Výše mzdy motivuje zaměstnance za prací dojíždět
Kvůli zdražování vychází řada domácností s financemi jen s obtížemi. Nejčastějším řešením situace je samozřejmě šetření, ale také úvahy o změně zaměstnání. Největší motivací pro změnu práce je výše mzdy.
Zdražování zpomaluje, ale náklady na žití jsou stále vysoké
Přestože spotřebitelské ceny nerostou tak výrazně jako v minulosti, jsou náklady na život pro mnoho lidí mnohem vyšší než v minulosti. Mezi nejdražší položky patří bydlení. Jde zejména o splátky hypoték, placení nájemného a ceny energií. Více se platí i za jídlo a pohonné hmoty. I když lidé šetří, omezují návštěvy restaurací, nákupy značkové kosmetiky a potravin a utrácí méně za oblečení, obuv nebo elektroniku, stále žijí s napjatým rozpočtem.
Kvůli vysokým nákladům na živobytí se mnoho osob dostává do svízelné situace, pokud musí nečekaně řešit větší jednorázovou investici. Jde například o pořízení nového elektrospotřebiče, který je nezbytný pro chod domácnosti, opravu auta, nákup školních pomůcek nebo placení kroužků dětem. Po dobrém zvážení finanční situace, může být řešením nečekaných výdajů online půjčka.
Co zvážit před tím, než se rozhodnete pro online nebankovní půjčku?
● Zda ji budete moci bez problémů splácet a kolik peněz ze svého rozpočtu můžete kvůli splácení postrádat. I po zaplacení půjčky by vám ve vašem finančním plánu měly zbýt peníze na úspory.
● Jaká online půjčka pro vás bude nejvýhodnější? Udělejte si průzkum trhu a zjistěte, jaké máte možnosti. Při výběru půjčky sleduje hodnotu RPSN, která vám ukazuje, kolik peněz za půjčku skutečně zaplatíte, a to včetně všech poplatků.
● Solidnost nebankovního poskytovatele online půjčky. Dobrým ukazatelem je jeho dlouhá historie na trhu, známé jméno, jasně sepsané smlouvy, dostupná zákaznická podpora nebo vysoké umístění v žebříčku Indexu odpovědného úvěrování, který vydává nezisková organizace Člověk v tísni.
Kromě půjčky se můžete rozhodnout i změnit zaměstnání nebo více šetřit. Ke změně zaměstnání nejvíce motivuje vyšší mzda.
Kdy se Češi rozhodují pro změnu zaměstnání a jaká kritéria jsou pro ně důležitá?
Agentura STEM/MARK uspořádala pro společnost Home Credit průzkum, který se týkal ochoty zaměstnanců se stěhovat za prací a motivací, které vedou ke změně zaměstnání. Průzkumu se účastnilo 507 respondentů ve věku od 18 do 64 let.
Z nasbíraných dat vyplynulo, že Češi nejsou příliš ochotní se kvůli práci stěhovat. Pokud by se k tomuto kroku rozhodli, je pro 28 % dotázaných největší motivací výše mzdy, náplň práce a atmosféra na pracovišti.
V loňském roce uvažovalo o změně zaměstnání 71 % Čechů. Novou práci hledali zejména přes zavedené weby s pracovními nabídkami. K pohovoru se ovšem dostavilo pouze 28 % z nich. Češi tedy o změně zaměstnání uvažují, ale pravděpodobně jim chybí odvaha. K úvahám o změně práce vedla 45 % dotázaných vyšší mzda. Obecně Češi očekávají nástupní plat v rozmezí 30 000 až 40 000 Kč. Polovina dotázaných uvedla, že by ocenila hybridní model práce, tedy kombinaci práce z domova a z kanceláře.