Zaplatil 300-tisíc, byt mu nepatrí. Pre nefunkčný kataster hrozia ľuďom pokuty, hypotéky sú ochromené
10. jan 2025 o 17:45 I
Čo spôsobil výpadok katastra a čo radí právnik.
Od útoku hackerov na kataster uplynul takmer týždeň a stále nie je isté, kedy by mohol nabehnúť. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč verí, že už v budúcom týždni jednotlivé katastre po celom Slovensku začnú postupne fungovať.
Nefunkčnosť katastra prináša značné problémy pri kúpe a predaji nehnuteľností. Čerpanie nových hypoték je znemožnené, schvaľovanie nových úverov zatiaľ beží, ale je v obmedzenom režime a zrejme už o pár dní banky tieto procesy stopnú.
Problémy čakajú klientov, ktorí si chcú refinancovať hypotéku. Hrozí, že budú platiť nemalé pokuty.
V článku sa dozviete
- Aké pokuty môžu hroziť ľuďom kvôli výpadku katastra,
- ako právnik odporúča postupovať,
- ako sa nefunkčný kataster dotkol hypoték.
Zaplatil 300-tisíc, byt mu nepatrí
Nami oslovení realitní makléri tvrdia, že za tento týždeň riešili viacero nepríjemných prípadov a ich počet bude, ak sa kataster nesfunkční, narastať.
Riaditeľka FinGO Recloud Róberta Mecková spomína klientov, ktorí predávali svoj byt, ale zároveň kupovali nový. Ide o reťazovú transakciu, ktorá je logisticky komplikovaná aj v čase, keď všetko funguje, ako má.
V tomto prípade jeden z jej klientov nehnuteľnosť už predal a má ju odovzdať novému vlastníkovi do 15. januára.
Kupujúci si splnil všetky svoje povinnosti. Za byt zaplatil, preto čaká na kľúče. Lenže predávajúci sa spoliehal na to, že si medzitým stihne kúpiť novú nehnuteľnosť, aby sa do nej následne presťahoval. Všetko fungovalo, ako malo, ale vo finále nastal problém.
„Keďže banka nenačerpala peniaze na jeho úver, celý proces sa zastavil. Nezískal financie na zaplatenie kúpnej ceny za byt, ktorý mal rezervovaný. Porušil tým zmluvu, keďže nezaplatil v dohodnutom termíne,“ tvrdí Mecková.
Najväčším problémom je však to, že svoj byt musí odovzdať, ale on sám nemá kam ísť. Za nový byt nestihol zaplatiť, pretože čerpanie úveru banka stopla. Je v patovej situácii, kedy musí veriť, že sa kataster čím skôr spojazdní a banka peniaze uvoľní.
Problémy hlásia mestá aj banky. Nefunkčný kataster ochromí Slovensko (otázky a odpovede) Čítajte
Nepríjemnosť zažil aj druhý klient, ktorý podpísal záložné zmluvy, ktoré boli odovzdané na kataster. Na základe toho banka načerpala jeho hypotéku a peniaze odišli predávajúcemu. Klient tak zaplatil, ale jeho kúpne zmluvy ostali zaseknuté na katastri, kde momentálne neprebieha konanie.
V tomto vzduchoprázdne zaplatil za nehnuteľnosť 300-tisíc eur, ale nemá právny doklad, že je jej vlastníkom.
Vysoké pokuty
Do problémov sa dostali aj klienti, ktorí sa snažia refinancovať svoju hypotéku. Najčastejšie tak robia pri výročí jej fixácie, kedy je splatenie pôvodného úveru bez poplatku.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO