Západní společnosti mají jen lepší marketing. Největší hodnotou jsou osobní data, říká Tkáč na SHIFTS

Začal druhý ročník konference SHIFTS, kterou pořádá e15. Přední světoví byznysmeni a investoři se setkají s českými majiteli firem a CEO. Mezi řečníky nechybí takové osobnosti jako třeba Patrik Tkáč, spoluzakladatel jedné z největších investičních a finančních skupin střední Evropy J&T, izraelská politička a bojovnice proti terorismu Tzipi Livni nebo český podnikatel a zakladatel několika úspěšných technologických firem Tomáš Čupr. Tématem konference je Budoucnost a návrat k růstu. 

„Obklopujme se lidmi, kteří jsou lepší než my,“ řekl Patrik Tkáč, spoluzakladatel a investor Investiční skupiny J&T. V rozhovoru s šéfredaktorem e15 Nikitou Poljakovem sdílel svůj recept na to, jak dosáhnout růstu a vybudovat úspěšnou společnost.

České a slovenské firmy podle něj často zbytečně vzhlížejí k těm v západní Evropě. „Přitom jen mají lepší marketing,“ myslí si. Za prospěšnou pro úspěšné podnikání následně označil regulaci. „Nakonec my všichni jsme ji pomáhali budovat tím, že jsme stále hledali její hranu,“ vysvětluje.

Největší hodnotu budou mít podle něj v blízké budoucnosti osobní data. „Například Apple má přístup ke všem našim kontaktům, dobrý číšník má pro změnu velmi dobrý přehled o tom, kdo jsme, co chceme, jak často do podniku chodíme,“ vysvětluje, v čem je prospěch sběru dat univerzální pro všechny velikosti byznysu.

Jak bude firma úspěšná podle Tkáče předurčuje to, zda dokáže získávat důvěru svých klientů. „Abychom mohli dát lidem superschopnosti, musíme mít jejich osobní data. A to nejde bez absolutní důvěry, kterou v nás vloží,“ říká.

Tkáč v rozhovoru okomentoval i situaci na Slovensku. „Berme věci jak jsou. Situace na Slovensku samozřejmě není ideální, ale je to země s velkým potenciálem,“ říká Tkáč s tím, že podle něj česká média prezentují dění u sousedů dramatičtěji, než je tomu ve skutečnosti. „Byl snad lepší ten předchozí chaos?“ ptá se.

Peníze vkládám do firem, které jsou schopné přežít krizi, řekl investor Guy Spier

Na konferenci také vystoupil investiční manažer a autor Guy Spier, který promluvil o hodnotovém investování. „Vezměte si firmy, které přežily druhou světovou válku. Díky čemu to bylo? A stejnou otázku si kladu i dnes,“ říká. Právě schopnost investic přežít možnou moderní katastrofu je podle něj jedním z aspektů, podle kterých se rozhoduje, zda do něčeho vložit peníze.

Zajímavost :  Krv bábätkám kradne biznis aj zlá prax (komentár)

Zdůrazňuje také investiční význam globálního oteplování. V otázce energetiky by se podle něj měla společnost zaměřit na jadernou energii. „Samozřejmě známe děsivé příklady z historie, ale v tuto chvíli je hrozba globálního oteplování děsivější. Nevíme, co se se světem stane, pokud se bude stále oteplovat,“ říká.

Je podle něj ale současně pochopitelné, že státy jako Indie nebo Čína zatím investují zejména do uhlí. Potřebují totiž zbohatnout. „Pokud jste tvůrcem energetické politiky například v Indii a chcete vyrábět zelenou energii, odebíráte zdroje lidem, kteří je potřebují k prosperitě,“ říká. V Evropě jsou podle něj v současnosti investice do uhlí vyschlé, což způsobuje dlouhodobě působícím firmám na trhu profit. „Kvůli nedostatku financování se tam nedostane další konkurence,“ dodává Spier.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem může vyřešit situaci v regionu, tvrdí Tzipi Livni

První hostkou konference SHIFTS byla izraelská politička a bývalá ministryně zahraničí Tzipi Livni.

Konflikt na Blízkém východě podle ní stojí na dvou pilířích – náboženském a teritoriálním. „Je jasné, že Hamás a Hizballáh nemohou přijmout myšlenku židovského státu,” říká a současně dodává, že věří, že si Izrael dokáže udržet svou pozici v obou rovinách. „Doufám, že konflikt nakonec dokážeme využít jako příležitost k vyřešení situace v regionu.“

Nejvíce investic v současné chvíli míří hlavně do armády a bezpečnostních opatření, protože Izrael podle ní nemá jinou možnost. „Dopady na ekonomiku to samozřejmě má. Integrovali jsme ale miliony imigrantů a to si myslím, že naší ekonomice prospívá,“ dodává.

Zajímavost :  Rok zabíjení přivedl Blízký východ na pokraj hlubší války. Hrozí střet Izraele s Íránem i zapojení USA

Livni se vyjádřila také k obviňování Izraele z genocidy. „Jsme demokratický stát. A ačkoliv rozumím sympatiím pro Palestince, je přece rozdíl, jestli zabijete někoho – řekněme omylem při autonehodě – nebo ho brutálně zavraždíte,“ myslí si. Izraelská armáda se podle ní snaží podobným situacím předcházet. „Ihned po konfliktu jsme měli podporu mezinárodní komunity, jenže pak se svět obrátil proti nám.“

Češi jsou v investování konzervativní

Na téma private equity diskutoval advokát Petr Pánek z kanceláře White & Case LLP, Vladimir Lasocki z investiční poradenské firmy Carlyle Europe Technology Partners a Martin Cakl z J&T Investiční společnosti.

Všechny země podle nich mají svá investiční specifika, například Cakl považuje Čechy v otázce investic za konzervativní. Drží se podle něj zejména ověřených investičních produktů. „Bereme věci trochu pomaleji,“ řekl.

Lasocki dodal, že Česko je často srovnávané s Polskem, jehož trh je ale mnohem větší a tak se společnosti mohou zaměřovat čistě na vnitrostátní expanzi. Aby dokázaly podobně růst české firmy, musí přemýšlet nad orientací za hranice.

Podle Pánka by si měly tuzemské společnosti klást otázku, zda jsou stále stejně hladové po úspěchu, jako tomu bylo po pádu Železné opony po roce 1989. „Češi v devadesátých mohli nově cestovat, studovat v zahraničí a taky tam pracovat. Vypěstovali si tak určitý individualismus,“ řekl.

Řečníci SHIFTS: Strůjce brexitu a známý investor

Jedním z předních hostů konference je i architekt brexitu Dominik Cummings. Expremiér David Cameron jednou Dominika Cummingse nazval kariérním sociopatem. A podobně nevybíravý slovník později používal i Boris Johnson, jehož byl Cummings v klíčové době pravou rukou. Právě on ve čtvrtek vystoupí na konferenci SHIFTS od 16:45. 

Dalším významným hostem konference je známý investor Guy Spier. Přelomový oběd s Warrenem Buffettem, který odstartoval Spierovu proměnu v hodnotového investora, jej dokonce vedl k sepsání nyní už legendárního bestselleru The Education of a Value Investor: My Transformative Quest for Wealth, Wisdom, and Enlightenment. Není to tradiční kniha o investování, ale o přístupu k němu skrze sebe sama se syrovým pohledem na Gordona Gekka, jak bychom mohli nazvat filmovým přirovnáním Spierovo staré já. Spier na konferenci vystoupí už v 10:55.

Zajímavost :  Ak povolíte Ukrajincom strieľať, my vyzbrojíme Húsíov. Putin vracia na scénu obchodníka so smrťou

Na SHIFTS vystoupila i Tzipi Livni. Před zhruba dvaceti lety jí Izrael ležel u nohou. Časopis Time ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí planety roku 2007, konkurence z Forbesu ji ve stejném roce označila za 39. nejmocnější ženu. Přidala se i stanice BBC, která ji jmenovala nejvýznamnější izraelskou političkou této éry. Vždy rázná a přímá Cipora Malka Livniová, bývalá výrazná izraelská ministryně zahraničí, známá také jako Cipi nebo anglicky Tzipi vystoupí na konferenci v 9:20. 

Na SHIFTS ale nevystoupí pouze řečníci ze zahraničí. Hosté zde uslyší třeba i Patrika Tkáče, Tomáše Čupra nebo Zdeňka Cendru. Konferenci pro vás sledujeme online. 

Zdroj Zde