Z tatranského tigra mŕtva ryba na Dunaji. V Košiciach protestovali tisícky ľudí
Dosť bolo Fica!, skandoval dav.
Protestné zhromaždenie v Košiciach. Autor: Korzár/Katarína Gécziová
KOŠICE. Do centra Košíc prišlo približne desaťtisíc ľudí na zhromaždenie s názvom Spájame sa proti zlu.
Pod týmto názvom organizuje občianske združenie Mier Ukrajine protesty spolu s ďalšími občianskymi iniciatívami a mestami doma aj v zahraničí.
Kým vo viac ako 20 slovenských mestách sa zhromaždenia uskutočnia v piatok podvečer, v Košiciach sa ľudia zišli vo štvrtok po 18. hodine na námestí pri Dolnej bráne.
Podujatie sprevádzala zvýšená koncentrácia mestských aj štátnych policajtov.
Organizátori zdôrazňujú, že ide o občianske protesty. „Ľudia nechodia na námestia kvôli opozícii, ale preto, lebo sa už nedokážu nečinne pozerať, kam ťahá Slovensko štvrtá vláda Roberta Fica. Nechcú si nechať zničiť európsku budúcnosť.“
Košice sa nemohli pridať k piatkovým protestom, pretože pódium pri Štátnej vedeckej knižnici je už na tento dátum obsadené. Podľa magistrátu si ho na tento čas zarezervovalo iné občianske združenie pre svoje cirkevné podujatie.
Občiansky apel
„Spravili ste z tatranského tigra mŕtvu rybu na Dunaji,“ uvádza jeden z množstva transparentov.
Organizátori košickej akcie pozvali na pódium konzervatívnejšie aj liberálnejšie zmýšľajúcich rečníkov, poukázali tým na potrebu spájania.
„Neskočíme na snahu Roberta Fica rozdeliť nás na dva nezmieriteľné tábory. Všetci Slováci totiž túžia po krajine, kde vládne spravodlivosť, kde sa nekradne a kde sa politici starajú o dobro krajiny a nie o svoje vlastné vrecká a beztrestnosť. Zhromaždenie je zároveň občianskym apelom na spájanie a spoluprácu demokratických opozičných strán,“ tvrdia organizátori.
Krátko pred osemnástou sa pri Dolnej bráne zhromaždili tisíce ľudí. Viacerí prišli s transparentmi s popismi „Dosť agresii“, „Žeby si pukol“, „Pár trapkov nám nebude kaziť život“ alebo vo východniarskom dialekte „Co ši o tebe myšli tvoja mamka?!“.
„Som rád, že ste prišli ukázať, že Slováci stoja na správnej strane dejín,“ uviedol jeden z organizátorov na úvod podujatia.
Zároveň požiadal dav ľudí, aby sa nezapájali a nepokúšali sa riešiť konflikty, ktoré by sa niekto mohol pokúšať vyvolať. V takom prípade mali účastníci zhromaždenia rovno kontaktovať prítomných policajtov.
„Je možné, že medzi nami budú aj nejakí provokatéri. Počítame s týmito stratégiami. Vláda čaká na jediný chybný krok z našej strany. Nenechajme sa vyprovokovať, nedávajme im muníciu a ukážme im, že sme lepší ako oni.“
Zázračná premena mladého komunistu
Zhromaždeným sa najprv prihovoril Igor Kupec, ktorý je turistickým sprievodcom, umelcom aj miestnym poslancom.
Začal tým, ako v roku 2004 ako mladý študent prišiel do Prahy, o Slovensku sa hovorilo ako o tatranskom tigrovi – ako o úspešnej krajine, ktorá sa rýchlo mení k lepšiemu a prosperuje.
„Počúval som na Slovensko chvály a komplimenty od svojich českých aj poľských spolužiakov. Pre našich susedov sme boli vzorom. No a potom sa zjavil on. Mladý komunista, ktorý sa zázračne zmenil na demokrata. Bojoval proti Mečiarovi, aby s ním zakrátko zložil spoločnú vládu. Najprv strašil Rómami, potom kotlebovcami, ktorých neskôr podporoval. Najprv ateista, potom birmovaný kresťan. Keď sa mu to hodilo, videl nás v jadre Únie, a teraz nás ženie do Ruska. Robert Fico – človek, ktorého slovo neváži nič.“
Píše sa rok 2025. Kupec hovorí, že Česi sa od nás dištancujú, zo Slovenska ušlo do západnej Európy vyše 300-tisíc ľudí, milión je ohrozených chudobou.
„Sme neznesiteľne drahá krajina a podľa Global Wealth Report sme oficiálne najchudobnejší národ EÚ. Gratulujem, pán Fico! Výsledky hovoria o vašej práci. Ste najhorší európsky politik. Autoritársky Orbán je aspoň schopný efektívne čerpať európske fondy a niečo za ne vo svojej krajine postaviť. To, čo ma však desí ešte viac, než ožobračená krajina, je to, že ste svojou žlčou a nenávisťou rozdelili Slovákov na dva zdanlivo nezmieriteľné tábory. Konzervatívci a liberáli.“
(Korzár/Jana Ogurčáková)
Výzva k diskusii
Kupec to odmieta s tým, že nejde o konkurenčné kluby, ale robotníkov pracujúcich na tej istej stavbe. Zdravá spoločnosť podľa neho potrebuje obe tieto sily, aby sme predchádzali extrémom.
„Bavme sa spolu. Zaslepených extrémistov je na každej strane len maličké percento. Bavme sa spolu o každom ďalšom kroku, ktorý ako spoločnosť spravíme, avšak držme si celý čas na pamäti – že si nie sme nepriateľmi. Našimi nepriateľmi sú tí, čo kradnú, vraždia, kopú do obetí vojny, šíria zlo a nenávisť, tí, ktorí volajú pravdu lžou a lož pravdou. Tí nás potrebujú rozdeliť. A proti tým dnes protestujeme!“
Aj keď tento protest zorganizovali ako občiansky, organizátori pozvali k Štátnej vedeckej knižnici zástupcov demokratických politických strán. Prítomných Kupec nabádal, aby im kládli otázky, pretože kľúč k zmene majú v rukách oni.
„Z mojej strany by som chcel apelovať na to, aby ste začali viac spolupracovať alebo sa spájať. Každý máte svoje silné stránky a slabosti, vzájomne sa potrebujete. A ak si niečo slovenský národ naozaj želá, tak je to vaša jednota. Ukážte nám, občanom, že to dokážete, ukážte nám, že politicky porazíte mafiu, ktorá nám vládne!“
Pozval ich Fico
Po Kupcovom príhovore sa protestný pochod vydal okolo Hlavnej ulice. Dav zaplnil obe strany centra. Ľudia skandovali: „Dosť bolo Fica“, „Chceme slušnú vládu“, „Slovensko si nedáme“.
K desaťtisícovému davu sa spontánne pridávali aj okoloidúci. „Tisíce ľudí pozval na námestia Fico,“ hovoria organizátori prekvapení z masívnej účasti. Podľa niektorých odhadov prišlo na košická Hlavnú približne 10-tisíc ľudí.
„Keď toto uvidí Brat za brata, tak si to rozmyslí, ako to bude s tými partizánskymi bunkami,“ hovoria organizátori.
Po návrate na Dolnú bránu sa účastníkom prihovorili traja rečníci.
Ochrana prírody nemá byť politická
Veronika Straková vystúpila na pódiu ako prvá. Pôsobila v Múzeu Betliar a na hrade Krásna Hôrka. Ako pracovníčku Národného parku Slovenský kras ju za terajšej vlády prepustili pre nadbytočnosť.
Prečítala spoločnú výzvu ochranárov. „Bohatstvo našich lesov, riek a hôr nie je samozrejmosťou. Súčasné vedenie rezortu životného prostredia si zobralo za svoj cieľ zničiť mnoho dôležitých pilierov, na ktorých je postavená ochrana prírody.“
Východniari opäť vyjdú na námestia. Nepáči sa im, kam Ficova vláda ťahá Slovensko Čítajte
Uviedla, že ochrana prírody prestala byť odborná, „prijímané rozhodnutia sú čisto politické“. Skonštatovala, že sa zo štátnych úradov prepúšťajú odborníci a dosadzujú tam ľudí úslužných politikom.
„Vedenie ministerstva životného prostredia je nekompetentné, rozmáha sa papalášizmus, rodinkárstvo, lietanie na vrtuľníku, jazda na štvorkolkách a rôzne iné zábavy.“
Komentovala aj situáciu v kultúre. Kritizovala nástup riaditeľky Andrei Predajňovej do Múzea Betliar. „Rozmáha sa nekompetentnosť. Netušíme, čo sa bude diať ďalej s hradom Krásna Hôrka, či bude vôbec Múzeum Betliar ďalej múzeom, nepozná svoju budúcnosť.“
Študentom želá nudnú vládu
Vystúpila aj Eva Wolfová, gymnaziálna učiteľka dejepisu a občianskej náuky. Svoje vystúpenie zostavila ako prianie pre svojich študentov.
„Úplne prvé, čo želám študentom, je, aby sme zažili nudné voľby, keď sa nebudeme báť o demokraciu, o západné smerovanie Slovenska. Želám im nudného premiéra, žiadneho charizmatického lídra, lebo to sú zvyčajne psychopati. Želám im obyčajného demokrata, ktorý nebude trpieť paranojou a nadávať občanom a psychiatri nebudú musieť písať listy.“
Študentom popriala plný parlament poslancov, ktorí vedia, že ich džob je prijímať zákony a nie robiť reality šou.
„Mojim študentom želám nudnú vládu plnú byrokratov a úradníkov a budú si robiť svoju prácu. A nepotrebujem vedieť ich mená. A o školstve a zdravotníctve nebudú hovoriť len pred voľbami.“
Popriala im tiež nudnú zahraničnú politiku. „Že všetci patríme do Európskej únie, že budeme vedieť, že Ukrajina je obeť a Rusko je agresor a nebude o tom žiadna diskusia. A náš premiér si nebude podávať ruky s diktátormi.“
Zaželala si tiež, aby si Slováci volili politikov, ktorým 18-roční budú môcť podať ruku. „Budú chvíle, keď sa nám to bude zdať márne, ale nevzdávajme to. Útlak je len maska strachu.“
Košické zhromaždenie ukončili účastníci slovenskou hymnou. Držali pritom v rukách rozsvietené mobily. Organizátori ich vyzvali, aby sa potom pokojne rozišli domov.
(Korzár/Jana Ogurčáková)
Texty o krokoch vlády a protestoch nezamykáme
Aj pre vážnosť situácie sme sa v denníku SME rozhodli v najbližšom čase nezamykať články a komentáre, ktoré vám prinášajú podrobné informácie o spoločenskom dianí, o krokoch vlády a nenásilných protestoch.
Ďakujem, že nás čítate, dôverujete nám a našu prácu podporujete. Môžete to urobiť aj kúpou predplatného.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO