastu platov odmietajú.”

K téme sa vyjadroval aj minister financií Ladislav Kamenický, keď predstavoval konsolidačné opatrenia. Povedal, že lekári majú priemerný plat 4 898 eur a valorizácia o tri percentá prinesie každému lekárovi navyše 147 eur.

„To nie je žiadny malý plat. Myslím si, že zdravotníci na Slovensku už nie sú tak zle platení, ako sa hovorilo pred niekoľkými rokmi,“ povedal.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO