Za ultralacným ruským diskontom, ktorý má namierené aj na Slovensko, sa vynárajú záhadné sankcionované osoby (ekonomický výber)

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Nejasná vlastnícka štruktúra ruského reťazca Mere: V čase, keď väčšina supermarketov láka zákazníkov lesklými regálmi a pompéznou reklamou, ruský reťazec Mere si zvolil úplne odlišnú cestu. Predstavte si obrovskú halu pripomínajúcu industriálny sklad, kde palety tovaru vytvárajú labyrint možností pre lovcov najnižších cien. Nad vchodom svieti jednoduché logo a sľub, ktorý priťahuje čoraz viac Čechov: „Mere – Nízke ceny každý deň“.

Tento unikátny koncept, ktorý dobyl ruský trh, sa postupne zakoreňuje aj v srdci Európy. V Česku sa chystá už piata predajňa, tentokrát v Ústí nad Labem. Stratégia je jasná – Mere cieli na oblasti, kde ľudia zápasia s napätým rodinným rozpočtom. Niet divu, že prvá predajňa v roku 2019 zapustila korene práve v Moste.

O tom, že by mal tento diskontný predajca prísť aj na Slovensko, sa špekuluje už dlhšie. Prvé predajne sa mali na našom trhu otvoriť ešte koncom predminulého roka. Redakcia Aktuality.sk však odhalila, že plány spoločnosti u nás narazili a ohlasovaná expanzia dostala zatiaľ stopku.

Ako však najnovšie ukázal český portál Pagenotfound.cz, za reťazcom Mere je celkom neprehľadná vlastnícka štruktúra so sankcionovanými osobami v pozadí. Hlavnými postavami sú bratia Sergej a Andrej Shnajderovci, ktorí sa vyhýbajú médiám a chránia si svoje súkromie.

V českej štruktúre figuruje aj ich otec Ivan Schnaider, pričom rozdielny prepis mien v registroch komplikuje identifikáciu skutočných vlastníkov. Kyjev v roku 2021 uvalil na zakladateľov Mere sankcie a do konca roka 2024 ich dvakrát potvrdil. Na sankčnom zozname sú tak obaja bratia aj ich otec.

Českú sieť zastrešuje firma Torgretail CZ. Krátko po ruskej invázii na Ukrajinu previedol majoritný vlastník Sergej Shnajder svoj 75-percentný podiel na Annu Shnajder. Tá si najprv uvádzala bydlisko v Moskve, neskôr začala pre české úrady udávať budapeštiansku adresu – v skutočnosti ide o hotelový apartmán na krátkodobý prenájom.

Anna Shnajder figuruje spolu so Sergejom a Andrejom aj v ďalších mutáciách firmy Torgretail určených na expanziu do iných krajín. Podľa správ portálu The Bell spoločnosť využíva na platby kryptomeny, čo je trend rozšírený medzi ruskými firmami po začiatku vojny.

Napriek kontroverznej vlastníckej štruktúre sa Mere v Česku darí. V roku 2023 zdvojnásobil tržby na 193 miliónov korún.

Zatiaľ čo v Británii expanzia stroskotala a v Pobaltí musela firma zmeniť značku na My Price kvôli protestom, v Česku čelí minimálnej kritike. Manažment na otázky o sankciách a vlastníckej štruktúre reaguje vyhýbavo, označujúc údaje z oficiálnych registrov za „špekulácie a neoverené dáta“.

Podľa našich informácií sa zaseknutá expanzia Mere na náš trh dala do pohybu. Firma momentálne hľadá vhodné lokality na západnom Slovensku a v okolí hlavného mesta.

Nielen kataster, ale aj pošta má problémy so svojimi službami: Slovenská pošta na pobočkách v Bardejove hlási výpadok, nefungujú počítače, zásielky sa nedajú poslať ani vybrať. Takto upozornilo na problém na poštových pobočkách východoslovenské médium Ahoj Bardejov na sociálnej sieti. Podľa informácií Aktualit.sk mali v pondelok popoludní problém na pošte aj klienti na pobočkách v mnohých mestách v rámci Slovenska.

Čitateľ Aktualít z Krakovian v okrese Piešťany tvrdí, že v obci má pobočka pošty tak či tak len skrátenú trojhodinovú dennú otváraciu dobu a dnes 13. januára 2025 bola zatvorená „z technických príčin“. „Podľa informácii z obce pre nefunkčné počitače,“ doplnil čitateľ.

K situácii sa medzičasom vyjadrila aj samotná spoločnosť. „Slovenská pošta informuje klientov, že z dôvodu aktualizácie informačných systémov môže dochádzať k dočasnému spomaleniu pri vybavovaní zásielok,“ ubezpečila pošta verejnosť v pondelok popoludní. Viac sa dočítate v článku kolegu Jána Debnára.

Český gigant na kuchynskom trhu zakopol na Slovensku: Keď sa povie kuchyne v Česku, mnohým napadne práve meno Oresi. Táto značka si tam vybudovala impérium a roky kraľovala vo svojom segmente. No ako sa ukázalo, úspešný recept z domáceho trhu sa nedá vždy jednoducho preklopiť cez hranice.

Slovenská kapitola príbehu Oresi sa začala v júli 2009 s veľkými ambíciami. Načasovanie však nemohlo byť horšie – krajina sa zmietala v chaose globálnej finančnej krízy, realitný trh zamrzol a developeri škrtali projekty jeden za druhým. Napriek tomu sa zdalo, že Oresi dokáže vzdorovať nepriazni osudu. Za dva roky otvorili jedenásť showroomov, prevažne v lukratívnych obchodných centrách, a nadviazali sľubné partnerstvá s developermi.

No zdanie často klame. Ako totiž píše portál Sme.sk, dnes je slovenská odnož Oresi v troskách, zanecháva za sebou spúšť v podobe státisícových dlhov a sklamaných obchodných partnerov. Paradoxom zostáva, že značka akoby žila svojím druhým životom – jej webstránka naďalej láka zákazníkov, tentokrát však do predajní iných firiem.

Číslo týždňa

Rast reálnych miezd dosiahlo 7 z 10 odvetví, pohyboval sa v rozpätí od 1,1 percenta v informáciách a komunikácii do 6,2 percenta v ubytovaní. Výraznejšie, nad 5 percent, rástli aj mzdy v maloobchode. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR za mesiac november.

Graf týždňa

Aktuálne cena zemného plynu na európskom trhu dosahuje 48,3 eura za MWh. Aj keď za posledné dni táto komodita zdražela, naďalej je pod 12-mesačným maximom zo začiatku janurára 2025, keď presiahla 50-eurovú hranicu.

Cena zemného plynu2fotky v galérii Cena zemného plynu Zdroj: Tradingview.com

Video týždňa

Nielen na Slovensku či v Európe existujú nekompetentní politici vo vrcholových funkciách. Pozrite si video starostky Los Angeles, ako odmieta odpovedať novinárovi televízie Sky News po tom, ako toto mesto neúspešne bojuje s požiarmi, ktoré napáchali obrovské škody.

Zahraničie

The Moscow Times: V týchto dňoch sa viacero našich koaličných politikov vybralo do Ruska, aby nám priniesli pozitívne správy z tejto krajiny. Andrej Danko či Tibor Gašpar sa snažia podhodiť svojim voličom, ako je v Moskve všetko v poriadku a protiruské sankcie skôr škodia nám. Lenže realita je úplne iná. Stačí si prečítať samotné ruské médiá a zistíte, ako tamojšia ekonomika trpí. Dôkazom toho je plynárenský gigant Gazprom, ktorý možno čoskoro prepustí približne 1 600 manažérov v snahe znížiť mzdové náklady.

Informovali o tom v pondelok petrohradské médiá s odvolaním sa na list člena predstavenstva generálnemu riaditeľovi spoločnosti Alexejovi Millerovi. Návrh prichádza v čase, keď Gazprom čelí prudkému vojnovému poklesu, keďže jeho obchod s plynom do Európy – kedysi jeho hlavný trh – sa zrútil po ruskej invázii na Ukrajinu. V roku 2023 vykázal Gazprom prvú čistú ročnú stratu od roku 1999.

Jelena Iljuchinová, podpredsedníčka správnej rady Gazpromu, v liste Millerovi z 23. decembra zdôraznila, že počet riadiacich pracovníkov spoločnosti v jej petrohradskom sídle sa za posledné dve desaťročia zvýšil na viac ako 4 100 ľudí.

Podľa listu, ktorý zverejnil miestny spravodajský portál 47news.ru, výdavky na mzdy v ústredí Gazpromu predstavujú viac ako 50 miliárd rubľov (486 miliónov dolárov). Iľjuchinová navrhla znížiť počet manažérov na 2 500 a vyzvala na predloženie „optimalizačných“ návrhov Millerovi do 15. februára. Podpredseda predstavenstva Gazpromu Sergej Kuprijanov pre Forbes Russia potvrdil pravosť listu, ale odmietol poskytnúť ďalšie komentáre.

Seznamspravy.cz: „Berú nám slobodu slova. Nie sme predsa Severná Kórea,“ cituje portál Seznamspravy.cz rozhorčenú Carolinu Florezovú, floridskú influencerku, ktorej život sa môže od 19. januára 2025 dramaticky zmeniť. Amerika sa totiž chystá zakázať Tiktok, sociálnu sieť s vyše 170 miliónmi amerických používateľov.

Pre Carolinu, ktorá si vďaka videám o cestovaní vybudovala stabilný príjem, to môže znamenať koniec podnikania. A nie je sama – Tiktok je digitálny fenomén, na ktorom jeho používatelia trávia v priemere 76 minút denne, a používa ho šesť z desiatich amerických tínedžerov.

Čo robí Tiktok takým výnimočným? Na rozdiel od Facebooku či Instagramu, kde sledujete primárne priateľov, Tiktok využíva sofistikovaný algoritmus, ktorý sa učí z každej milisekundy vašej pozornosti. Je to ako digitálny someliér, ktorý presne vie, aký obsah vám zachutí.

Teraz tento fenomén čelí svojej najväčšej výzve. Najvyšší súd USA rozhoduje o jeho osude, pričom v stávke nie je len budúcnosť jednej aplikácie, ale možno aj celého digitálneho priestoru v USA.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO