Zahraničné múzeá píšu Niňajovi do SNG a hrozia odstúpením od spolupráce
8. jan 2025 o 17:08 I
Riešia, či sa vôbec uskutoční marcová spoločná výstava.
BRATISLAVA. O Slovenskej národnej galérii, s ktorou dosiaľ spolupracovali roky, teraz píšu ako o inštitúcii, ktorá sa zrejme dostala do „alarmujúcej situácie“, s „vážnym nedostatkom stability a odbornosti najvyššieho vedenia“ a pre opakujúce sa výmeny vo vedení a hroziaci hromadný odchod odborníkov vyjadrujú „veľké obavy“.
Len počas decembra sa ozvali tri zahraničné inštitúcie, ktoré upozorňujú, že pre neistú situáciu v SNG počas posledných mesiacov môžu pristúpiť aj k takému radikálnemu kroku, že zrušia spoluprácu na plánovanej výstave, prípadne môžu stiahnuť výstavné predmety už z prebiehajúcej expozície.
„Domnievame sa, že súčasná situácia predstavuje potenciálnu hrozbu pre výpožičky, za ktorých ochranu, udržiavanie a zachovanie sme ako vlastníci zodpovední,“ píše v liste adresovanom riaditeľovi SNG Jaroslavovi Niňajovi zástupca riaditeľa Štátnych umeleckých zbierok v nemeckých Drážďanoch Marius Winzeler.
Denník SME má list v angličtine z polovice decembra k dispozícii. Winzeler v ňom upozorňuje, že na Slovensko poslali jedinečné predmety pre veľkú výstavu Plody sváru – obraz osmanskej prítomnosti, ktorú otvorili 6. decembra. Situácia v galérii ich však natoľko znepokojila, že spomína ako možnosť aj stiahnutie predmetov späť do Nemecka.
Znepokojený list poslal Niňajovi aj riaditeľ Baníckeho a gotického múzea Leogang v Rakúsku Andreas Herzog. Uvažuje, či sa na jar naozaj udeje ohlásená výstava Červené zlato – zázrak zo Španej Doliny, keď ani necelý mesiac pred sťahovaním výstavných predmetov z Rakúska nebola v decembri so SNG podpísaná zmluva.
Do Bratislavy pritom majú putovať vzácne strieborné a medené misky či sedemdesiatka zlatníckych predmetov zo stredovekých banských miest zo 16. a 18. storočia, ktoré sa v minulosti ako dary dostali do zahraničných súkromných zbierok a múzeí. Na Slovensko by mali poslať aj gotické tabuľové maľby, mapy či tlače s témou baníctva.
Celá výstava pritom stojí na predmetoch vypožičaných zo zahraničia – okrem rakúskeho Leogangu aj zo spomínanej štátnej zbierky v Drážďanoch, ale aj z Maďarska.
Aj Andreas Herzog, riaditeľ baníckeho múzea Leogang, varuje, že ak sa nezrovnalosti nevyriešia, vyústiť to môže až do zrušenia spolupráce na výstave.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO