Za dvadsať rokov pribudlo 50-tisíc nájomných bytov, no overenému systému dochádza dych

Mestá strácajú záujem o nájomné bývanie.

BRATISLAVA. Ficova vláda sa stále nevzdala ambície dotiahnuť do konca projekt Kollárových nájomných bytov. Pritom overený a dlhé roky funkčný mechanizmus, keď nájomné byty stavajú mestá a obce, zatiaľ upadá.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Samosprávy byty stavajú pomocou kombinácie dotácií z ministerstva dopravy a výhodných úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Takto pribúdalo zhruba 1 500 nových nájomných bytov ročne. Od roku 2000 tak obce a mestá postavili dohromady okolo 50-tisíc bytov.

Tempo výstavby nových bytov však teraz prudko kleslo.

Kým v roku 2021 sa z dotácií ministerstva dopravy financovala výstavba 1 313 nových nájomných bytov, o rok neskôr to bola polovica (673) a minulý rok už len niečo viac ako tretina (473 bytov).

Pokles si uvedomuje aj ministerstvo dopravy. Hovorí, že má vyčlenených dosť peňazí, lenže medzi mestami poklesol záujem o dotácie.

„Všetkým predloženým a vyhovujúcim žiadostiam bola poskytnutá dotácia,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Petra Poláčiková.

Dáta, ktoré denník SME zozbieral, skutočne ukazujú, že poklesol objem požadovaných financií. V roku 2021 žiadali mestá a obce na nové nájomné byty 32 miliónov eur, minulý rok už len necelých 15 miliónov eur. Ďalšie peniaze sa ešte bežne žiadajú aj na obstaranie technickej vybavenosti či pozemky, ale tieto sumy tu neuvádzame.

Zajímavost :  Vady v rozhodnutí o stížnostech kvůli vrahovi z fakulty? Je je jich hned několik

Pokles nie je až taký prekvapujúci. Samosprávy boli v posledných rokoch v zlej finančnej kondícii.

Matovičov rodinný balíček a ďalšie vládne opatrenia im ukrojili z príjmov, vysoká inflácia či energetická kríza im zase zvyšovala výdavky. Dnes sú preto menej odhodlané púšťať sa do riskantných projektov, akými môže byť aj nové nájomné bývanie.

Súvisiaci článok Kollárove byty zamrzli. Už aj Fico hovorí, že eurokomisia ich v tejto podobe odmieta Čítajte 

Posledné rozbehnuté projekty výstavby sa totiž nečakane predražili po tom, čo náhle prudko stúpli ceny stavebných materiálov. Štátny fond rozvoja bývania na to zareagoval tým, že dodatočne samosprávam odklepol zvýšenie podpory pre ich projekty.

Kristína Starosta z fondu tvrdí, že obce a mestá žiadajú o zhruba toľko prostriedkov ako v minulosti. Dopyt samospráv teda podľa nej neklesol. Lenže časť týchto prostriedkov tvorí dofinancovanie už rozbehnutých projektov.

Ak sa pozrieme len na štatistiku nových podporených bytov, vidíme tam podobný pokles ako pri dotáciách ministerstva dopravy. Dôvod, prečo sa mierne líši počet bytov podporených dotáciou a úverom z fondu je, že nie všetky projekty získali aj dotáciu aj úver.

Problémy robí aj štát

Samosprávy priznávajú, že sú v zložitej finančnej situácii, no zároveň upozorňujú, že aj štát má čo zlepšovať. „Pre rozvoj nájomného bývania na Slovensku neboli doteraz vytvorené dostatočne motivačné podmienky,“ hovorí Daniela Piršelová z Únie miest Slovenska.

Mestá sa napríklad sťažujú na nízko nastavené limity dotácií aj úverov. Od roku 2021 sa pritom limity zvyšovali už trikrát, celkovo o 40 percent.

Zajímavost :  Seminář „Kontrola zahraničního obchodu s vojenským materiálem“

Problém je aj náročná byrokracia a rôzne špecifické prekážky – napríklad, že žiadosti o dotácie môžu byť podávané vždy len v období od januára do mája.

Prekáža im aj nutnosť ručiť za úvery inou nehnuteľnosťou či bankovou zárukou, ktorá môže byť drahá.

Súvisiaci článok Ani kontrolóri nezistili, čo robí agentúra, ktorú založili Kollár s Holým Čítajte 

V Bratislave zase navrhujú zavedenie finančnej pomoci pre najchudobnejšie domácnosti, pre ktoré môže byť aj nižšie regulované nájomné v mestských bytoch stále príliš vysoké.

V Trenčíne majú problém s neplatičmi, čo ich odrádza od nových projektov. Celkový dlh na nájomnom je tam 67-tisíc eur a to majú len okolo 200 bytov. Riešenie vidia v tom, že by sa upravili kritériá, kto môže v mestských nájomných bytoch bývať.

Byty postavené z dotácií ministerstva dopravy sú totiž určené predovšetkým pre nízkopríjmové domácnosti, no niektoré samosprávy by chceli byty skôr prideľovať učiteľom či policajtom, pretože ide v ich mestách o nedostatkové profesie.

Mestá tiež majú často problém aj s nedostatkom voľných pozemkov na novú výstavbu.

Viac peňazí

Dlhodobo bol tiež problém v tom, že nájomné v starých bytoch bolo nastavené príliš nízko a nestačilo ani na pokrytie základnej prevádzky týchto bytov. Známy bol prípad bývalej poslankyne Moniky Kozelovej, ktorá platila v Bratislave nájomné iba 36 eur bez energií.

Ceny donedávna nastavovalo ministerstvo financií, no táto kompetencia už prešla na ministerstvo dopravy. To pripravilo novú vyhlášku, ktorá by mala začať platiť od budúceho roka.

Zajímavost :  Spustenie očkovania v lekárňach by farmaceutom umožnilo nové vzdelávanie. Posledné slovo má vláda

Ministerstvo dopravy aj fond hovoria, že rozvoj verejného nájomného bývania je pre nich stále prioritou. Do pripomienkového konania teraz poslali novelu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania.

Podľa aktuálneho stavu počtu žiadostí o dotáciu by mohol tento rok počet nových podporených bytov o niečo stúpnuť, aj keď od počtu 1 500 bytov to bude stále ďaleko.

Ministerstvo dopravy navyše počíta pre tento program na ďalšie roky s nezmeneným rozpočtom 20 miliónov eur. Lenže po tom, ako sa zvýšili limity na obstarávanie, už samosprávy budú schopné za rovnakú sumu postaviť menej bytov.

Aby sa mohli mestá a obce vrátiť k pôvodnému tempu výstavby, štát bude musieť nájsť na program viac financií.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO