Zaměstnávání mladistvých: Jaké změny přináší novela zákoníku práce?

Plánovaná novela zákoníku práce by mohla přinést zásadní změny v oblasti zaměstnávání mladistvých. Kromě toho, že zpřísňuje ochranu této skupiny zaměstnanců, poprvé otevírá možnost legálně zaměstnávat nezletilé osoby již od 14 let. Jaké jsou podmínky, omezení a na co si dát pozor?

Plánovaná legislativa umožní zaměstnávat mladistvé od 14 let, avšak pouze během letních prázdnin, a to s přísnými omezeními. Pracovní doba by neměla překročit 7 hodin denně a 35 hodin týdně. Veškerá práce přesčas nebo v nočních hodinách (mezi 20. a 6. hodinou) bude přísně zakázána.

K uzavření pracovního vztahu bude navíc zaměstnavatel potřebovat písemný souhlas zákonného zástupce. Tyto podmínky mají zajistit, aby zaměstnávání mladších osob neohrozilo jejich zdraví ani rozvoj.

Odpovědnost mladistvých za škody

„Mladiství zaměstnanci nemohou uzavírat dohodu o hmotné odpovědnosti. To znamená, že při případné ztrátě hodnotných věcí, jako jsou například peníze nebo technické vybavení, je důkazní břemeno na straně zaměstnavatele,“ popisuje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.

Odpovědnost za způsobenou škodu se však řídí stejnými pravidly jako u dospělých zaměstnanců. Rozdíl spočívá pouze v tom, že mladistvým nelze automaticky přičítat odpovědnost na základě písemné dohody, kterou zákon do 18 let věku zakazuje.

Novela zákoníku práce: Chystané změny přehledně. Co bude jinak?

Jaká pravidla budou pro mladistvé od 15 do 18 let?

Mladí lidé ve věku 15 až 18 let již mají podle plánované novely širší možnosti zaměstnání, ale musí nejprve dokončit povinnou školní docházku. Mohou také uzavírat pracovní smlouvy, DPP i DPČ samostatně, bez nutnosti souhlasu rodičů.

„V roce 2025 nebude měsíční příjem brigádníka na DPP podléhat odvodu pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, pokud v úhrnu u jednoho zaměstnavatele nedosáhne rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění. Tato rozhodná částka již nebude fixní ve výši 10 tisíc korun, ale bude stanovena ve výši 25 procent průměrné mzdy, což pro rok 2025 představuje částku 11 500 korun,“ upozornila Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars s tím, že stejný limit bude platit i pro možnost zdanění příjmu z DPP srážkovou daní.

Zaměstnavatel je brigádníkům v této věkové skupině povinen zajistit jejich vstupní lékařskou prohlídku, jejíž náklady hradí. Délka pracovní doby bude omezena na 40 hodin týdně, přičemž se započítávají všechny pracovněprávní vztahy dohromady. Přesčasy a noční práce budou v jejich případě také zakázány, až na výjimky související s přípravou na povolání.

Mladiství spadají mezi zvláště chráněné kategorie zaměstnanců, což znamená, že zaměstnavatelé budou muset dodržovat přísná pravidla. „Například po 4,5 hodinách práce musí mít přestávku v délce nejméně 30 minut. Odpočinek mezi směnami nesmí být kratší než 12 hodin a týdně musejí mít mladiství minimálně 48 hodin nepřetržitého volna,“ doplňuje Anna Kevorkyan. Zakázána je rovněž práce s nebezpečnými látkami, manipulace s výbušninami nebo těžká fyzická práce. Zaměstnanci mladší 18 let nesmějí prodávat alkohol a tabák, pokud to přímo nesouvisí s přípravou na jejich budoucí povolání.

Práce na DPP a DPČ 2025: Změny, jak na výpočet mzdy a co dovolená

Dopady na zaměstnavatele

Pro zaměstnavatele by novela znamenala nejen nové možnosti, ale i další administrativní povinnosti. Pokud bude schválena, mohou na lehké práce v létě zaměstnat i mladistvé od 14 let, ale zároveň bude třeba důsledně sledovat dodržování všech omezení. Pro práci mladistvých ve věku 15 až 18 let se však pravidla v zásadě nemění, důraz se klade především na bezpečnost a ochranu zdraví.

„Cílem je vytvořit prostor pro lehkou práci, která mladistvým umožní získat zkušenosti, aniž by byly ohroženy jejich zdraví nebo vzdělávání,“ dodává Anna Kevorkyan.  Ať už jste zaměstnavatel, nebo mladistvý uchazeč, je důležité znát podmínky, aby práce byla přínosná a bezpečná.

VIDEOFlexi novela zákoníku práce není tak revoluční, švarcsystém nevyřeší, říká právník Valíček v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček • e15

Zdroj Zde