Výstavbu najväčšej priehrady na Hrone narušila povodeň. Vybudovali ju pre budúcu atómku
2. dec 2024 o 15:56 I
Zadržiava tri milióny kubíkov vody.
VEĽKÉ KOZMÁLOVCE, LEVICE. Vodné dielo Veľké Kozmálovce plní svoju úlohu už vyše tri desaťročia. Na dolnom Hrone postavili hať, ktorá vzdúva hladinu rieky. Vodu z nej odčerpáva elektráreň v Mochovciach.
Stavba chráni obyvateľov pred prípadnými povodňami, aké zažili napríklad v 70. rokoch. Rieka nestíhala odvádzať veľký prítok vody, vybrežila sa a zaplavila dediny v okolí. Starší ľudia si dones pamätajú, ako sa po uliciach plavili na loďkách.
Priehrada je vyhľadávaným miestom pre rybolov a relax. Ministerstvo vnútra ju ale eviduje ako možný zdroj ohrozenia. V nádrži sú približne tri milióny kubíkov vody. Ohrození by mohli byť obyvatelia Veľkých Kozmáloviec, Starého a Nového Tekova.
Kvôli atómke vysťahovali dedinu a postavili hať
Má plochu 63 hektárov, rozprestiera sa v katastroch Veľkých a Malých Kozmáloviec a mesta Tlmače.
Myšlienka výstavby najväčšej vodnej stavby na dolnom Hrone sa rodila dve desaťročia. Rozhodnutie padlo začiatkom 80. rokov. Prvotným zámerom bolo využitie vody v závlahovom systéme. Toto sa však nikdy nerealizovalo.
Plány zmenila ohlásená výstavba atómky a potreba veľkého množstva vody. Vzdušnou čiarou je vzdialená päť kilometrov, z priehrady vidieť chladiace veže.
„Táto vodná stavba je špecifická svojím účelom využitia, ktorým je primárne dodávka technologickej, chladiacej vody do Atómovej elektrárne Mochovce,“ vysvetľuje Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Pre výstavbu elektrárne bola vybraná lokalita dediny Mochovce. Posledné hody tu mali v októbri 1979. V roku 1981 sa kronika obce definitívne zatvorila, domovy muselo opustiť 177 rodín. Z dediny sa dodnes zachovali len kostol a cintorín.
Prvý mochovský blok dali do skúšobnej prevádzky v ranných hodinách 8. júna 1998 a o rok neskôr aj druhý blok.
Atómová elektráreň je z hľadiska chladenia jadrových reaktorov závislá výlučne na dodávke vody z Kozmáloviec. „V prípade vzniku havárie na vodnej stavbe by vodná stavba nebola schopná plniť predmetný účel, čo by mohlo mať veľmi negatívne hospodárske dôsledky,“ naznačuje hovorca význam hate.
Začína sa tu kanál Perec
Prípravné zemné práce na výstavbu vodného diela sa začali v júni roku 1981. Na mieste, kde je dnes priehrada s haťou, vyhĺbili stavbári obrovskú jamu. Vybudovali hradiacu konštrukciu pre hať s piliermi, odberné objekty pre mochovskú elektráreň, most a malú vodnú elektráreň.
Vznikol aj nový objekt pre napájanie vody z Hrona do kanála Perec, ktorý sa začína pod haťou. Dlhý je 53 kilometrov a pri Kameníne neďaleko Štúrova sa vlieva späť do Hrona. Vodou zásobuje priemysel aj vodné hospodárstvo v Leviciach, cez ktoré Perec tečie.
Počas výstavby, v roku 1988, potrápila stavebné čaty sila vody. Divoký Hron poškodil breh a s ním aj časť budúcej vodnej stavby.
„Štyri roky po schválení projektu a začatí výstavby stála v Hrone novučičká hať. Do skúšobnej, overovacej prevádzky ju pustili 30. augusta 1988,“ doplnil hovorca.
V nasledujúcom období bola stavba pod odborným dohľadom, či sa na nej nevyskytnú vady a technické nedostatky. Do trvalej prevádzky vodnú stavbu Hať Veľké Kozmálovce uviedli v júni 1994.
Rýchle člny na vode
Priehrada bola v minulosti miestom významného podujatia. V júni 1993 sem prišli tímy aj priaznivci rýchlych člnov z celej krajiny. Konali sa majstrovstvá Slovenska motorových člnov.
Súťažné tímy so stanmi, prívesmi, karavanmi a autobusmi s dielňami obsadili polostrov pri moste v dolnej časti Tlmáč. Rozložení boli aj na brehoch.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO