Výrobce krmiv Brit dostal pokutu. Zakazoval vyšší slevy
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil pokutu ve výši 120 121 000 korun české společnosti Vafo Praha za to, že prodejcům krmiv pro domácí zvířata diktovala, za jaké ceny mají prodávat její výrobky.
Jedná se už o pátý případ tohoto druhu narušení hospodářské soutěže, které antimonopolní úřad na českém trhu se zvířecími krmivy v poslední době odhalil.
Společnost Vafo podle zjištění úřadu od ledna 2013 do září 2021 „nutila své odběratele, aby při prodeji krmiv konečným spotřebitelům dodržovali jí stanovenou cenovou úroveň a neposkytovali spotřebitelům vyšší slevy. Dodržování těchto cen kontrolovala a prodejce, kteří prodávali levněji, vyzývala k navýšení cen na stanovenou úroveň. Prodejcům přitom hrozila sankcemi, které v případě nedodržování stanovených cen reálně uplatňoval,“ popisuje mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.
Tyto zakázané dohody antimonopolní úřad odhalil u téměř 30 odběratelů Vafo. Firma porušila nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale také unijní soutěžní právo.
Rodinný podnik Vafo Praha byl založen v roce 1994 v Chrášťanech u Prahy Františkem Bouškou, následně ho převzal jeho syn Pavel Bouška, 48. nejbohatší Čech podle žebříčku časopisu Forbes. Firma vyrábí a distribuuje několik značek krmiv pro psy a kočky. Mezi ně patří hlavně Brit Care, Carnilove, Petit nebo doplňky Canvit. Krmiva dodává velkoobchodním distributorům, pet food řetězcům, e-shopům, zverimexům i chovatelským stanicím. Sama působí v omezené míře i jako prodejce.
Rozhodnutí úřadu je už pravomocné. Pokuta podle Švandy mohla být výrazně vyšší, společnost Vafo ale při šetření spolupracovala a protisoutěžního jednání zanechala ještě před zahájením správního řízení. Odběratele mimo jiné informovala o tom, že mají svobodu v určování prodejní ceny.
V Česku chová psa nebo kočku každá druhá domácnost, protisoutěžní jednání tohoto typu tak dopadá na široké spektrum zákazníků, zdůraznil úřad. V poslední době už za podobné chování na trhu dostaly pokutu společnosti Dibaq (například značka krmiv Fitmin), Noviko (krmiva Vet Life a Farmina), Tenesco (například krmivo Calibra) nebo Euroben (krmiva Euroben či Optimal).
„Je tedy možno říci, že tímto protisoutěžním jednáním je postižen celý sektor a jeho negativní dopad je proto závažnější, neboť je omezena cenová soutěž u více značek. V případě společnosti Vafo se navíc jedná o nezanedbatelného hráče na trhu,“ podotýká mluvčí antimonopolního úřadu.
Sdílejte článek, než ho smažem
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO