Země, kde se faxuje a neplatí kartou. V Německu drhne digitalizace ještě víc než u nás

Největší evropská ekonomika dlouhodobě drhne a jedním z důvodů je i nezvládnutá digitalizace, se kterou se Němci setkávají na každém kroku. Právě teď, když se mluví o našich problémech s digitalizací, je dobré si připomenout, že jsme na tom možná pro leckoho překvapivě v této oblasti převážně líp než Němci. 

Umíte se představit, že po vás chce někdo v současnosti něco poslat faxem? V Berlíně se to stává. Mně se to stalo ještě přede dvěma lety u lékaře, který mi chtěl nafaxovat výsledky vyšetření. Navíc v Berlíně stále funguje několik míst a firem, které vám odešlou faxy, pokud snad čistě náhodou nemáte sami fax doma.

Zapadá to do série praktických zážitků z Německa, které ukazují na nízkou úroveň digitalizace u našich sousedů. Ta je jedním z důvodů, proč se nedaří celé německé ekonomice. Podle nedávné zprávy předních německých hospodářských institutů se hrubý domácí produkt sníží letos o 0,1 procenta. Loni zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 procenta a její výkon byl nejslabší ze všech zemí eurozóny. Německá ekonomika je přitom největší v Evropě a je na ní závislá, jak dobře víme, také řada českých firem.

Jedním z mnoha důvodů, proč se jí nedaří, je fakt, že Němci zaspali dobu: Chybí inovace, výrazné technologické firmy a vázne zmíněná digitalizace. S tím se setkáte běžně. Tak jako my během našeho dohromady šestiletého rodinného života v Berlíně.

Zajímavost :  Koruna je vůči dolaru nejslabší za dva roky, blíží se hranici 24 Kč/USD

Bez signálu a často bez internetu 

Další příklad z praxe: V Německu je třeba luxus, že sjedete autem do podzemní garáže nebo nakupujete v supermarketu a máte pořád telefonní signál. Pokrytí v zemi je totiž slabé, i proto si ostatně Němci žijící v pohraničí kupují SIM karty od českých operátorů. 

Kromě špatného pokrytí telefonním signálem chybí i kvalitní síť vysokorychlostního internetu. Vědí to všichni, kteří jezdí třeba do Berlína vlakem – stačí přejet českou hranici a u Drážďan už máte problém. Datová síť vám bude během cesty vypadávat znovu a znovu.  

Německo na vlastní realitní oči. Ceny bytů příští rok porostou, ulice ožívají už dnes

O tomhle mimochodem mluvila v médiích také poslankyně FDP (Svobodné demokratické strany) Renata Altová. Politička, která se narodila na Slovensku, je v Bundestagu členkou zahraničního výboru a předsedkyní parlamentní skupiny Německo–Česko–Slovensko–Maďarsko. Když jsem s ní dělala rozhovor, právě českou digitalizaci a pokrytí internetem uváděla jako příklad dobré praxe, kde jsou Češi napřed.  

Karty nebereme 

S Altovou jsem se poznala v době, kdy v Německu vrcholila pandemie koronaviru, během níž se některé věci v oblasti digitalizace konečně pohnuly kupředu: V německé společnosti se kvůli obavě z nákazy dostalo do povědomí dříve ne úplně běžné slovní spojení „kontaktlos bezahlen“: IObchodníci tak konečně začali více přijímat platby kartou.

I teď však v Německu běžně kartou na mnoha místech nezaplatíte. V Berlíně navíc stále není moc bankomatů s bezkontaktním výběrem, ale pouze ty, kam musíte kartu fyzicky zasunout. Nemluvě třeba o automatech na nápoje a jídlo, které jsou často prostě na mince nebo mají speciální zásuvky na papírové bankovky. A to i na hlavním nádraží v Berlíně nebo na nádraží Südkreuz, kde jsem byla letos na jaře. 

Zajímavost :  Úřad práce připravuje rušení části poboček. Větší pracoviště lépe ochráníme, tvrdí ředitel

Škola online? Ne, na papírech v kastlíku 

Asi největší bizarnost v oblasti digitalizace jsem však zažila právě během koronavirové pandemie, kdy se naplno ukázala (ne)digitalizace německého veřejného školství. V berlínské Základní škole Anny Frankové to probíhalo během první vlny takhle:8 Děti dostaly zadané úkoly na papír, ten učitelé uložili ve škole do kastlíku s jejich jménem, rodiče pak kastlík vybírali fyzicky, papíry jsme doma vyplnili s dítětem a poté jsme tyto papíry zase odvezli do onoho tajemného kastlíku do školy.

Jen když už není zbytí. Firmy ignorují německou burzu, vstoupí raději kamkoli jinam

Nedivím se, že nespokojení rodiče proto i demonstrovali v ulicích. Podle odborníků v digitalizaci Německo zaspalo v mnoha ohledech a je tak o patnáct let pozadu oproti ostatním vyspělým evropským zemím. Na mnoha školách není dostupná ani Wi-Fi, a většina německých učitelů dokonce nemá ani oficiální pracovní e-mail. Elektronická žákovská knížka, kterou znám z Prahy, na berlínské škole nebyla, vše se psalo do notýsku jako za starých časů. 

Digitalizaci výuky i státní správy už léta označuje za svou prioritu i současná spolková vláda. A sama připouští, že zatím s nevalnými výsledky. Ostatně zlepšit digitalizaci ve školách chtěla už bývalá kancléřka Angela Merkelová. Její vláda na to už v roce 2018 vyčlenila v rámci Digitálního paktu (Digitalpakt Schule) celkem pět miliard eur, které byly navýšeny za covidu na šest a půl miliardy, tedy přes 160 miliard korun.

Zajímavost :  7 důvodů, proč firmy bankrotují: Jak tomu předejít?

Systém však naráží na další problém: Žádosti jsou složité a nepřehledné, a školy proto nedokázaly tento balíček dodnes celý využít. Velká část peněz zůstala ležet ladem. A o německé byrokracii zase příště, to je samostatné téma, které digitalizaci spolkové republiky také rozhodně nepřispívá.

Zdroj Zde