Zamestnanci nemajú komu odovzdať výpovede. Spor v škole v Chorvátskom Grobe vyústil do chaosu

Obec nevie, ako bude vyplácať mzdy.

Načítavam… V škole v Chorvátskom Grobe po odvolaní riaditeľky nemajú zamestnanci komu odovzdať výpovede

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

Po odvolaní riaditeľky školy chcela podať výpoveď. Zuzana Bogdaňová, ktorá pracuje na Základnej škole Javorová alej v Chorvátskom Grobe, ju však v pondelok nemala komu odovzdať.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Opýtala som sa starostky, ktorá do školy prišla ako zástupkyňa zriaďovateľa, povedala mi, že nie je kompetentná ju prevziať, že ju mám dať do podateľne. Tá však v škole nie je,“ hovorí špeciálna pedagogička.

Po krátkych jesenných prázdninách je škola bez vedenia. Aj keď starostka Vladimíra Vydrová minulý týždeň ohlásila, že dočasnou riaditeľkou bude iná zamestnankyňa školy, tá však pre nátlak poverenie odmietla a dokonca podala trestné oznámenie pre vyhrážky jej a jej rodine.

Všetky zástupkyne sa po odvolaní riaditeľky Silvie Hikkerovej vzdali funkcií, školu teda nemá kto viesť.

V pondelok v škole chýbalo viacero učiteľov. „My ako zamestnanci nevieme, ktorý z učiteľov chýba, tak si podávame informácie medzi sebou a snažíme sa, keď má niekto voľnú hodinu, zabezpečovať v triedach aspoň dozor,“ opisuje prvý deň vyučovania bez riaditeľky Bogdaňová.

Starostka tvrdí, že sa dostali do nepríjemnej situácie, s ktorou zákon nepočíta. „Preto sme oslovili ministerstvo so žiadosťou o intervenciu.“ V škole nefungujú ani základné procesy vrátanie vyplácania miezd.

Podľa informácií SME starostka ďalej hľadá medzi zamestnancami niekoho, kto prevezme poverenie školu viesť.

Škola bez vedenia

Hikkerovú starostka odvolala minulý pondelok. Do konca týždňa bolo v škole riaditeľské voľno a do novej reality bez vedenia vstúpila až v pondelok.

Zajímavost :  Antimonopolní úřad vyšetřuje ČEZ, EPH a Veolii. Čelí podezření z koordinace nabídek do aukce

Súvisiaci článok Starostka Chorvátskeho Grobu z auta na ulici odvolala riaditeľku školy Čítajte 

Viacerí učitelia, ktorí neprišili, svoju neprítomnosť údajne odôvodnili návštevou lekára alebo práceneschopnosťou. Presné informácie má len zriaďovateľ, teda obec, ktorá ich neposkytla.

V škole v pondelok nebola ani Hikkerová, ktorá navštevuje lekárov. Pokračovať v škole ako radová učiteľka neplánuje.

“Neviem, prečo toľkí chýbajú, ale myslím, že je to prejav podpory pani riaditeľke Hikkerovej,“ hovorí Bogdaňová, ktorá nevie, ako bude škola fungovať v ďalších dňoch. „Sme radi, že vôbec zabezpečujeme krízový chod školy, ale z dlhodobého hľadiska to takto nepôjde,“ hovorí.

Ráno bola v škole aj starostka, aj tak sa však stalo, že jedna z tried bola bez dozoru.

Riaditeľka cez víkend v správe zamestnancom školy apelovala na to, aby mysleli na žiakov školy a záväzky, ktoré voči nim, ich rodičom a zamestnávateľovi majú. Pripomenula im povinnosti vyplývajúce z pracovných zmlúv.

“Pani starostka sa vyjadrila, že žiadna inštitúcia nemôže stáť na jednom človeku, ale ja si myslím, že môže a toto je výsledok,“ hovorí Bogdaňová.

Starostka povedala, že Hikkerová pri svojom odchode zrušila zamestnancom dispozičné práva na nakladanie s bankovými účtami. „Tým znefunkčnila základné procesy v škole, čo môže ohroziť napríklad aj vyplácanie miezd,“ tvrdí Vydrová.

Hikkerová vysvetľuje, že dispozičné právo sa zrušilo automaticky po jej odvolaní. „Ja tam mám podpisový vzor, keby som odišla a niekto chce niečo robiť, tak sa nemôže podpísať mojím podpisom, keď tam už nie som.“

Starostka podľa nej na to bola niekoľkokrát upozornená, vedela aj to, že po odchode riaditeľky sa funkcie vzdajú aj všetky zástupkyne. „Keď ma odvolala, mala mať osobu, ktorá mala byť poverená riešiť finančné záležitosti.”

Zajímavost :  Nebojme sa, Maďari, vlas sa neskriví ani jednej dvojjazyčnej tabuli (komentár)

Výhľadová riaditeľka hovorí o zastrašovaní

Starostka chcela po odvolaní riaditeľky poveriť vedením školy niekoho z pedagogických zamestnancov až do vymenovania nového riaditeľa. Zástupcovia obecného úradu oslovili viacerých učiteľov, na ponuku spočiatku reagovala kladne Sviatlana Pšeničková, ktorá v škole pôsobila takmer šesť rokov.

Nakoniec ponuku po reakciách okolia odmietla. „Neočakávala som žiadne zázraky ani vrelé prijatia. Ale to, s čím som sa stretla, by mi nenapadlo ani v tom najhoršom sne,“ napísala na sociálnej sieti.

„Totálna ignorancia by bolo asi to najmenej. Nasledovalo psychické vydieranie, manipulatívny nátlak, zastrašovanie a vyhrážanie sa, a to nielen mne, ale žiaľ aj môjmu malému synovi.“

Jej manžel Radek Pšenička v pondelok podal trestné oznámenie. „Tomuto musí niekto urobiť koniec. Je tu brutálny politický boj. Časť ľudí je sfanatizovaná,“ hovorí Pšenička. Na Pšeničkovú podľa neho robili nátlak rodinní príslušníci zamestnancov školy, ale aj úplne neznámi ľudia. Pšeničková je už tiež práceneschopná.

Odvolávanie riaditeľky školy ohlásila starostka už pred niekoľkými týždňami a vzbudila tým odpor zamestnancov aj rodičov. Na podporu riaditeľky zorganizovali aj petíciu či rozdávali odznaky. Deti kreslili na podporu riaditeľky.

Spor o prijímanie detí

Spor vznikol pre prijímanie detí do prvého ročníka. Riaditeľka na základe všeobecného záväzného nariadenia, ktoré obec prijala v roku 2023, zvýhodnila deti zamestnancov školy a deti, ktoré už v škole majú súrodencov, aj keď nepatria do jej spádovej oblasti.

Obecné nariadenie však v apríli prokurátor označil za nezákonné, pretože ide proti školskému zákonu. Obecné zastupiteľstvo ho zosúladilo so zákonom 25. júna.

Riaditeľka sa obhajuje, že do 10. júla musela postupovať podľa vtedy platného nariadenia, aj keď bolo protizákonné.

S tým súhlasili aj právnici, ktorých oslovil denník SME. „VZN je záväzný predpis, ktorý má pôsobnosť na území obce, pre ktorú bol vydaný. Preto postup riaditeľky podľa platného a účinného nariadenia bol správny,“ vysvetlila Radoslava Lichnovská z advokátskej kancelárie Taylor Wessing.

Zajímavost :  NKÚ zistil zásadné pochybenia. Saková: Priemyselné parky Valaliky a Rimavská Sobota sú vizitkou bývalej vlády

Ministerstvo školstva sa k postupu starostky zatiaľ konkrétnejšie nevyjadrilo.

Starostka, ktorá napriek všeobecnému odporu riaditeľku odvolala, však sama vydala a podpísala rozhodnutie, ktorým po mimoriadnom opravnom prostriedku prijala do školy dvoch žiakov mimo spádovej oblasti. Bolo to dokonca v auguste, keď sporné nariadenie obce už neplatilo.

Riaditeľka starostke poslala predžalobnú výzvu. „Bola som označená, že som hrubo porušila zákon a moje meno bolo poškodené. Žiadny súd pritom nepovedal, že som porušila zákon, nik nevzniesol obvinenie proti mojej osobe,“ tvrdí Hikkerová. Aj proti odvolaniu sa bude právne brániť.

Spory o prijímanie detí do škôl nie sú na Slovensku ojedinelé. Na základe sporného nariadenia sa medzi žiakov školy Javorová alej tento rok podľa riaditeľky dostalo 15 detí, ktoré nepatria do spádovej oblasti. Osem z nich sú deti učiteľov, ktorých riaditeľka chcela motivovať, aby zostali na škole, ďalším deťom umožnili študovať v jednej škole so súrodencami.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO