Zavedieme povinné miestenky v rýchlikoch, pripravujeme sa aj na príchod súkromníkov, hovorí šéf ZSSK (rozhovor)

Železničná spoločnosť Slovensko aktuálne jazdí takmer na všetkých štátom dotovaných linkách. Výnimkou je iba spojenie z hlavného mesta do Komárna, kde premáva Leo Express. Pozícia národného dopravcu sa môže oslabiť, ak v budúcich tendroch štátu uspejú súkromní dopravcovia.

Šéf ZSSK PeterHELEXAv druhej časti rozhovoru tvrdí, že liberalizáciu trhu vníma ako výzvu a podľa neho bude impulzom na modernizáciu. Akú stratégiu pri súťaží so súkromníkmi zvolí, nateraz odmieta povedať. Firma sa súťaží podľa zástupcu dopravcu nebojí.

Veľkou novinkou bude zavedenie povinných miesteniek v rýchlikoch s príchodom nového grafikonu. Po novom zostanú bez miesteniek už len vybrané vozne a hrozí, že sa v nich budú tlačiť všetci cestujúci, ktorým sa nepodarí kúpiť miestenku. Helexa hovorí, že to nie je ich cieľom.

V rozhovore s Petrom Helexom sa dozviete:

– čo hovorí na možný vstup súkromníkov na trať;

– čo tento krok môže priniesť cestujúcim;

– ako hodnotí stopercentnú zľavu pre študentov a dôchodcov;

– že dopravcovi chýbajú rušňovodiči a ako to riešia;

– či bude viac vlakov chodiť skoro ráno a neskoro večer;

– prečo zavedú povinné miestenky v rýchlikoch;

– či nehrozí, že budú chodiť oveľa viac preplnené;

– aké zmeny pripravujú pri jedle vo vlakoch.

Vstupu súkromníkov sa vraj neboja

Štát chce postupne liberalizovať trh a jednotlivé linky by mali prevádzkovať dopravcovia, ktorí ponúknu najlepšie podmienky a vyhrajú v súťaži. Ako sa na tento proces pripravujete?

Mal som možnosť zažiť v telekomunikačnom sektore liberalizáciu, ktorá pomerne jasne ukázala, že šancu na liberalizovanom trhu majú len veľkí hráči. To sa týka aj nových prichádzajúcich hráčov. Nikto, kto nemá dostatočné finančné, technické a personálne zázemie na realizáciu služieb na Slovensku, tak to podľa mňa nebude skúšať. ZSSK je robustnou spoločnosťou, ktorá toto zázemie má.

Súťaží sa nebojíme, máme však, samozrejme, zdravý rešpekt voči akejkoľvek takejto súťaži, ktorá v budúcnosti určite príde. A nepríde len jedna. Na iných trhoch vidíme, že národní dopravcovia, pokiaľ sa dobre pripravia a pokiaľ majú kvalitné služby, sú schopní uspieť v súťažiach. Možno nie vo všetkých, ale sú schopní udržať si pomerne významný podiel na trhu.

Čo to podľa vás reálne prinesie pre cestujúcich? Skvalitníte služby, ak budete mať konkurentov?

Každá takáto výzva je pre nás impulzom na modernizáciu, a preto to osobne vnímam pozitívne. Ohľadom konkrétnych očakávaní by som vás odporučil na ministerstvo dopravy, ktoré zodpovedá aj za vyhlasovanie súťaží a aj za celý liberalizačný proces.

Vy ste však národný dopravcy. Možno už musíte robiť nejaké kroky.

Beriem to ako fakt a vnímam to ako veľmi silný impulz na ďalšiu modernizáciu a zlepšovanie našej spoločnosti. Určite sa o každú trať pobijeme. Tým by som to asi uzavrel.

Nebojíte sa toho, že prídete o najatraktívnejšie trate?

Liberalizáciu vnímam s rešpektom a ako sa hovorí, kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Pre mňa je to výzva, nie dôvod na obavy.

Zajímavost :  Vlak do Kyjeva už v decembri či zrýchlené hraničné kontroly. To sú niektoré zo záverov biznis fóra

Cestujúci sa možno obávajú, že moderné rušne a vozne presuniete na menej atraktívnu trať s cieľom vyhrať súťaž. Toto nehrozí?

Stratégia prípravy na liberalizáciu je obchodné tajomstvo a nebudem komentovať detaily v tejto súvislosti. Cestujúci v rámci liberalizácie očakávajú kvalitné služby, a preto je to jedna z našich kľúčových strategických priorít takéto služby zabezpečiť.

ilustračná snímka

Prečítajte si tiež:

Bezplatné cestovanie navýšilo počet cestujúcich

Plánuje ZSSK zdražovanie cestovného?

Táto agenda spadá pod ministerstvo dopravy.

Rozprávate sa s nimi o tom?

Nechcem to komentovať.

Prebehli o tom nejaké diskusie?

Toto rozhodovanie je plne v kompetencii ministerstva dopravy, a preto k tomu nemáme informácie ani závery.

Aký je váš osobný názor na stopercentnú zľavu na cestovanie pre študentov a dôchodcov?

Cestujúci, ktorí využívajú stopercenntú zľavu z cestovného, to znamená seniori a študenti, tvoria približne tretinu z celkového počtu cestujúcich, ktorých ročne prepravíme. Je to absolútne výborný príspevok k ekológii. Otázka samotnej zľavy je však plne v kompetencii ministerstva dopravy. Ako manažér s tým pracujem a na číslach vidím, že to pozitívne vplýva na počet prepravených cestujúcich.

Počítate s tým, že by sa v budúcom roku mohlo toto opatrenie oklieštiť?

V súčasnosti s tým nepočítam.

Zamestnávajú tisícky ľudí, rušňovodiči chýbajú

Pozeral som si výročnú správu a podľa nej ste zamestnávali vyše päťtisíc ľudí. Videl som, že hľadáte aj nových kolegov. Využívate pracovnú silu efektívne?

Máme nedostatok kolegov a kolegýň v kľúčových profesiách vo výkone. Rušňovodičov nám chýba skoro 150. Dočasné riešenie je prostredníctvom využitia nadčasov. Do budúcnosti nám budú odchádzať aj ďalší kolegovia, a to nielen z tejto profesie.

Chýbajú nám aj vlakvedúci, elektromechanici, mechanici, takže samé vychytené profesie. Do budúcnosti nám budú odchádzať do predčasného aj riadneho starobného dôchodku. Trh práce je v týchto profesiách vysoko konkurenčný. Vyústilo to do pomerne významného zvýšenia miezd. Neplatíme najlepšie v sektore, ale platíme férovo za robotu, ktorú ponúkame, a myslíme si, že sme perspektívny zamestnávateľ.

Darí sa nám napĺňať kurzy rušňovodičov, ktoré realizujeme v našom vzdelávacom inštitúte na plnú kapacitu. Určite neplánujeme prestať, je to top priorita.

Pozeráme sa, samozrejme, aj na to, či náš personál je alokovaný tam, kde ho potrebujeme. Realita je taká, že vlastne na 5 300 zamestnancov máme 900 ľudí v administratíve alebo obdobných profesiách.

Tých by mohlo byť možno menej…

To ste povedali vy, ale určite je to jedna z oblastí, na ktorú sa budeme pozerať. Musíme sa pozerať aj na výdavky na tovary a služby, ktoré máme – či ich potrebujeme v takom rozsahu, lebo ceny idú neustále hore.

Koľko rušňovodičov je v preddôchodkovom veku?

Za tento rok to vychádza 42 ľudí. Máme kalkuláciu na ďalšie roky a sú to desiatky.

Skoré ranné vlaky medzi Bratislavou a Košicami

Plánujete zavedenie skorších či neskorších spojení medzi Bratislavou a Košicami? Aktuálne ide posledný rýchlik do Košíc o 17:27 a prvý z Košíc o 5:07.

Musíme to rozložiť do rovnomerného taktu, ale, pochopiteľne, sa budeme snažiť optimalizovať čas príchodu, aby ľudia do cieľa nedocestovali niekedy úplne v noci.

Prvý ranný vlak z Bratislavy bude odchádzať o 3:27 a posledný večerný spoj o 18:27. Z Košíc sa vlaky začnú vypravovať o 4:07 ráno, pričom posledný večerný spoj vyrazí o 19:07.

Zrýchlené expresy budú premávať v časoch podobných pôvodným IC vlakom. Jeden z expresov odíde z Košíc o 5:35 a dorazí do Bratislavy o 10:33. Ďalší zrýchlený spoj z Košíc bude odchádzať podvečer o 17:35 a do Bratislavy dorazí o 22:33. Naopak, z Bratislavy bude druhý z ranných expresov odchádzať o 5:27 a do Košíc dorazí o 10:25. Popoludňajší zrýchlený vlak vyrazí z Bratislavy o 15:27 a do Košíc dorazí večer o 20:25.

Stanica Košice2fotky v galérii Stanica Košice Zdroj: Stanicakosice.sk

Avizujete, že do nového grafikonu pridáte 70 nových vlakov. Kde to bude?

Zajímavost :  Otázky a odpovede: Čo všetko by ste mali vedieť o očkovaní? Užitočné informácie a rady odborníkov (+anketa)

Pôjde o trate Galanta – Trnava, Senica – Kúty, Zvolen – Banská Bystrica, predlžujú sa vlaky REX z Nitry do Bratislavy (priame spojenie), Košice – Prešov – Lipany, Košice – Poprad, Trenčín – Žilina, nové medzinárodné spojenie Púchov – Horní Lideč, Žilina – Liptovský Mikuláš.

V rýchlikoch pribudnú povinné miestenky

Doterajšie rušne a vozne z IC vlakov sa zmenia na expresy?

Skončia v expresoch a aj tým vyrovnáme kvalitu expresov s IC vlakmi. Nie je to však len o personáli alebo vlakoch, ale je to aj o službách. Zavedieme povinné miestenkovanie vo všetkých zrýchlených expresoch a na časť druhej triedy v ostatných. Prvá trieda je v expresoch povinne miestenková už dnes, to, samozrejme, zachováme. Máme ambíciu postupne rozširovať povinné miestenkovanie v druhej triede, ale je to niečo, na čo si cestujúci potrebujú postupne zvyknúť.

Ako to bude fungovať? Napríklad do tretieho vozňa si kúpim miestenku, inak tam nemôžem ostať?

Cestujúci, ktorí nemajú miestenku vo vozni, ktorý je povinne miestenkový, tak tam nebudú cestovať. Dnes sa môže vo vozni, ktorý nie je povinne miestenkový, stať, že ďalší ľudia budú stáť pri sediacich cestujúcich, ktorí majú zakúpenú miestenku.

Takže tam nebudú môcť ostať a budú musieť ísť do vozňa, ktorý nie je miestenkový.

V princípe je to tak, ako hovoríte.

Ak bude ôsmy či desiaty vozeň, kde nebudú miestenky, tak tam sa budú musieť natlačiť tí ľudia, ktorí nechcú miestenky alebo už nie sú dostupné.

Áno, ale ako som povedal, to tlačenie je pre nás niečo, čo určite nechceme do budúcnosti podporovať. Aj pre cestujúcich je to škodlivé, práve preto sa zvyšuje počet vlakov.

Keď budú vo vyťažených časoch vlaky plné, ľudia sa budú musieť natlačiť do pár vozňov.

Toto budeme cestujúcim veľmi intenzívne vysvetľovať. Jednoducho majú väčší výber časov.

Ako vysvetlíte zamestnancovi, ktorý robí v piatok do 16. hodiny, aby sa nenatlačil do posledných dvoch vozňov a aby počkal do ďalšieho rána?

Nech si kúpi povinnú miestenku a bude cestovať v rovnakom komforte, ako cestuje v IC a za menej peňazí.

Ak to vie pár dní dopredu. V piatok už nemusia byť miestenky dostupné.

Preto nebudeme povinné miestenky na začiatku rozširovať na celý vlak, ale len na časť vlaku. Budeme to postupne regulovať podľa toho, ako budeme vidieť odozvu a dopyt cestujúcich.

Nebudú naozaj posledné vozne naplnené do prasknutia?

Mať preplnené vozne v diaľkovej doprave nie je výhodou, naopak, považujem to za riziko. Takéto podmienky sú nepohodlné, nežiaduce z pohľadu bezpečnosti a tiež komplikujú prácu nášho personálu.

Zoberte si, že na severnej trati zavádzame čistenie počas jazdy, aby tie toalety boli priebežne čistené. Odpilotovali sme si to, cestujúci nám dávajú celkom dobrú spätnú väzbu. Teraz to chceme rozširovať, ale tam nieže neprejde čistič toaliet, tam niekedy neprejde ani náš vlakvedúci. To je absolútne nežiaduce.

Pokiaľ sa zmestí na dopravnú cestu viac vlakov, tak o tom budeme uvažovať podľa našich prevádzkových možností a podľa finančných možností objednávateľa. Budeme sa snažiť nájsť spôsob, ako minimalizovať nepríjemné stavy, keď sa cestujúci takýmto spôsobom nekultúrne tlačia. Z môjho pohľadu je to neakceptovateľné.

Zajímavost :  Inflácia v USA dosiahla najnižšiu úroveň za 3,5 roka

Zmeny pri stravovaní vo vlakoch

Viackrát sa mi stalo, že len pár minút pred odchodom vlaku som zistil, že nebude radený reštauračný vozeň. Nebudete o tom informovať cez notifikáciu v aplikácii?

Je to určite jedna z informácií o zmene v radení, ktoré by naši cestujúci ocenili vopred, a pracujeme na tom.

Čakajú túto oblasť aj nejaké iné zmeny?

Čo sa týka samotného poskytovania občerstvenia vo vlaku, tak to rozdeľme na diaľkovú a regionálnu dopravu.

V rámci diaľkovej dopravy je dnes trend, keď hovoríme o ucelených jednotkách, budovať bistrozóny, ktoré sú v porovnaní s našimi reštauračnými vozňami výrazne menšie. Majú aj výrazne menej miesta na sedenie a aj preto je trendom obslúžiť zákazníka priamo na mieste. Napríklad si občerstvenie objedná cez aplikáciu a sprevádzajúci personál vo vlaku mu jedlo prinesie, alebo si občerstvenie objedná priamo v bistro zóne a odnesie si ho na svoje miesto. Toto je niečo, čo vnímame a do budúcnosti sa určite budeme pozerať týmto smerom.

Reštauračné vozne sa dnes už vlastne nevyrábajú alebo sa vyrábajú skôr na zákazku. Pre cestujúceho je dôležitejšie dostať občerstvenie ako sedieť v reštauračnom vozni. Jedno z riešení, ktoré momentálne pripravujeme, je využitie mobilbaru. V rámci možnosti prechádzania medzi vozňami bude k dispozícii občerstvenie aj takýmto spôsobom.

To, čo môžem dostať v mobilbare, sa však nedá porovnať s normálnym jedlom.

Mobilbar vnímam ako zálohu v prípade, že by napríklad kvôli technickým problémom nebolo možné radiť v budúcnosti reštauračný vozeň. Je to vec, ktorá má pre nás vysokú prioritu z hľadiska skvalitňovania cesty.

Čo sa občerstvenia v regionálnej doprave týka, tak momentálne v troch jednotkách Panter na juhu pilotujeme automaty na výdaj občerstvenia. Uvidíme, ako sa to chytí medzi cestujúcimi. Tiež sa pozrieme, do akej miery je to finančne efektívne. Nerobíme to vo vlastnej réžii, ale v spolupráci.Pokiaľ sa nám to osvedčí, tak to určite budeme chcieť rozšíriť v rámci ďalšej regionálnej dopravy.

Pokiaľ by to technické možnosti umožnili, viem si predstaviť umiestnenie automatov na občerstvenie aj na diaľkovej doprave. Zatiaľ však ide len o úvahy a nemáme istotu, či to bude technicky realizovateľné.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO