Zaměstnanci se vracejí zpět do kanceláří. Z jejich návratu mohou mít radost i coworkingové firmy

Home office, neboli práce z domova, již není využíván v takové míře, jakou nastolil covid. Větší přítomnost zaměstnanců v kancelářích reflektují data o jejich zaplněnosti. Ta podle průzkumu společnost Savills dosáhla v Praze během října 61 procent. Pro srovnání, v roce 2022 byla průměrná obsazenost kanceláří o 23 procent nižší. Z aktuálního trendu těží i společnosti, které poskytují sdílené kancelářské prostory. Řada firem má zároveň pro práci z domova nastavené parametry, které drží dlouhodobě.

Na úroveň před pandemií koronaviru se čísla však stále nevrátila a nejspíš ani nevrátí. „Před pandemií byla fyzická obsazenost kanceláří přibližně 70 procent a nyní očekáváme stabilizaci na úrovni okolo současných šedesáti. Výsledky průzkumu naznačují, že na této hranici firmy i zaměstnanci nacházejí rovnováhu mezi prací v kanceláři a z domova,“ říká Pavel Novák z realitní poradenské společnosti Savills. Podle něj také stále více firem zavádí přísnější hybridní pracovní systém.

Záleží na druhu práce

Společnost Kooperativa pozoruje ustálení situace už poslední dva roky. „Po covidu jsme nejprve zaznamenali pokles obsazenosti našich kanceláří, následně nárůst a pak opět pokles. V současné době je obsazenost pracovišť přibližně 61 procent,“ komentuje trendy posledních let mluvčí firmy Milan Káňa.

Přístup k home office nemění poskytovatel telekomunikačních služeb T-Mobile. „Pro pozice, kde je to možné, stále platí pravidlo 60:40, což v praxi znamená tři dny práce z kanceláře a dva dny z domova,“ popisuje manažerka náboru Veronika Šebková. Podobné nastavení platí i v případě ČSOB. „Aktuálně u našich zaměstnanců vyžadujeme fyzickou přítomnost na pracovišti minimálně 60 procent pracovní doby v rámci kalendářního měsíce,“ říká výkonná manažerka pro oblast skupinové komunikace Kateřina Dudášová.

Práce z českého gauče za německý plat. Čeká pracovní trh odliv talentů?

Naopak ve skupině ČEZ není práce z domova běžnou praxí. „I s ohledem na kolegy z provozu, kde home office z podstaty práce možný není, je v rámci firmy preferovaným způsobem práce na pracovišti,“ uvádí mluvčí společnosti Alice Horáková s tím, že průměrná obsazenost kanceláří v administrativních budovách ČEZ se pohybuje na úrovni kolem 90 procent.

Jak je to ve světě

Přístup k práci z domova razantně mění některé zahraniční firmy. Například zaměstnanci Amazonu, kteří pracují v kancelářích, do nich od začátku příštího roku budou muset docházet standardně pět dní v týdnu. Své požadavky zvýšila i technologická firma Dell, která se zaměřuje na výrobu počítačů, nebo francouzské videoherní vývojářské studio Ubisoft. To stanovilo povinnost docházet na pracoviště alespoň třikrát týdně.

Rozdíly panují také mezi jednotlivými evropskými a severoamerickými městy. Zatímco v Evropě se zaplněnost kanceláří pohybuje mezi 50 a 70 procenty, v metropolích USA je přibližně třetinová, což je dáno zejména lepší veřejnou dopravou nebo kratší průměrnou dojezdovou dobou do práce v evropských městech.

Příležitost pro coworkingový byznys

Z většího podílu zaměstnanců pracujících mimo domov významně těží i firma Scott.Weber Workspace, která poskytuje pronájem flexibilních kanceláří. „Trend návratu lidí zpět do kanceláří skutečně vidíme. Obsazenost našich prostor roste raketově. Od covidu doslova nestíháme uspokojovat poptávku, a proto příští rok otevíráme hned čtyři nová centra, z toho tři v Praze a jedno v Ostravě,“ říká komerční ředitel společnosti Martin Holý. Scott.Weber podle něj od konce pandemie navýšil počet klientů o 279 procent.

Změnu trendu v podobě návratu zaměstnanců do kanceláří naopak nepociťuje další ze společností zaměřující se na coworking Impact Hub. „Obsazenost našich kanceláří v Praze je dlouhodobě mezi 80 a 90 procenty, a to včetně období během covidu,“ tvrdí mluvčí firmy Eva Durnová.

Zdroj Zde