Zelenskyj má turné po Európe, Biden musel zostať doma

Ramsteinský formát prerušil hurikán.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

PARÍŽ, BRATISLAVA. Vojna na Ukrajine je pálčivá téma. Pre nebývale silný hurikán Milton v kombinácii s prezidentskými voľbami však americký prezident Joe Biden aj kandidátka na post prezidenta Kamala Harrisová zrušili svoju účasť na stretnutí Ramsteinského formátu – zoskupenia lídrov štátov, ktoré pomáhajú Ukrajine brániť sa ruskej invázii.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj preto stretnutie na nemeckom letisku Ramstein nahrádza sériou zastávok v kľúčových európskych hlavných mestách.

Vo štvrtok navštívil Londýn, stretol sa s britským premiérom Keirom Starmerom a novým šéfom NATO Markom Ruttem. Ešte v ten deň odcestoval do Paríža, v piatok má na pláne stretnutie s pápežom Františkom vo Vatikáne, s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou v Ríme aj s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne.

Do Londýna prišiel v čase, keď “konflikt s Ruskom vstupuje do svojej tretej zimy a je reálna možnosť, že americké prezidentské voľby vyhrá Donald Trump, ktorý Ukrajinu podporuje oveľa menej,” píše britská BBC.

Podobne ako v Spojených štátoch, aj v Európe Zelenskyj predstavuje lídrom svoj plán víťazstva vo vojne, ktorý je zatiaľ neverejný. Počíta však s intenzívnejšou pomocou Západu, jasným plánom ukrajinského vstupu do NATO a zrušením obmedzení na používanie západných zbraní proti cieľom v ruskom vnútrozemí.

V tejto otázke so spojencami zatiaľ Kyjev nepohol, no Paríž deň pred jeho príchodom informoval, že francúzske bojové lietadlá Mirage 2000 by sa mohli na Ukrajinu dostať už v prvom polroku budúceho roka.

Francúzsko cvičí vojakov

Zelenskyj v Londýne rokoval dve hodiny okrem premiéra aj s ministrom obrany a premiérovým bezpečnostným poradcom. Okrem toho sa zhováral aj s novým generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem, ktorý vyhlásil že je “dôležité, aby Ukrajina zvíťazila”, pretože súčasná situácia je problémom pre všetkých.

Rutte priznal, že NATO na rozhodnutie o použití ďalekonosných zbraní nemá veľký vplyv. “Jednotlivé štáty musia rozhodnúť o tom, ako sa smú používať zbrane, ktoré Ukrajine dodali,” vyhlásil podľa BBC. Hoci program rozhovorov verejný nie je, Rutte potvrdil, že na stole bola aj táto téma.

Z právneho hľadiska je takéto použitie zbraní podľa Rutteho v poriadku už teraz, pretože “Ukrajina smie používať svoje zbrane, ak nimi dokáže zasiahnuť ciele v Rusku, v prípade, že tieto ciele predstavujú pre Ukrajinu hrozbu”.

BBC píše, že britská vláda je naklonená reštrikcie uvoľniť, no nechce v tom byť sama.

Rutte aj Starmer sa však zhodli, že od ďalekonosných striel netreba očakávať zázraky. “Žiadnu vojnu nevyhrala nejaká jediná zbraň,” zdôraznil podľa France 24 hovorca britského premiéra.

Francúzsko patrí k podporovateľom Ukrajiny a zaujímavé je, že ešte v stredu Zelenskyj na neznámej lokalite vo východnom Francúzsku navštívil tábor, kde sa cvičia ukrajinskí vojaci, píše France 24. Francúzsko podľa stanice poskytuje výcvik 2300 ukrajinským vojakom v brigáde nazvanej po Anne Kyjevskej, stredovekej francúzskej kráľovnej.

Zajímavost :  Tady jsou důvody, proč Bitcoin míří na úroveň 105 000 USD

Lietadlá zmodernizujú

Francúzske nadzvukové bojové lietadlá Dassault Mirage 2000-5 by mohli prísť na Ukrajinu už v prvom kvartáli budúceho roka, píše vojnový novinár David Axe v magazíne Forbes.

S odvolaním sa na slová francúzskeho ministra obrany Sébastiena Lecornua Axe tvrdí, že Francúzsko chce lietadlá ešte zmodernizovať a pridať do nich zariadenia na boj vzduch-zem a na elektronický boj.

“Lecornuove slová potvrdzujú, čo si pozorovatelia všimli už skôr. Ukrajinské letectvo bude svoje francúzske lietadlá vyzbrojovať tou istou francúzskou muníciou, ktorú už dnes nosia staršie lietadlá MiG-29, Su-24 a Su-27,” tvrdí Axe.

Išlo by o strely s plochou dráhou letu SCALP-EG, teda ekvivalenty britských Storm Shadow a kĺzavé bomby Hammer.

Na rozdiel od lietadiel F-16, ktoré sa na Ukrajinu presúvajú v relatívne malých počtoch, Mirage by podľa Axeovho textu mohli prísť na Ukrajinu v tuctoch, keďže Francúzsko je pripravené ich nahradiť vyspelejšími lietadlami Dassault Rafale.

Hoci Mirage-2000 pôvodne vznikli ako stíhacie lietadlá, variant 2000-5 je viacúčelový a dobre použiteľný aj ako útočné lietadlo proti pozemným cieľom.

Server The War Zone napísal, že vo Francúzsku sa už školí 26 ukrajinských pilotov a že “prvá kohorta” už ukončila výcvik na cvičných prúdových lietadlách Alpha Jet. Z neho môžu pokračovať na typ F-16 alebo na Mirage 2000, čo by v tomto kontexte dávalo väčší zmysel, píše TWZ.

Spolu s pilotmi sa vo Francúzsku školia aj mechanici a pozemný personál a Forbes píše, že Mirage 2000 by na Ukrajine mohli vytvoriť novú leteckú brigádu, ktorej prioritou by boli útoky na ruské lode, protivzdušnú obranu, veliteľské centrá a sklady na okupovanej Ukrajine.

Zajímavost :  V prípade eskalácie na Blízkom východe môže svet prísť o 12 miliónov barelov ropy denne

Mirage 2000 je jednomotorové nadzvukové lietadlo s charakteristickým delta krídlom, ktoré do služby zaradili v polovici 80. rokov. V 90. rokoch vznikol variant 2000-5. Francúzske letectvo ich dnes používa napríklad v boji proti ozbrojenej skupine Húsíov v Jemene.

Pomoc môže klesnúť o polovicu

Amerického prezidenta viaže doma hurikán, informoval Biely dom, ale stretnutie ramsteinskej skupiny nie je zrušené. Odložili ho na neurčito.

Americké prezidentské voľby sa konajú o menej ako mesiac a republikánsky kandidát Donald Trump nemá chuť podporovať Ukrajinu z peňazí amerických daňových poplatníkov. V televíznych debatách tvrdil, že by vojnu vyriešil ešte pred vlastnou inauguráciou, ale nespresnil ako.

Spojené štáty sú stále najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine a ak by ju zastavili, západná vojenská a finančná pomoc by mohla klesnúť na polovicu. Varoval pred tým Kielsky inštitút pre výskum svetovej ekonomiky, ktorý sleduje množstvo pomoci pre Ukrajinu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO